Strona głównaAktualnościZmarł red. Ryszard Bójko

Zmarł red. Ryszard Bójko

Opublikowano

Współpracujemy z

Był prawnikiem, z którego wiedzy przez lata korzystaliśmy w Stowarzyszeniu. Ryszard Bójko był także rzetelnym, odpowiedzialnym dziennikarzem.Pomaganie i pracę na rzecz środowiska dziennikarskiego miał w genach. Świadczy o tym wiele lat działalności Ryszarda w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich i w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.  Szefował Zarządowi Oddziału Warszawskiego – czas kadencji za Jego prezesury to czas przeprowadzenia Oddziału przez zawirowania w życiu politycznym i społecznym Polski. Pracował dla wszystkich członków Stowarzyszenia  jako sekretarz generalny Zarządu Głównego SD RP.

Osoby związane z mediami  mogły zawsze liczyć na Jego pomoc. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie Ryszard Bójko zorganizował w roku 2001 i prowadził Biuro Interwencyjno-Prawne w Stowarzyszeniu. Osobiście angażował się w pomoc prawną dla dziennikarzy poszkodowanych przez pracodawców.

Po studiach prawniczych na lubelskim UMCS, ukończył w 1971 roku Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku tego samego roku rozpoczął pracę w telewizji, w Naczelnej Redakcji Programów Publicystycznych i Reportaży. Specjalizował się w publicystyce społecznej. A o tym, jakim był dziennikarzem najlepiej świadczy fragment opinii przełożonych, jaką przedstawił starając się o przyjęcie do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. ”Ryszard Bójko jest cenionym reporterem telewizyjnym… W bardzo krótkim czasie  opanował tajemnice warsztatu TV… Umie się nim posługiwać wprawnie i rozważnie jako  autor i prowadzący  program „Bez togi” i reporter „Banku miast”…”. A opinię tę podpisali:  Jerzy Ambroziewicz, Edward Mikołajczyk, Mariusz Walter i Eugeniusz Pach. Taki był przez całe życie zawodowe.

Mało kto wie, że Ryszard miał uprawnienia reżysera filmów dokumentalnych.  Pracował również w Wytwórni Filmów Dokumentalnych jako wiceszef Polskiej Kroniki Filmowej.

Można z życiorysu Ryszarda  poznać historię mediów z tamtych lat.

Był doceniany – nie tylko jako kawaler odznaczeń państwowych, także jako laureat nagród przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy  RP,  posiadacz Złotego Ekranu.

Ryszard był nade wszystko porządnym Człowiekiem, który długo zostanie w naszej pamięci.

Barbara Janiszewska  

DSC_0168

Dziennikarze warszawscy zasadzili w listopadzie 2008 roku w Kampinosie dąb REDAKTOR. Był wśród nich  Ryszard Bójko  (stoi w pierwszym rzędzie – trzeci od prawej)

 

 

Ostatnie wpisy

Z TEKI EKSLIBRISÓW Beaty Joanny Przedpełskiej: Olimpiada

XX Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris, organizowany w 2024 roku przez Regionalną Bibliotekę "Lyuben Karavelov"...

Meteorologia

Rozpoczęła się gra w zimno / gorąco, jak co roku. Latem pogoda w Polsce...

TERMIN ZGŁOSZEŃ PRZEDŁUŻONY DO 24 SIERPNIA 2026!

Nagroda im. Andrzeja „Ibisa” Wróblewskiego, organizowana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski, skierowana jest...

Komunikat biura OW

Szanowni Państwo, przepraszając za czasowe problemy z połączeniem z naszym telefonem komórkowym, podajemy jego...

więcej

Z teki ekslibrisów Beaty J. Przedpełskiej: Gutenberg

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia działalności. Utworzono je w...

Zmarł red. Andrzej Martynkin

Uroczystości pogrzebowe naszego Kolegi, członka Oddziału Warszawskiego SDRP rozpocznie we wtorek 30 czerwca br....

Wolność–obecność: Remigiusz Grzela z Nagrodą im. Karoliny Beylin

Zarząd Oddziału Warszawskiego przyznał w tym roku Nagrodę im. Karoliny Beylin Remigiuszowi Grzeli –...