Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Wiesław Klimczak

4 lutego 2019

Działacz i Przyjaciel – szanujący ludzi i demokrację, zawsze gotowy pomagać. Wreszcie nieoceniona skarbnica wiedzy o Zrzeszeniu Studentów Polskich i opiekun – kustosz dorobku ZSP. To właśnie Wiesław Klimczak doprowadził do powstania w 1985 roku Stowarzyszenia Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego. Komisją Historyczną Ruchu Studenckiego kierował do końca życia. Był inicjatorem i założycielem wielu organizacji, m.in. Fundacji Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza, Polskiego Stowarzyszenia „Dom Europejski”, Stowarzyszenia Obywatelskiego „Dom Polski”, Fundacji „Mazowsze”. Wiele tych organizacji zmieniało się przez lata, czasami zmieniało nazwy, ale zawsze służyło dialogowi, demokracji, pluralizmowi. Wszystkie oparły się próbie czasu i zawieruchom społeczno-politycznym – Historyczna Komisja Ruchu Studenckiego i Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski” są tego najlepszym dowodem. Nikt z nas nie wyobrażał sobie, aby mogło w nich nie być Wieśka.

KLIMCZAK jpg.

Kiedy poznałam Wieśka był już bardzo cenionym i ważnym działaczem ruchu studenckiego. Kierował Radą Uczelnianą ZSP na Uniwersytecie Warszawskim, Radą Okręgową ZSP w Warszawie i działał w Radzie Naczelnej, której był w latach 1958 – 60 i 1963 – 66 wiceprzewodniczącym.  Ja też włączyłam się w tę działalność. I w ten sposób spotykaliśmy się dość często -  najpierw przy Krakowskim Przedmieściu  (w Radzie Uczelnianej i Okręgowej ZSP),  potem przy Ordynackiej w siedzibie Rady Naczelnej i w redakcji tygodnika studenckiego „itd”,  na wielu spotkaniach  – od poważnych  i o nieco lżejszym charakterze. Wiesiek był często ich pomysłodawcą, uczestnikiem i wzorem dla młodszych działaczy ZSP.  Wiele skorzystałam z Jego wiedzy.

Od tego czasu minęło… ponad pół wieku. A Wiesiek ciągle mnie wciągał do swoich inicjatyw i pomysłów. Zakładaliśmy wspólnie pierwszy na Mazowszu miesięcznik publicystyczny „Mazowiecki Informator Regionalny”,  który jest  z sentymentem wspominany  w gminach, które prezentowaliśmy.

Wiesław Klimczak urodził się  w Żychlinie 21 lutego 1933 roku. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego (1953 – 58). I zaczął działać w ruchu  młodzieżowym.

Dziennikarską działalność rozpoczął w roku 1957, członkiem naszego Stowarzyszenia został w listopadzie 1982 roku, mając za sobą 25 lat pracy dziennikarskiej.   Był członkiem kolegium redakcyjnego „itd” (1962-65), potem był także pracownikiem KC PZPR (1966 – 78). Jako dziennikarz i publicysta pracował w redakcji „Ideologia i Polityka” (1971-72) i w redakcji „Problemy Pokoju i Socjalizmu” w Pradze (1978 – 82), był  zastępcą redaktora naczelnego w redakcji „Nowe Drogi” (1982 – 90).

Do końca dni życia pozostał sobą – Człowiekiem dialogu i tolerancji.   Szefem i  „dobrym duchem”  historycznej komisji ruchu studenckiego –  to dzięki Niemu nie zapomniano o imponującej spuściźnie ZSP  praktycznie w każdej dziedzinie życia publicznego w Polsce.

Wszyscy musimy o tym pamiętać i kontynuować Jego dzieło.

Barbara Janiszewska

14 lutego 2019 roku Wiesław Klimczak pochowany został na Powązkach Wojskowych w kwaterze D-8.  

Tagi:

kalendarz-btn

PONIEDZIAŁEK 25 listopada 2024
  • Erazma, Katarzyny
  • 1764
    W Warszawie koronowano na króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • 1795
    Abdykował Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski
  • 1945
    W Warszawie przy ul. Wolskiej otwarto Cmentarz Powstańców Warszawy
  • 1967
    W teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów A. Mickiewicza w reż. K. Dejmka (spektakl zdjęty przez cenzurę 30 stycznia 1967).
  • Dzień Kolejarza

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski