Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Paweł Elsztein

23 kwietnia 2020

Dziennikarz, fotograf dokumentalista. Dzięki Jego publikacjom poznawaliśmy historię stolicy i warszawskiej Pragi. To Paweł Elsztein pokazywał nam zupełnie inną Pragę, na której mieszkał od urodzenia.
Dziennikarzem został po wojnie – pisywał do prasy lotniczej. A historią i popularyzacja Pragi zajął się dopiero po przejściu na emeryturę w 1983 roku. To On doprowadził do zmiany fatalnej opinii o Pradze, jako niebezpiecznej dzielnicy, to od Jego publikacji rozpoczęła się moda na Pragę. Jej dzieje dokumentował piórem i fotografiami. Był autorem zdjęć na dwóch wystawach „Praskie klimaty”, na których można było zobaczyć i Pragę biedną z ruderami, ale także tę nowoczesną pełną inwestycji na miarę XXI wieku.

Elsztain PPaweł Elsztein ( 25.01.1922 – 23.04.2020)

Autor książki „Moja Praga. Z archiwum wspomnień”, wydanej w roku 2002, która jest zaliczana do najważniejszych publikacji o prawobrzeżnej Warszawie.

Varsavianista z pasją, którego teksty przyciągały rzesze czytelników. Ponad 20 lat  temu (jako autor „Gazety Stołecznej”) mówił, że „przez tyle lat nikt mu na Pradze krzywdy nie zrobił”. A mieszkał przy Strzeleckiej i Małej. Tę ostatnią ulicę nazwał „Bulwarem Zadymionego Słońca”, przez analogię do słynnego filmowego bulwaru w Kalifornii, zaś zadymioną przez stare piece.  Przy tej ulicy kręcono wiele filmów, m.in. sceny do „Pianisty”.

Żył 98 lat, w zawodzie pracował od 1945 roku, a członkiem  Stowarzyszenia był o 1956 roku. Działał w Klubie Publicystów Lotniczych (był autorem kilkudziesięciu książek  popularno-naukowych poświęconych lotnictwu, w tym wielu dla młodych czytelników).

 

Barbara Janiszewska

Tagi:

kalendarz-btn

PONIEDZIAŁEK 25 listopada 2024
  • Erazma, Katarzyny
  • 1764
    W Warszawie koronowano na króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • 1795
    Abdykował Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski
  • 1945
    W Warszawie przy ul. Wolskiej otwarto Cmentarz Powstańców Warszawy
  • 1967
    W teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów A. Mickiewicza w reż. K. Dejmka (spektakl zdjęty przez cenzurę 30 stycznia 1967).
  • Dzień Kolejarza

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski