SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Paweł Król "Kadilak"
Lucyna Smolińska-Sroka
Całe swe zawodowe życie związała z telewizją. Lucyna Smolińska- Sroka , dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych scenarzystka zmarła 25 lipca 2020 roku w wieku 87 lat.
Do telewizji trafiła zaraz po studiach dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim w 1961 roku, gdzie przeszła niemal wszystkie szczeble telewizyjnej kariery, od reportera po szefa Redakcji Reportaży i Filmów Dokumentalnych. Specjalizowała się popularyzacji historii. W jej dorobku jest ponad 300 pozycji, filmów, reportaży programów i magazynów telewizyjnych. Większość z nich realizowała wraz z ze swym mężem Mieczysławem Sroką.
Lucyna Smolińska-Sroka 24 XII 1932 r. – 25 VII 2020 r.
Jej materiały telewizyjne przypominały wybitne postacie (m.in. filmy o Piłsudskim, Paderewskim, Prusie) i przełomowe wydarzenia z naszej historii jak Bitwa pod Wiedniem czy Wojna 1920 r. Realizowane przez Lucyną Smolińską programy takie jak „Skarbiec”, czy „Wielcy znani i nieznani” były telewizyjną wizytówką popularyzacji historii. M.in. za te prace otrzymała „Medal Edukacji Narodowej” i odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jej bogata twórczość telewizyjna została nagrodzona sześcioma „Złotymi Ekranami”.
W swym podejściu do telewizyjnego dokumentu była tradycjonalistką, co niekiedy jej zarzucano. Bo w filmach Lucyny Smolińskiej nie było miejsca na „historyczne fantazjowanie”. Każdy fakt i zdarzenie przestawiane na małym ekranie były solidnie udokumentowane, a tym naukowym reaserchem zajmował się mąż reżyserki.
Aktywność zawodowa Lucyny Smolińskiej- Sroki nie skończyła się wraz z przejściem na emeryturę. Nadal starała się robić filmy i niemal do końca swych dni odwiedzała redakcyjne pokoje na Woronicza 17. Telewizja to był jej świat i drugi dom. Pracowała w nim i go współtworzyła.
mm