SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
Jagoda Komorowska-Żmuda
Była najdłużej działającą dziennikarką zajmującą się modą w Polsce. Moda Ją fascynowała , chciała ją poznać i poświeciła jej całe swoje życie zawodowe. Przez wiele lat każdą wypłatę poświęcała na wyjazdy do Paryża – stolicy mody światowej, tak różnej od polskiego realizmu z czasów PRL-u.
Była przez lata krytykiem mody, ale była także matką wielu sukcesów polskich projektantów. To Jagoda Komorowska jako pierwsza doceniła Ewę Minge (była według Minge „najlepsza w historii polskiej mody”), Macieja Zienia i Tomasza Ossolińskiego, który jako uczeń technikum wziął udział w wymyślonym i zorganizowanym przez Jagodę konkursie „Uniform czy kostium” i zajął w nim I miejsce, a nagrodą był wyjazd do Paryża. Oceniała, wymyślała konkursy, krytykowała, zachęcała, promowała.
Zaczynała w „Gospodyni”, gdzie – obok przepisów żywieniowych i urządzania wnętrz pisała o modzie, potem pracowała w „Przyjaciółce” (dwa miliony nakładu!). Wreszcie w latach 80. XX wieku została naczelną kwartalnika „Moda”, przekształconego później w „Moda Top”.
„Moda Top” – pierwszy w Polsce żurnal mody, który dla wielu stał się trendbookiem.
Była z nami kilkadziesiąt lat, ostatnio – jako członek zarządu Zespołu Starszych Dziennikarzy – jak mogła pomagała w kontaktach z naszymi seniorami.
Niewiele było okazji do bezpośrednich rozmów i teraz dopiero wiemy, jak niewiele wiedzieliśmy o Jej pasji i działalności, z której narodziła się pozycja polskiej mody.
A najsmutniejsze jest to, że Jagoda nie odbierze już życzeń jako Jubilatka – adresatka listu Zarządu Głównego z gratulacjami.
12 marca została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim.
(baj)