Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Czesław Dondziłło

9 października 2018

Poznawaliśmy filmy z Jego felietonów. Dziennikarz, krytyk filmowy, dla którego branża filmowa nie miała tajemnic. Jego felietony filmowe (specjalizował się w filmie telewizyjnym) znali czytelnicy tygodnika „Film”, którego był wiele lat redaktorem naczelnym. Publikował je w „Sztandarze Młodych”, „Kulturze”, „Kurierze Polskim”, „Tygodniku Kulturalnym”. Prowadził audycje radiowe poświęcone filmowi w „Popołudniu z młodością”. W latach 1992 – 2003 pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Był współtwórcą serwisów dla odbiorców internetowych – wydawanych przez PAP, był prekursorem tworzenia przez PAP własnych materiałów wideo. Przez wiele lat był szefem i wydawcą portalu „Polonia dla Polonii”.

Czesław Dondzillo Zdjecie CzD grudzień 2012Czesław Dondziłło urodził się 7 sierpnia 1943 r. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę zawodową  rozpoczął jako filmograf w Filmotece Polskiej, jeszcze podczas studiów. Pracował tam w latach 1966 – 1970.
Jako dziennikarz zadebiutował w miesięczniku „Kamera”, a potem – od początku  – pracował w redakcji „Filmu”. Za cykl felietonów w tym tygodniku „Najlepsze godziny” otrzymał Nagrodę Klubu Krytyki Filmowej SDP im. K. Irzykowskiego za rok 1975.  Potem był pomysłodawcą i autorem cyklu „Kino w telewizji”. Od początku pracy dziennikarskiej zyskał opinię osobowości w kręgu ludzi piszących o filmie.  W środowisku zawsze uchodził za „uczciwego człowieka i zdolnego dziennikarza” (fragment rekomendacji do SDP z 16 listopada 1976 r.).
Wspaniały  Kolega. Przez wiele lat aktywnego życia zawodowego  i  w ramach Stowarzyszenia Dziennikarzy (w Klubie Krytyki Filmowej)  poznaliśmy Czesława, jako Człowieka o ogromnej wiedzy, a  jednocześnie bardzo skromnego, zawsze  gotowego do pomocy.
Pochowany w Warszawie na Cmentarzu Komunalnym Północnym w kwaterze W XIV-5, 9 – 4

 

 

Barbara Janiszewska

 

Tagi:

kalendarz-btn

NIEDZIELA 22 grudnia 2024
  • Zenona, Honoraty
  • 1964
    Napad przed Oddziałem PKO w Domu Pod Orłami w Warszawie. Nieznani do dziś sprawcy zabili konwojenta i zrabowali 1 mln 300 tys. zł.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski