SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
Dziennikarstwo jako zawód i powołanie
Co dziś zostało z dziennikarskiej misji i czy zapisana w ustawie z 1984 roku służba społeczna dziennikarzy jest już jedynie utopią? Jak zmienia się ich rola w dobie rozkwitu mediów elektronicznych, w czasach gdy handel informacją stał się super dochodowym biznesem? Te istotne dla naszej profesji kwestie będą omawiane podczas konferencji pn. Dziennikarstwo jako zawód i powołanie, na którą zaprasza Zakład Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Instytutu Politologii UMK w Toruniu, w dniach 4-5 listopada 2009 r. (miejsce obrad: Hotel Uniwersytecki UMK w Toruniu, ul. Szosa Chełmińska 83 a).
Organizatorzy chcieliby poddać pod rozwagę uczestników takie m.in. tematy jak prawa i obowiązki dziennikarzy, ich kształcenie, środowiskowe organizacje, szczególne wyzwania stojące np. przed korespondentami wojennymi, dziennikarzami śledczymi, pracownikami mediów lokalnych czy stażystami. Dominującym motywem konferencji będą jednak z pewnością wymagania stawiane dziennikarzom. Jak piszą jej pomysłodawcy “poczucie odpowiedzialności za słowo, pasja dochodzenia do prawdy, poczucie sprawiedliwości, wrażliwość na ludzką krzywdę, zaangażowanie społeczne, przemawiają za tezą, że dziennikarstwo to nie tyle profesja, ile swego rodzaju misja. Ryszard Kapuściński porównał dziennikarzy do kapłanów w starożytnych religiach, mających władzę, by kogoś wywyższyć albo zniszczyć, wykląć ze społeczności. „Kapłaństwo” to jednak również szczególna odpowiedzialność, a przede wszystkim powołanie – posiadanie daru do wykonywania danej czynności przez większą część życia.
Świadomi faktu, że do istotnych przeobrażeń zawodu dziennikarza prasowego w Polsce doszło po roku 1989, interesujący nas temat pragniemy rozpatrywać w możliwie szerokim przedziale czasowym, szerszym niż ostatnie dwadzieścia lat(…). Interesować nas będą opracowania dotyczące polskiego środowiska dziennikarskiego, ale równie ważne wydają się opisy doświadczeń dziennikarzy zatrudnianych przez media zagraniczne i prezentacje rozwiązań obowiązujących poza naszym krajem.
Więcej patrz: www.dziennikarstwo2009.umk.pl