SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
Zaproszenie na Kozią
Przełom 2018 i 2019 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego upłynie pod znakiem legnickiego Satyrykonu. Tradycyjnie już prace uczestników konkursu zorganizowanego przez Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego oraz Fundację Kulturalno-Społeczną Satyrykon może obejrzeć również widownia w stolicy. Od 5 grudnia 2018 do 24 lutego 2019 w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ul. Koziej w Warszawie. Godziny otwarcia: wtorki – niedziele 10:00-18:00
ZBIGNIEW WOŹNIAK (Polska). Nasz kolorowy świat. Grand Prix.
Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2018
JERZY GŁUSZEK (PL) . Gra w klasy nad przepaścią . Wyróżnienie w kategorii Żart i Satyra.
Satyrykon to jeden z najważniejszych na świecie konkursów na rysunek satyryczny. Rokrocznie biorą w nim udział zarówno młodzi, jak i starsi twórcy, profesjonaliści i amatorzy z różnych stron świata. Na tegoroczną, 41. edycję zgłosiło się 584 autorów z 54 krajów, a na wystawę zakwalifikowano 174 prace 116 artystów.
TOMASZ BRODA (PL). Polish camp. Złoty medal w kategorii Żart i Satyra.
Pokaz w Muzeum Karykatury tworzą najciekawsze przedstawienia motywu przewodniego konkursu, którym w tym roku była „Empatia”. Artyści podjęli się próby zdefiniowania tego pojęcia, ukazując przejawy empatii lub ich brak w różnych zachowaniach człowieka, jednocześnie zwracając uwagę na tę istotną społecznie kwestię. Ważną częścią ekspozycji są też prace poruszające aktualne zagadnienia, reprezentujące stałą kategorię konkursową „Satyra i żart”. Zwiedzający zobaczą dzieła wykonane różnymi technikami, m.in. rysunki satyryczne, grafiki i plakaty.
ROBERT KEMPISTY (PL). Empatia.Wyróżnienie w kategorii Empatia
Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in.: Doru Axinte (Rumunia), Marco de Angelis (Włochy), Tomasz Broda (Polska), Jerzy Głuszek (Polska), Nika Jaworowska-Duchlińska (Polska), Ryszard Kaja (Polska), Robert Kempisty (Polska), Jarosław Korczak (Polska), Jiři Koštýř (Czechy), Andrei Popov (Rosja), Zbigniew Woźniak (Polska) – zdobywca tegorocznej Grand Prix.
NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA (PL). Po ptakach. Wyróżnienie w kategorii Żart i Satyra.
Satyrykon to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny – był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.
Doru Axinte (RO). Wspólne uczucie. Srebrny medal w kategorii Empatia.
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.
JIŘI KOŠTÝŘ (CZ). Puls. Brązowy medal w kategorii Żart i Satyra
Satyrykon – Legnica 2018