Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Rozpoczynamy unijny projekt szkoleniowy.

26 listopada 2017

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej – Oddział Warszawski i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych rozpoczynają realizację projektu „Partycypacja przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa”. Celem projektu jest podniesienie kompetencji eksperckich 400 przedstawicieli związków zawodowych i środowiska dziennikarskiego w zakresie legislacji oraz stanowienia prawa. Realizacja projektu potrwa do 31 maja 2019 r.

 Chcemy uczestniczyć w procesie stanowienia prawa!

 

W ramach I etapu projektu, w każdym województwie odbędzie się jednodniowy panel ekspercki (po 27 przedstawicieli związków zawodowych i 3 przedstawicieli środowiska dziennikarskiego).

Tematem wiodącym będzie udział związków zawodowych i stowarzyszeń dziennikarskich w procesie stanowienia prawa na szczeblu zakładowym, lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym. Dyskutować będziemy o formalnych możliwościach udziału w projektowaniu i negocjowaniu prawa dotyczącego pracowników na szczeblu zakładu/redakcji/wydawnictwa oraz o praktykach pracodawców w tym zakresie. Omówimy kwestie obrony praw pracowniczych, w tym udział stowarzyszeń dziennikarskich (szerzej NGO) w negocjacjach zakładowych i ponadzakładowych układów zbiorowych pracy, w rozwiązywaniu konfliktów i sporów zbiorowych, a także możliwości uczestniczenia w pracach wojewódzkich rad dialogu społecznego i Radzie Dialogu Społecznego na szczeblu krajowym. Zastanowimy się nad formami udziału tzw. czynnika społecznego w tworzeniu regulacji prawnych i monitorowaniu ich stosowania na szczeblu gminy, miasta, powiatu, województwa (rola sesji rad, komisji problemowych, budżetów obywatelskich, petycji i dziennikarskich interwencji). Oczywiście pochylimy się nad jakością obecnego prawa i koniecznością zmian, w tym dostosowujących nasze przepisy do prawa unijnego.

By wziąć udział w spotkaniu panelowym należy skontaktować się z przewodniczącym danego oddziału wojewódzkiego SDRP. Do przewodniczącego OW trzeba też zgłosić chęć udziału w dyskusji panelowej.

Pierwsze spotkania panelowe odbędą się 7 grudnia br. w Łodzi, 14 grudnia br. w Katowicach i 15 grudnia br. w Kielcach. Początek spotkań – godz. 11:00, zakończenie – około godz. 17:00.

O terminie i miejscu spotkań w Warszawie  poinformujemy w najbliższym czasie.

W II etapie projektu przewidziane są oddzielne:

– szkolenia dla 320 przedstawicieli związków zawodowych z całego kraju (16 grup po 20 osób po dwa, dwudniowe zjazdy szkoleniowe). Wiodącą tematyką będzie szeroko pojęte prawo pracy, informacja i komunikacja związkowa (więcej na www.opzz.org.pl);

szkolenia dla 80 przedstawicieli ze środowiska dziennikarskiego z całego kraju (5 grup po 16 osób po dwa, dwudniowe zjazdy szkoleniowe w formule seminaryjno-warsztatowej). Program szkolenia obejmuje m. in. następujące problemy: media w Polsce (w tym ustawa medialna); media tradycyjne a rosnąca rola Internetu i mediów społecznościowych; wpływ nowych technologii (cyfryzacji) na status dziennikarza, konieczne zmiany w prawie prasowym i w prawie autorskim w celu dostosowania do regulacji unijnych (organizacje zbiorowego zarządzania), dobre i złe przykłady współpracy przedstawicieli stowarzyszeń dziennikarskich z lokalną administracją rządową i samorządową w zakresie konsultowania i monitorowania stosowania prawa, zwiększenie udziału stowarzyszeń dziennikarskich w konsultacjach projektów legislacyjnych dotyczących mediów oraz spraw zawodowo-socjalnych dziennikarzy (wymiana doświadczeń). Niewątpliwie ważną kwestią będzie metodyka pracy dziennikarskiej w tym zakresie, np.: jak zrozumiale pisać o prawie, jakie formy partycypacji upowszechniać, jak monitorować , czy wnioski i opinie społeczne są brane pod uwagę przez ustawodawców. Zajęcia będą prowadzili specjaliści z zakresu prawa medialnego, prasowego i autorskiego.

Na zakończenie szkolenia, uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty.

Organizatorzy zapewniają: profesjonalny przebieg paneli i szkoleń, materiały szkoleniowe. poczęstunek podczas spotkań panelowych, wyżywienie i zakwaterowanie podczas zjazdów szkoleniowych, zwrot kosztów za dojazd na spotkania panelowe i zjazdy szkoleniowe (pow. 50 km od miejsca zamieszkania, według II klasy PKP).

Udział w panelach eksperckich i zjazdach szkoleniowych jest bezpłatny!

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w projekcie szkoleniowym poszerzy naszą wiedzę o aktualnym stanie prawnym i zachęci do większej aktywności w procesie stanowienia prawa.

Informacje bieżące o realizacji projektu będziemy zamieszczali na stronach internetowych Zarządu Głównego, Oddziału Warszawskiego oraz innych oddziałów wojewódzkich. W sprawach dotyczących poszczególnych działań poinformujemy telefonicznie lub mailowo. Sekretariat projektu ze strony SDRP prowadzi Joanna Węgrzyniak.

Kontakt: tel. 22/827 87 15; tel. 22/826 79 45

e-mail: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl , e-mail: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Kontakt w sprawie spotkań panelowych w grudniu br.

OW SDRP w Łodzi, ul. Piotrkowska 67/31, przewodniczący Ryszard Poradowski, kom. 607 583 240, e-mail: ryspor@o2.pl, Grażyna Bożyk e-mail: grazyna.bozyk@op.pl

OW SDRP w Katowicach , ul. Warszawska 37, przewodniczący Wojciech Domagała, tel. 32/253 07 38, kom. 501 307 077, e-mail:sdrp.katowice@op.pl

OW SDRP w Kielcach, ul. Moniuszki 2b, przewodnicząca Danuta Półrola-Parol, kom. 603 098 164, e-mal: parol@echodnia.eu

Projekt pt. „Partycypacja przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój

Tagi:

kalendarz-btn

NIEDZIELA 24 listopada 2024
  • Flory, Emmy, Jana
  • 1984
    Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski