Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Trwa konkurs o Nagrody SDP 2013

4 listopada 2013

15 listopada 2013 r. mija termin nadsyłania prac do konkursu o Nagrody SDP 2013. Uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia nagród odbędzie się w styczniu 2014 r. Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć dziennikarze oraz fotoreporterzy bez względu na przynależność organizacyjną, także niezrzeszeni.

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich po raz dwudziesty pierwszy przyzna nagrody za najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie, w tym roku również za fotografię prasową.

 

Prace można zgłaszać do następujących kategorii:

Główna Nagroda Wolności Słowa – za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka

Nagroda Watergate – za dziennikarstwo śledcze

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego – za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza – za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury

Nagroda im. Janusza Kurtyki – za publicystykę o tematyce historycznej

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – za dziennikarstwo ekonomiczne

Nagroda Inicjatywy – za podejmowanie tematów ważnych dla społeczności lokalnych

Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej

Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego za dziennikarstwo sportowe.

Fotoreporterów i fotografów zapraszamy do zgłaszania prac do

Nagrody im. Erazma Ciołka – za fotografię społecznie zaangażowaną

Nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego – za fotografię sportową.

 

W ramach konkursu SDP prowadzona jest również Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego – nagroda Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos”, przyznawana za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska.

 

Główne kryteria oceny prac są następujące: oryginalność  i nowatorstwo, śmiałość w podejmowaniu tematów trudnych i kontrowersyjnych, atrakcyjność formalna przekazu i jego komunikatywność, walory dydaktyczne i estetyczne,  rzetelność, zwłaszcza przy oddzielaniu informacji od opinii i komentarzy, podkreślanie, co jest własną oceną, a co cytatem, wiarygodność, udokumentowanie źródeł i weryfikacja podanych treści, zachowanie proporcji i kontekstu sprawy. Nagradzane będą przede wszystkim prace autorskie – indywidualne lub zespołowe, ale nagrody lub wyróżnienia mogą być również przyznane redakcji.

 

Zgłoszone do konkursu materiały ocenia dwustopniowe jury – jako pierwsze pracuje jury selekcyjne, które zapoznaje się ze wszystkimi nadesłanymi na konkurs pracami i najlepsze rekomenduje do wyróżnienia. Laureatów wybiera jury główne konkursu, kierując się wskazaniami selekcjonerów. Jury główne ma możliwość nagrodzenia prac nie zgłoszonych do konkursu. Nagrody za zdjęcia, fotoreportaże i fotokasty przyzna odrębny skład jurorów.

 

Uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia nagród odbędzie się w styczniu – prosimy śledzić ogłoszenia na portalu SDP www.sdp.pl

 

Szczegółowe informacje o konkursie i warunkach uczestnictwa zawiera regulamin konkursu (w załączeniu).

 

Fundatorzy oraz sponsorzy tegorocznego konkursu: Banki Spółdzielcze z Grupy BPSDom Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu DolnymFundacja Banku Zachodniego WBKFundacja im. Franciszka Stefczyka, Fundator Prywatny Nagrody im. Erazma Ciołka, Instytut Pamięci Narodowej, PARTNER: Totalizator Sportowy Sp. z o. o. (lotto)PGK Termy Uniejów Sp. z o. o. w UniejowiePolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Zarząd Główny SDP

 

**Nagrody SDP przyznawane są od 1992 roku; z założenia miały być i nadal wzorowane są na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera. Pierwszym i wieloletnim fundatorem oraz współorganizatorem konkursu była amerykańska German Marshall Fund of the United States.

 

 

kalendarz-btn

SOBOTA 23 listopada 2024
  • Adeli, Felicyty, Klemensa
  • 1644
    Na kolumnie na pl. Zamkowym w Warszawie ustawiono posąg Zygmunta III Wazy
  • 1857
    W Warszawie założono wydawnictwo Gebethner i Wolff (zlikwidowane 1960 r.)
  • 1904
    Władze carskie otworzyły więzienie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski