Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Odwiedzamy Bielany

9 lipca 2006

Trzecie spotkanie dziennikarzy w dzielnicach Warszawy odbyło się 22 czerwca br. na Bielanach. Bielany – piąta co do wielkości dzielnica Warszawy, jej płuca, miejsce pieszych leśnych wędrówek i harcerskich biwaków – zajmuje obszar 32 km2, który zamieszkuje ponad 129,5 tys. osób. Kiedyś Warszawa przyjeżdżała tutaj na majówki i zabawy. Wokół tego powstał cały miejski folklor [...]

Trzecie spotkanie dziennikarzy w dzielnicach Warszawy odbyło się 22 czerwca br. na Bielanach.

Bielany – piąta co do wielkości dzielnica Warszawy, jej płuca, miejsce pieszych leśnych wędrówek i harcerskich biwaków – zajmuje obszar 32 km2, który zamieszkuje ponad 129,5 tys. osób. Kiedyś Warszawa przyjeżdżała tutaj na majówki i zabawy. Wokół tego powstał cały miejski folklor taneczno – muzyczny. Dzisiaj Bielany to również Marymont Wawrzyszew i Huta Lucchini, która jako Huta Warszawa, zmieniła bezpowrotnie sielski charakter tego rejonu Warszawy. Zmienia w dalszym ciągu i stwarza problemy nie tylko te związane z ochroną środowiska – bo co złego huta zrobiła dla bielańskiego lasku tego się nie odzyska. Huta to również zadawnione problemy społeczne w zakładowych blokowcach. Władze dzielnicy robią co mogą aby głównie dzieci i młodzież z blokowisk otoczyć opieką i ukierunkować ich rozwój.

Bielany to wielki teren do uprawiania różnorodnych sportów – może Akademia Wychowania Fizycznego – największa tego rodzaju uczelnia w kraju zobowiązuje? Dlatego w szkołach i kilku pięknych parkach są nowoczesne boiska. Oddano niedawno do użytku szkolny basen, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy – seniorzy, rehabilitanci.

Bielany mają na swoim koncie sukcesy w modelarstwie, przeglądach teatralnych, kukiełkowych, recytatorskich. Pod te cele m.in. wybudowano nowoczesny obiekt z salą do nauki tańca, klubem dla seniora, kawiarenką na dachowych tarasach. Ten obiekt, z którego dumne są władze dzielnicy niebawem zapełni się tymi, na których szczególnie wszystkim zależy – młodzieżą i dziećmi z bielańskich blokowisk. Miejmy nadzieję, że docenią i uszanują ten piękny budynek, przy którym przygotowywane są do zasiedlenia domy – hotele dla tych dorosłych już młodych ludzi, którzy opuszczają Domy Dziecka.

Bielany to dzielnica, gdzie są uliczki urokliwe ze świeżo odnowionymi domami, starymi latarniami ale nowymi chodnikami. Cicho tu i zielono. Są jednak jeszcze, szczególnie bliżej Łomianek osiedla domków, gdzie nie na kanalizacji. Drogi, kanalizacja, odwadnianie terenów to zadania, które realizowane są stale i konsekwentnie, ale ciągle istnieją.

Bielany mają chyba najniższe w Warszawie bezrobocie sięgające 5%. Poza Hutą, która znacznie ograniczyła zatrudnienie nie będzie tutaj wielkiego przemysłu. Stawia się na rozwój handlu i usług. Oczekuje się, że duże zmiany przyniesie oddanie do użytku 2 stacji metra. Przybliżą Bielany do innych dzielnic Warszawy. Podniosą ceny gruntów, domów i mieszkań, wpłyną na rozwój infrastruktury, kawiarenek, restauracji, sklepów.

Bielany poza niezwykłymi, niepowtarzalnymi terenami leśnymi, bogactwem zieleni, kilkoma jeziorkami w parkach w centrum dzielnicy, bliskości Wisły, mają kilka perełek, które powinny zainteresować każdego Warszawianina – to pałacyk Bruhla – niestety niszczejący w błyskawicznym tempie. (Od kiedy obecna właścicielka przestała się nim interesować. Ogrodziła teren i wyjechała z Polski). Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Prawo nie uregulowało spraw związanych z ochroną dziedzictwa narodowego przechodzącego w prywatne ręce. Czas nagli – to co ostało się po wojnie może bezpowrotnie obrócić się w gruzy z powodu braku często funduszy i energii ich właścicieli aby obiekt utrzymać w należytym stanie. Sprawa z pałacykiem Bruhla czeka na szybkie decyzje władz Warszawy.

Bielany mają unikatowy zespół eremów przy pięknym zabytkowym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy ulicy Dewajtis. Obok zabytkowych drzew – klonów, cisów – jak w innym wymiarze, egzystują liceum i wyższa uczelnia – Uniwersytet im. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Plenerowe rzeźby oraz zagrody dla owiec i osiołka – to także ciekawostka, która nadaje kolorytu temu miejscu.

Bielany to dzielnica młodych trzydziestolatków i enklawa dla seniorów. Tutaj działa najstarszy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorzy uczestniczą w ciekawych imprezach 3 domów kultury, w parkach organizowane są dla nich letnie wczasy. Mieszkańcy organizują wspólne grilowanie, konkursy, zabawy.

Dzielnica dalej się rozrasta. Na mieszkanie społeczne oczekuje tutaj ponad 500 rodzin (3-4 osobowe). Dzielnica buduje ok. 300 mieszkań, które oddane będą sukcesywnie za 2 lata. Wiele problemów urbanistycznych, planów rozwoju przeszło wraz ze zmianą ustroju administracyjnego (z gmin w dzielnice) w gestię władz miasta. Czy to dobrze, czy źle włodarze wymijająco mówią – inaczej. W tym inaczej mieści się przyszła siedziba burmistrza dzielnicy – Ratusz Bielański. (Powstanie za 2 lata, bo w tej chwili mieści się w budynku przedwojennym, bez windy, zaadoptowanym, w miarę architektonicznych możliwości, na potrzeby mieszkańców i radnych ze żłobka).

Bielany mają swój specjalny klimat i charakter. Warto częściej, niż tylko na bazar na Wolumenie, przyjechać tutaj. To Warszawa, którą nie wszyscy znamy a ma tyle do zaoferowania. Co prawda kina i teatru Bielany nie mają, ale piękne urokliwe uliczki, pamiątki historii.

Władze Bielan:
Burmistrz – Maciej Więckowski – tel. /022/669 10 27

Zastępca burmistrza – Janusz Warakomski tel. /022/834 30 56
Zastępca burmistrza – Katarzyna Maziarska – te. /022/ 669 10 25.

Informacyjne materiały dla dziennikarzy przygotowane przez władze dzielnicy znajdują się w bibliotece na Foksal.

Następne spotkanie w dzielnicy odbędzie się po wakacjach.

Tagi:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

kalendarz-btn

PONIEDZIAŁEK 25 listopada 2024
  • Erazma, Katarzyny
  • 1764
    W Warszawie koronowano na króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • 1795
    Abdykował Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski
  • 1945
    W Warszawie przy ul. Wolskiej otwarto Cmentarz Powstańców Warszawy
  • 1967
    W teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów A. Mickiewicza w reż. K. Dejmka (spektakl zdjęty przez cenzurę 30 stycznia 1967).
  • Dzień Kolejarza

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski