SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
Aktywiści na start
Jeszcze przez dwa tygodnie można zgłaszać kandydatów do Społecznej Rady Kultury. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 września. Powołanie Rady jest pierwszym krokiem do stworzenia forum wspólnego decydowania o warszawskiej kulturze. Poszerzenie formuły dialogu i konsultacji Prezydent m.st. Warszawy zapowiadała już w 2010 r. Przyjęta w Programie rozwoju kultury strategia możliwie szerokiego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron jest rozwiązaniem unikalnym [...]
Jeszcze przez dwa tygodnie można zgłaszać kandydatów do Społecznej Rady Kultury. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 września.
Powołanie Rady jest pierwszym krokiem do stworzenia forum wspólnego decydowania o warszawskiej kulturze. Poszerzenie formuły dialogu i konsultacji Prezydent m.st. Warszawy zapowiadała już w 2010 r. Przyjęta w Programie rozwoju kultury strategia możliwie szerokiego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron jest rozwiązaniem unikalnym w skali kraju. Prace Rady będą kontynuacją rozpoczętej współpracy, umożliwią działania bardziej skutecznie i transparentne, w większym stopniu włączą do procesu tworzenia wizji warszawskiej kultury środowiska twórców i aktywistów. Tym samym będzie to podsumowanie pierwszego etapu prac przewidzianych w Programie na 2012 r.
Miasto kultury i obywateli
Program rozwoju kultury zakłada angażowanie zainteresowanych środowisk w proces jego realizacji, głównie za pomocą dialogu i konsultacji. Działalność Rady obejmować będzie m.in. wskazywanie kierunków i priorytetów programów realizowanych w ramach Programu rozwoju kultury, recenzowanie już przygotowanych rozwiązań oraz opiniowanie wyników ewaluacji i monitoringu podejmowanych działań. Ponadto, członkowie Rady będą pełnić ważną funkcję związaną z upowszechnianiem świadomości kulturalnej wśród mieszkańców stolicy oraz partnerów społecznych. Dlatego jednym z głównych jej działań będzie włączanie w proces konsultacji grup społecznych oraz środowisk zainteresowanych polityką miasta w zakresie kultury. Protokoły z posiedzeń Rady są jawne – będzie je można znaleźć na stronach miasta. Dzięki temu wszyscy zainteresowani warszawiacy będą mogli na bieżąco zapoznawać się z miejskimi propozycjami dotyczącymi kultury.
Zaangażowani na start
Głównym kryterium, według którego wybierani będą na trzyletnią kadencję (z możliwością jednej reelekcji) członkowie Rady, jest zaangażowanie w życie kulturalne stolicy, uznany dorobek artystyczny i/lub organizatorski oraz kompetencje. Zgłaszać i rekomendować kandydatów mogą zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a więc m.in. fundacje i stowarzyszenia. Zgłoszenie musi zawierać wypełniony formularz zgłoszeniowy, CV kandydata oraz minimum dwie rekomendacje i być czytelnie podpisane (przez zgłaszającego, kandydata oraz rekomendującego). Aplikacje można składać zarówno bezpośrednio w Biurze Kultury (ul. Niecała 2, pok. 329), jak i drogą elektroniczną, przesyłając skany podpisanych dokumentów na adres kultura@um.warszawa.pl. Niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl