SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Paweł Król "Kadilak"
Cybernetyk społeczny o ACTA
Wieloletni członek SDRP – Józef Maria Kossecki, cybernetyk, politolog, publicysta, emerytowany docent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jedyny w Polsce samodzielny pracownik dydaktyczno naukowy ze specjalnością cybernetyka społeczna, przedstawił dość druzgocącą analizę sytuacji powstałej po protestach przeciwko ograniczeniu jedynej wolnej przestrzeni przekazywania informacji, jaką jest Internet. Argumenty przedstawił podczas seminarium z cybernetyki społecznej, które odbyło [...]
Wieloletni członek SDRP – Józef Maria Kossecki, cybernetyk, politolog, publicysta, emerytowany docent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jedyny w Polsce samodzielny pracownik dydaktyczno naukowy ze specjalnością cybernetyka społeczna, przedstawił dość druzgocącą analizę sytuacji powstałej po protestach przeciwko ograniczeniu jedynej wolnej przestrzeni przekazywania informacji, jaką jest Internet.
Argumenty przedstawił podczas seminarium z cybernetyki społecznej, które odbyło się 28 stycznia br.
Kossecki udowadnia, że jedyną przestrzenią, której nie kontroluje do tej pory anachroniczna biurokracja i międzynarodowe koncerny medialne jest Internet. Zaś twierdzenie, że ACTA ma uregulować problemy grabieży własności intelektualnej, jaka odbywa się rzekomo właśnie w Internecie jest nieprawdziwe, ponieważ o kradzieży własności intelektualnej można mówić w przypadku plagiatu. Natomiast jeżeli, ktoś upublicznia w Internecie treści, bez czerpania z tego żadnych korzyści materialnych, to raczej promuje te treści i autora, a nie kradnie. Pan docent zastanawia się, w czyim interesie działają autorzy aktu normatywno-prawnego i czyje interesy reprezentują. Według niego młodzi ludzie, pokolenie „za pan brat” z epoką rewolucji informacyjnej mają w pełni prawo protestować, ponieważ nie chcą być dalej manipulowanym pokoleniem. Wykładowca stawia tezę, że obecny system musi się zmienić, bo biurokraci, choć perfekcyjnie opanowali mechanizmy manipulacji nie nadążają za szybkimi zmianami i nowoczesnymi środkami przekazywania informacji.
Warto wysłuchać tych argumentów.
baj