SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
Powitanie
Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo. Piętnaście lat temu dokonano w Polsce zasadniczych zmian ustrojowych. Rozpoczął się proces powrotu do gospodarki wolnorynkowej i pluralizmu politycznego. Dziennikarze, całe nasze środowisko, byli i są aktywnymi tego procesu uczestnikami. Zarówno jako obserwatorzy, recenzenci i komentatorzy wydarzeń, jak i ludzie osobiście odczuwający zmiany zachodzące na medialnym rynku; będący tak ich [...]
Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
Piętnaście lat temu dokonano w Polsce zasadniczych zmian ustrojowych. Rozpoczął się proces powrotu do gospodarki wolnorynkowej i pluralizmu politycznego.
Dziennikarze, całe nasze środowisko, byli i są aktywnymi tego procesu uczestnikami. Zarówno jako obserwatorzy, recenzenci i komentatorzy wydarzeń, jak i ludzie osobiście odczuwający zmiany zachodzące na medialnym rynku; będący tak ich beneficjentami, jak i ofiarami.
Cieszy wolność słowa, wielość i różnorodność prasowych tytułów, stacji radiowych i telewizyjnych. Niepokoi postawa wydawców i nadawców, którzy wartość danego tytułu czy programu mierzą głównie ilościowym wskaźnikiem poczytności, „słuchalności” lub „oglądalności”. Dokucza brak przystających do współczesnej rzeczywistości ustaw i regulacji prawnych, w tym określających zawodowy status dziennikarzy i ich pracowniczych praw. Boli zauważalna dezintegracja dziennikarskiego środowiska, naruszanie norm zawartych w Dziennikarskim Kodeksie Obyczajowym i nie zadawalający poziom kształcenia młodych kadr zarówno pod względem warsztatowym jak i etycznym.
Tym problemom – ich diagnozie i propozycjom rozwiązań pragniemy głównie poświęcić naszą internetową witrynę, zapraszając wszystkich Państwa do wymiany poglądów. Dyskusji nieskrępowanej, ale – wierzymy – wolnej od politycznego zacietrzewienia, demagogii, arogancji i personalnych złośliwości.
Czekamy na Państwa wypowiedzi i opinie.
Zespół Redakcyjny
strony internetowej
„Dziennikarze RP”