Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Anna Pajęcka i Paweł Kluszczyński laureatami XI edycji Konkursu Żurowskiego

1 października 2024

Zakończyła się kolejna edycja Konkursu dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych im. Andrzeja Żurowskiego, rozpisanego po raz pierwszy przed 11. laty przez polską sekcję AICT/ Klub Krytyki Teatralnej SDRP dzięki wsparciu władz Miasta Gdyni i Samorządu Województwa Pomorskiego Od początku Konkurs wspierał Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, w którego siedzibie tradycyjnie odbywają gale finałowe. Patronom i współorganizatorom Klub Krytyki składa serdeczne podziękowania, a laureatom gratulacje. Poniżej publikujemy komunikat końcowy Sekretarz Kapituły i zarazem inicjatorki Konkursu red. Aliny Kietrys:

„Zakończono XI edycję Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych i nagrodzono
Laureatów w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicz w Gdyni.

Kapituła Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolog i historyk teatru, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog i krytyk teatralny, przewodniczący Kapituły oceniała nadesłane na konkurs 72 prace 24 uczestników tej edycji. Recenzje zgodnie z Regulaminem Konkursu publikowano w różnych mediach – zarówno tradycyjnych jak i w sprofilowanych mediach internetowych. Każdy z Członkowie Kapituły oceniali recenzję każdego uczestnika konkursu w skali od 0 do 3 punktów. Maksymalnie dawało to szanse na uzyskanie łącznie za trzy nadesłane prace
(zgodnie z Regulaminem) noty w wysokości 36 punktów. Po wnikliwej analizie wszystkich tekstów do II etapu konkursu Kapituła po szerokiej dyskusji zakwalifikowała recenzje tych autorek i autorów, których prace oceniono powyżej 30 punktów. I było to dziewięć osób: Piotr Hildt, Jan Karow, Paweł Kluszczyński, Joanna Królikowska, Agnieszka Loranc, Anna Pajęcka, Agata Skrzypek, Zofia Ścigaj i Aleksandra Wach.
Do finału XI edycji konkursu po wnikliwej analizie na kolejnym posiedzeniu (również zgodnie z Regulaminem) Kapituła wskazała najwyżej ocenione recenzje następujących pięciu osób: Jana Karowa, Pawła Kluszczyńskiego, Anny Pajęckiej, Zofii Ścigaj i Aleksandry Wach.
Laureatem nagrody przyznawanej przez Panią Prezydent Miasta Gdyni Aleksandrę Kosiorek został Paweł Kluszczyński, którego recenzje opisują
spektakle niezwykle syntetycznie, ale zwracają uwagę na walory społeczne widowiska na tle zjawisk kulturowych i na istotne osiągniecie artystyczne, zwłaszcza dokonania aktorskie. Forma recenzji tego autora nierzadko osiąga poziom literackiej miniatury wysokiej próby, co stanowi ważny walor czytelniczy.

ZUROWSKI_Po wręczeniu nagród XI edycji

Nagrodę wręczał wiceprezydent Gdyni Tomasz Augustyniak. Laureatką nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława
Struka wybrano Annę Pajęcką, której recenzje odznaczają się sugestywnym językiem, dzięki czemu czytelnik widzi spektakl i odczytuje precyzyjnie jego problematykę. Autorka nie kryje swoich wyrazistych ocen, odwołujących się do progresywnych idei feminizmu i wysokich wymagań artystycznych. Recenzje te wskazują również na zainteresowanie teatrem społecznej wrażliwości, jego egzystencjalnym i filozoficznym przesłaniem. I to stanowi siłę tekstów Laureatki. Nagrodę wręczał Wojciech Bonisławski, przedstawiciel Wydziału Kultury Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Laureaci otrzymali nagrody każda w wysokości pięciu tysięcy oraz pamiątkowe plakietki, dyplomy i atrakcyjne upominki książkowe. Pozostałym finalistom wręczono pamiątkowe dyplomy i książki. W dyplomie Jana Karowa zwrócono uwagę na wnikliwe analizy przedstawień, które stają się głosem w dyskusji o kształcie i kondycji współczesnego teatru. W recenzjach Zofii Ścigaj podkreślono rzetelność w opisach spektakli i znaczących interpretacjach przesłania przedstawień, a w tekstach Aleksandry Wach wnikliwą analizę zawartości spektakli, ich walorów artystycznych i myślowych. Równocześnie Kapituła XI edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego podkreśliła, że w wielu nadesłanych recenzjach pojawia się pogłębiona analiza spektakli i solidna teatrologiczna wiedza. Zaprezentowane recenzje omawiały spektakle w niemal wszystkich ośrodkach teatralnych w Polsce, co stanowiło ważny przegląd tendencji i dokonań polskich scen w ostatnim sezonie teatralnym. Równocześnie Kapituła zwróciła uwagę na zmieniający się język recenzji. Nadmiar zapożyczanych terminów staje się narastającą manierą recenzencką. To utrudniapercepcję tekstu tym odbiorcom, którzy ewentualnie chcieliby skonfrontować swój osąd o spektaklu z opinią ecenzentów.
Alina Kietrys
Sekretarz Konkursu”.

 

Tagi:

kalendarz-btn

SOBOTA 23 listopada 2024
  • Adeli, Felicyty, Klemensa
  • 1644
    Na kolumnie na pl. Zamkowym w Warszawie ustawiono posąg Zygmunta III Wazy
  • 1857
    W Warszawie założono wydawnictwo Gebethner i Wolff (zlikwidowane 1960 r.)
  • 1904
    Władze carskie otworzyły więzienie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski