Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Odkrywamy Strzelce Krajeńskie

29 lipca 2009

Dziennikarskie „wizyty studyjne” stają się coraz popularniejsze. Organizują je zwykle włodarze gmin, miast, regionów- pod różnymi hasłami: Lublin miastem inspiracji, Odkrywamy Mazowsze. Ostatnio byliśmy w gminie Strzelce Krajeńskie. Lipcowy czas, otwartość przedstawicieli władz, którzy cierpliwie odpowiadali nawet na niewygodne pytania pozwoliły łagodnie „zaliczyć” wypełniony program. Gminę, w której mieszka 11 tysięcy osób, a średnia wieku [...]

Dziennikarskie „wizyty studyjne” stają się coraz popularniejsze. Organizują je zwykle włodarze gmin, miast, regionów- pod różnymi hasłami: Lublin miastem inspiracji, Odkrywamy Mazowsze.

Ostatnio byliśmy w gminie Strzelce Krajeńskie. Lipcowy czas, otwartość przedstawicieli władz, którzy cierpliwie odpowiadali nawet na niewygodne pytania pozwoliły łagodnie „zaliczyć” wypełniony program.

Gminę, w której mieszka 11 tysięcy osób, a średnia wieku wynosi około 55 lat odkrywaliśmy, jak przysłowiową Amerykę.
Gospodarze zaczęli od turystyki. Pokazali nam miejscowość letniskową Długie. Wprawdzie położoną przy ruchliwym międzynarodowym szlaku łączącym Berlin z Kaliningradem, ale za to z przepięknymi (i czystymi) jeziorami Lipie i Długie. To takie „zachodnie” Mazury, bo jezior na terenie gminy dostatek. Nad brzegiem jez. Lipie (największy akwen w gminie – 182 hektary) działa Centrum Nurkowania MARLIN PLUS i Centrum Turystyczne CADET, w którym zdobywają umiejętności wodniackie dzieci i młodzież.
Na spotkaniu z burmistrzem Strzelec Krajeńskich, Tadeuszem Federem rozmawialiśmy już nie tylko o walorach przyrodniczych. Pytaliśmy o strategię rozwoju (jest do 2015 r., z horyzontem do 2020 r.), infrastrukturę, bezrobocie, problemy trudne i wstydliwe. Sukcesem jest niewątpliwie to, że 92 proc. gminy ma pokrycie sieci internetowej, dostęp do Internetu mają wszystkie szkoły. „Wstydliwy” pozostaje problem dróg – ogłoszono rok 2009 – rokiem dróg, a w planach jest budowa obwodnicy, która odciąży ruchliwą E22 z pojazdów wielkogabarytowych. Pomimo wszystkich problemów życie w gminie toczy się wartko, ciekawie i wesoło – na Gminnych Targach Jadła Regionalnego tłumy, wokół jezior gwarno i tłoczno, a na dodatek jeszcze festiwal szant, przyciągający kilka tysięcy entuzjastów. A’propos entuzjastów… w Wielisławicach spotkaliśmy się z kolekcjonerem starych traktorów, Leszkiem Nowakiem. Wizyta w każdym miejscu zasługuje na osobny opis.

Na koniec przyszedł czas na historię i zabytki. W Dankowie odwiedziliśmy teren badań archeologicznych. Władze gminy działają bardzo aktywnie na rzecz rewitalizacji zabytków. A są wśród nich prawdziwe perełki. Przede wszystkim zespół średniowiecznych fortyfikacji miejskich, nie bez przyczyny nazywanych lubuskim Carcassone. Zachowały się niemal w pełnym obwodzie – długie prawie na 1700 m i wysokie na 8 metrów. Mury, pochodzące z drugiej połowy XIII wieku, wraz z Bramą Młyńską i Basztą Więzienną wymagają pilnej naprawy. Niestety, gminie brakuje środków. I bardzo liczy na pomoc braci dziennikarskiej.

Zobacz zdjęcia:

Tagi:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

kalendarz-btn

PONIEDZIAŁEK 25 listopada 2024
  • Erazma, Katarzyny
  • 1764
    W Warszawie koronowano na króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • 1795
    Abdykował Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski
  • 1945
    W Warszawie przy ul. Wolskiej otwarto Cmentarz Powstańców Warszawy
  • 1967
    W teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów A. Mickiewicza w reż. K. Dejmka (spektakl zdjęty przez cenzurę 30 stycznia 1967).
  • Dzień Kolejarza

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski