Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Stanisława CELIŃSKA laureatką Nagrody AICT im. Ireny Solskiej

25 października 2023

Zarząd polskiej sekcji AICT/ Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał STANISŁAWIE CELIŃSKIEJ Nagrodę im. Ireny Solskiej w uznaniu jej wybitnych osiągnięć aktorskich.

CELINSKA(Fot. Daniel Kruczyński)

Fenomen Stanisławy Celińskiej – skomentował unikatową osobowość Laureatki przewodniczący polskiej sekcji AICT, Tomasz Miłkowski – polega na czymś więcej niż tylko powszechnym podziwie dla jej precyzyjnego warsztatu, oryginalnej interpretacji czy naturalnej muzyczności. To, że mamy do czynienia z aktorką wybitną, obdarzoną intuicją, rzetelną w swoich poszukiwaniach, odważną i oddaną pracy to oczywiste. I potwierdzają to jej liczne osiągnięcia w teatrze, telewizji, filmie i na estradzie. Ale Celińska jest kimś więcej niż tylko aktorką wyśmienitą. Jest przede wszystkim kobietą, której się ufa, jest kimś bliskim, u której chętnie w trudnej sytuacji szukałoby się rady i pomocy”.

Aktorka jest trzynastą z kolei laureatką tej Nagrody ustanowionej w roku 2010 przez polską sekcję AICT z intencją honorowania dorobku wybitnych artystek teatralnych. Jej inicjatorką była red. Justyna Hofman-Wiśniewska. Patronka nagrody – Irena Solska – należy do legend polskiego teatru, jej osiągnięcia i oddanie sztuce budziły podziw i respekt. Odwołanie się do jej osoby podkreśla wysoki pułap artystyczny, jaki towarzyszy wyborom laureatek.

Dotychczas otrzymały Nagrodę im. Ireny Solskiej w kolejnych latach: Danuta Szaflarska, Nina Andrycz, Emilia Krakowska, Anna Lutosławska, Halina Łabonarska. Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska, Ewa Wiśniewska, Dorota Kolak, Danuta Stenka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, a ostatnio Irena Jun.

Wręczenie Nagrody zawsze ma uroczysty, unikatowy charakter. Tym razem uroczystość odbędzie się 17 listopada (piątek) w Instytuckie Teatralnym w Warszawie (ul. Jazdów 1). Początek uroczystości o godzinie 17.00.

Zarząd polskiej sekcji AICT

Tagi:

kalendarz-btn

SOBOTA 1 lutego 2025
  • Brygidy, Ignacego
  • 1925
    Stacja doświadczalna Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego nadała pierwszą oficjalną audycję radiową (początek publicznej radiofonii w Polsce).
  • 1944
    W Warszawie w al. Ujazdowskich Szare Szeregi AK dokonały udanej Akcji Kutschera, wykonując wyrok śmierci na szefie SS i policji Dystryktu Warszawskiego.
  • 1957
    Ukazał się pierwszy numer tygodnika Ekran.
  • 1973
    Polskie Radio w programie I rozpoczęło nadawanie Sygnałów Dnia.
  • 1992
    Rozpoczęło nadawanie warszawskie Radio WAWA.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski