SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Paweł Król "Kadilak"
80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz oraz Fundacja Shalom zapraszają na wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.
„Jeżeli przetrwać – to tylko jako wolni ludzie,
a jeżeli to jest niemożliwe, to jako wolni ludzie zginąć.
W walce zwyciężymy śmierć.”
19 kwietnia w 1943 roku wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim – bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych Getta Warszawskiego przeciwko Niemcom. Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Dzisiaj, w 2023 roku obchodzimy 80.rocznicę tamtych wydarzeń. Dla upamiętnienia tego bohaterskiego czynu i wszystkich ofiar Warszawskiego Getta i II wojny światowej, Teatr Żydowski wraz z Fundacją Shalom przygotował szereg wydarzeń i spektakli:
- 19 .kwietnia – Apel Pamięci „Każde dziecko ma imię” wygłoszony przez dzieci w warszawskich szkołach
W 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału akcji „Dzieci przeciwko wojnie” i wspólnego odczytania imion żydowskich dzieci, które straciły życie w czasie II wojny światowej. Tego dnia przewidziana jest również wyjątkowa lekcja historii, podczas której zostanie pokazany film „Holokaust oczami dziecka”, zrealizowany przez Fundację Shalom.
Wydarzenie powstało z inicjatywy dyrektorki Teatru Żydowskiego Centrum Kultury Jidysz Gołdy Tencer, we współpracy z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacją Shalom.
- 19.kwietnia – „Pamiętamy – Teatry w 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim” - Aktorzy z polskich teatrów zostali zaproszeni przez inicjatorkę akcji, Gołdę Tencer do nagrania poezji zagłady, wierszy z tomu „Dzieci Getta” Stefanii Grodzieńskiej. Nagrane utwory zostaną zamieszczone na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących udział w projekcie, a Teatr Żydowski wyemituje video z wierszami w dniach od 19 kwietnia do 16 maja. (wydarzenie online)
- 20. kwietnia o godz.15:30 - Uroczystość zasadzenia Drzewa Pamięci
przy Muzeum Polin (skwer Willy’ego Brandta, ul. Lewartowskiego, wstęp wolny)
Jako gość specjalny wystąpi kantor Nachman Turgeman z Izraela.
- 20. kwietnia w godz. od 17:00 do 19:00 – Performance „Pif Paf in piach” w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10
(wstęp wolny)
Wyjątkowy i przejmujący spektakl. To teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami Warszawskiego Getta w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej.
- To ogromny i poruszający performance. Jest to historia warszawskiego Getta opowiedziana na trzech piętrach Reduty, które zajmują 1200 metrów. Około pięćdziesięciorga aktorów Teatru Żydowskiego, studentów szkoły teatralnej i dzieci wcieli się w postaci z Warszawskiego Getta i opowie ich historie. Warszawskie Getto żyło. Warszawskie Getto tańczyło. Warszawskie Getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni, restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata. Tworzyli tam artyści, pisarze, poeci, muzycy, śpiewacy, grali aktorzy… Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Wiera Gran, ale było też wielu, wielu innych. Zabierzemy Was w podróż po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ zagładzie – zaprasza Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego, pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka performance’u.
„Pif Paf in piach” według tekstów przygotowanych przez: Remigiusza Grzelę, Karolinę Kirsz, Piotra Pazińskiego, Pawła Szapiro, Bellę Szwarcman-Czarnotę, Gołdę Tencer, Różę Ziątek-Czarnotę i Agnieszkę Żółkiewską.
Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer
Współpraca reżyserska: Karolina Kirsz
Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska
Ruch sceniczny: Agnieszka Konopka
Zdjęcia z Pif Paf in piach z 01.09.2022 – https://we.tl/t-ehQ0XCEYG6
22 kwietnia – Premiera spektaklu „Pieśni Getta” w Teatrze Żydowskim
Gołda Tencer: - Przywołujemy cienie pomordowanych w gettach i obozach. Została po nich garść popiołu, grudka piasku przesypywana przez czas. Usta setek tysięcy dzieci żydowskich milczą na zawsze, a niektóre z tych nielicznych, które przeżyły, dają świadectwo prawdzie.
Na spektakl składają się pieśni w języku polskim i jidysz, a także fragmenty listów, dzienników i relacji pisanych w getcie, w tym te, które działają najsilniej na nasze emocje, jak „Warszawo ma”.
Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska
Scenografia, kostiumy: Ewa Łaniecka
Środowisko wizualne, animacje: Maciej Czuchryta, Patrycja Superczyńska
Reżyseria świateł: Jakub Zajda
Obsada: Daniel Antoniewicz, Piotr Chomik, Ewa Dąbrowska, Genady Iskhakov
Adrianna Kieś, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Henryk Rajfer,
Izabella Rzeszowska, Alina Świdowska, Gołda Tencer.
_______________________________
Więcej informacji:
Ewa Wojciechowska
Specjalista ds.PR
e.wojciechowska@teatr-zydowski.art.pl