Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

PAN: ratujmy siebie i państwo!

25 stycznia 2022

Zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk opublikował stanowisko w którym czytamy: „Najwyższa pora skończyć z poglądem, że jeszcze wielu rzeczy o SARS-CoV-2 czy o szczepionkach nie wiemy. COVID-19 to jedna z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii szczepień. Wyraźny jest natomiast deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących” Z całością stanowiska można zapoznać się na stronie BIP Polskiej Akademii Nauk. My poniżej publikujemy apel do władz RP, który w pełni popieramy.

thQ9TPWM5Q

Apelujemy o niezwłoczne:

  1. Rygorystyczne egzekwowanie zasady MDDW (maseczki, dystans, dezynfekcja, wietrzenie), ale też zasady „masz infekcję – zostań w domu” oraz w najbliższych tygodniach powrót, gdzie tylko możliwe, do pracy zdalnej, także wśród osób zaszczepionych.
  2. Wprowadzenie ułatwień dla zaszczepionych oraz ograniczeń dla niezaszczepionych. Należy przy tym stosować się do wytycznych dotyczących trwałości ochrony, jaką zapewniają szczepionki oraz konieczności przyjęcia dawki przypominającej, odpowiednio ustalając datę ważności certyfikatu. Działania powinny mieć charakter systemowy, a trudne decyzje i odpowiedzialność nie powinny ciążyć na pracodawcach. Decyzje o przyszłych dawkach czy wprowadzeniu szczepienia do kalendarza szczepień obowiązkowych należy podjąć na podstawie racjonalnych przesłanek oraz uwzględniając stan pandemii.
  3. Promowanie powszechnego testowania dla wszystkich zainteresowanych (np. poprzez bezpłatne testy antygenowe bez skierowania, choćby korzystając z brytyjskiego rozwiązania darmowych pakietów testów dla każdego w każdej aptece) oraz regularne testowanie dzieci i personelu w szkołach.
  4. Pilną intensyfikację kampanii informacyjnej dotyczącej epidemii COVID-19. Wprowadzenie do szkół programów edukacyjnych dotyczących epidemii, sposobów jej zwalczania, w szczególności tak podstawowych narzędzi do walki z chorobami zakaźnymi jak szczepionki.
  5. Podjęcie zdecydowanych działań piętnujących poglądy i postawy negujące dobrze udokumentowane fakty naukowe i bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu Polaków.

W Polsce zapłaciliśmy bardzo wysoką i niepotrzebną cenę za zaniechania w walce z epidemią COVID-19. Proponowane natychmiastowe działania nie zatrzymają już nowej fali, ale mogą ją rozciągnąć w czasie i tym samym osłabić jej niszczycielskie działanie. Mamy narzędzia, aby to uczynić. Niewybaczalnym błędem będzie nieskorzystanie z nich.

Zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk

 

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 26 grudnia 2024
  • Dionizego, Szczepana
  • 1655
    Wojska szwedzkie zakończyły bezskuteczne oblężenie Jasnej Góry
  • 1825
    W Rosji wybuchło Powstanie Dekabrystów
  • 1856
    W Warszawie uruchomiono miejską gazownię
  • 1898
    M. Skłodowska-Curie i P. Curie odkryli rad.
  • 1919
    Założono Polski Związek Narciarski
  • 1933
    E. H. Armstrong opatentował radio FM.
  • 1939
    Zbrodnia w Wawrze. Niemcy rozstrzelali 107 osób.
  • 1978
    Wystartował pierwszy Rajd Paryż - Dakar.
  • BOŻE NARODZENIE
    Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski