Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Startujemy już po raz siódmy!

2 marca 2020

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego dzięki życzliwości i otwartości mecenasów – prezydenta Miasta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego i Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza odbędzie się po raz siódmy. Inicjatorem i współorganizatorem konkursu dla młodych krytyków jest polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. AICT.
Konkurs został zainicjowany z myślą o często powtarzanej idei przez profesora dr. hab. Andrzeja Żurowskiego, wybitnego krytyka, znawcy teatru, szekspirologa, przez lata honorowy wiceprzewodniczący światowego IACT/AICT. Mówił on wielokrotnie o potrzebie doskonalenia i wspieranie młodej krytyki teatralnej jest jednym z ważniejszych działań we współczesnym myśleniu o teatrze.
Młodzi krytycy teatralni mogą więc już po raz siódmy wziąć udział w konkursie na najlepsze recenzje teatralne minionego sezonu, publikowane od maja 2019 do ostatniej dekady marca 2020 roku. Kapituła konkursu ocenia recenzje zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach i folderach festiwalowych, jak i w nowych mediach: na portalach teatralnych, w mediach społecznościowych i na blogach.

Wysoki poziom nadsyłanych prac w dotychczasowych sześciu edycjach sprawił, że to przedsięwzięcie uważane jest za ważne wydarzenie promujące najbardziej utalentowanych młodych recenzentów. Finaliści i laureaci konkursu im. Żurowskiego w sposób widoczny zaznaczają już własny wkład w rozwój myśli krytycznej i obecni są, ku radości organizatorów konkursu, w wielu znaczących przedsięwzięciach teatralnych. Potwierdzają również, że ważny jest obieg myśli krytycznej i stałe wzbogacanie wymiany doświadczeń, ku czemu również IATC /AICT stwarza liczne okazje.

ZUROWSKI konkurs  logo

Regulamin VII edycji pozostaje bez zmian. Pełna informacja znajduje się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB Konkurs im. A. Żurowskiego.

Bardzo prosimy o spokojną i dokładną lekturę warunków konkursu. Szanse na wzięcie udziału w tym konkursie mają wszyscy publikujący recenzje teatralne, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. Dokładne informacje o regulaminie konkursu znajdziecie Państwo w zakładce O konkursie na stronie głównej: konkurs-zurowski. pl. Tam również umieszczone zostały informacje o tym jak należy wypełnić zgłoszenie do konkursu i metryczkę do każdej recenzji.

Nie ulega zmianie skład kapituły oceniającej nadsyłane prace. Jesteśmy zaszczyceni, że w pracach jury uczestniczyć będą nadal: wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej dr Bożena Frankowska, aktorka Sławomira Łozińska, wybitny reżyser Maciej Prus, pisarz i dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie Remigiusz Grzela, a przewodniczącym kapituły jest dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny z liczącym się dorobkiem, honorowy wiceprezes AICT.

ZUROWSKI VII konkurs

 

Uwaga! Recenzje należy nadsyłać do 31 marca 2020 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni . Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2020, a dwie nagrody: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego zostaną  wręczone podczas finału Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Tegoroczny gdyński festiwal, którego dyrektorem programowym jest Jacek Sieradzki, redaktor naczelny Dialogu,  zaplanowano od 17 do 24 maja 2020 roku.

Zapraszamy więc do udziału w VII edycji konkursu. Bądźcie też z nami na FB.
Wysokie nagrody, każda po 5 tysięcy złotych, laureatom VII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego fundują Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Sekretarz Konkursu

Alina Kietrys

logo aict ostre

 

 

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 26 grudnia 2024
  • Dionizego, Szczepana
  • 1655
    Wojska szwedzkie zakończyły bezskuteczne oblężenie Jasnej Góry
  • 1825
    W Rosji wybuchło Powstanie Dekabrystów
  • 1856
    W Warszawie uruchomiono miejską gazownię
  • 1898
    M. Skłodowska-Curie i P. Curie odkryli rad.
  • 1919
    Założono Polski Związek Narciarski
  • 1933
    E. H. Armstrong opatentował radio FM.
  • 1939
    Zbrodnia w Wawrze. Niemcy rozstrzelali 107 osób.
  • 1978
    Wystartował pierwszy Rajd Paryż - Dakar.
  • BOŻE NARODZENIE
    Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski