SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
Rok z życia stolicy i jej mieszkańców w fotografii
To wyjątkowe wydanie… „Warszawa w stulecie odzyskania niepodległości. Zawsze niezwyciężona 1918–2018” – autorem tego pięknego albumu jest Maciej Nietrzebka (rocznik 1973) – fotograf amator, germanista z wykształcenia, kochający swoje miasto, jego historię i tradycję, kolekcjoner widokówek Warszawy.
Na obwolucie albumu widnieje Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy z Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Bohaterskie miasto otrzymało go 9 listopada 1939 roku, a o wpisaniu odznaczenia w tarczę herbową zadecydowali członkowie Rady Warszawy 29 lipca 2004 roku. Zwykle kojarzymy herb stolicy z Syrenką, dlatego autor postanowił nam przypomnieć o tym drugim: SEMPER INVICTA – to Warszawa „zawsze niezwyciężona”.
Autor nie napisał typowego wstępu charakterystycznego dla tego typu publikacji. Zamiast niego zamieścił fragment wiersza XL z Księgi ubogich Jana Kasprowicza, którego przesłanie – bardziej, niż suchy wstęp – oddaje to, co chciał pokazać w albumie: dzień dzisiejszy oraz atmosferę.
Maciej Nietrzebka przez cały rok 2018 wykonał prawie 27 tys. zdjęć stolicy i ludzi. Do albumu wybrał niewiele ponad 300. Ze swojej kolekcji liczącej kilka tysięcy widokówek – ok. 1500 przedwojennych i 4000 z czasów PRL-u – wybrał do publikacji wiele przedwojennych widoków. Układ albumu jest nietypowy. Rozpoczyna go widok Pałacu Prezydenckiego oświetlonego informacją o 100-leciu odzyskania niepodległości, a zamyka zdjęcie z uroczystości zakopania kapsuły czasu przez władze miasta. Być może za 100 lat ktoś odkryje ten album i jak z kapsuły czasu dowie się, co działo się w stolicy A.D. 2018.
Album zestawia Warszawę minioną – z lat 20. XX wieku – z Warszawą codzienną w 2018 roku. Widzimy dzień po dniu, co działo się w Warszawie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Widzimy Warszawę podczas różnych wydarzeń i uroczystości (państwowych i kościelnych), ale również podczas marszów i protestów oraz innych wydarzeń, w których uczestniczyli warszawiacy.
Czy autorowi udało się ambitne zadanie pokazania Roku Niepodległości w życiu Warszawy i warszawiaków? Warto sięgnąć po tę publikację i samemu ocenić.
Autor samodzielnie przygotował i wydał ten album. Ze względu na ochronę wizerunku osób, które mogły znaleźć się na zdjęciach, albumu nie ma w sprzedaży. Zainteresowani jednak mogą sięgnąć po niego, pisząc do autora: maciej.nietrzebka@gmail.com
Barbara Janiszewska