Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

„Miasto społeczne – Warszawa”

7 października 2018

Pod takim hasłem o fotel prezydenta stolicy walczy Andrzej Rozenek. W swoim programie zapisał rozwiązanie lub podjęcie wielu tematów, ale w najbliższej kampanii najważniejsze dla Niego są seniorzy, komunikacja i … odbudowa mediów lewicowych.

Kandydat SLD na włodarza stolicy mówił podczas spotkania (4 października) z członkami Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, że „chciałby, aby Warszawa stała się miastem zbudowanym na nowo, aby odpowiadała wymaganiom i oczekiwaniom jej mieszkańców”. Przekonały go m.in. dwie filozofie obowiązujące w wiodących stolicach Europy: Moskwa – centrum polityczne, w którym życie jest przykre i trudne oraz Kopenhaga – miasto przyjazne ludziom pod każdym względem. Dla dobra Warszawy trzeba wyciągnąć wnioski z tych filozofii.

DSC04944

Pod takim hasłem o fotel prezydenta stolicy walczy Andrzej Rozenek.  W swoim programie zapisał rozwiązanie lub podjęcie wielu tematów, ale w najbliższej kampanii najważniejsze dla  Niego są seniorzy, komunikacja i … odbudowa mediów lewicowych.

Kandydat SLD na włodarza stolicy mówił podczas spotkania (4 października) z członkami Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, że „chciałby, aby Warszawa stała się miastem zbudowanym na nowo, aby odpowiadała wymaganiom i oczekiwaniom jej mieszkańców”. Przekonały go m.in. dwie filozofie obowiązujące w wiodących stolicach Europy: Moskwa – centrum polityczne, w którym życie jest przykre i trudne oraz  Kopenhaga – miasto przyjazne ludziom pod każdym względem. Dla dobra Warszawy trzeba  wyciągnąć wniosk z tych filozofii  założeniach, a nie na  zapowiedziach niemożliwych do zrealizowania (jak mówił „szanuje słowo”). Czyli…

„Fundament programu” – polityka senioralna. Otoczenie opieką i ułatwienie egzystencji ludziom w podeszłym wieku wymagającym tej opieki (jest takich seniorów w stolicy ok. 371 tysięcy). Nie odwrócona hipoteka, którą uważa za oszustwo, ale budowa przez miasto niewielkich, tanich, energooszczędnych mieszkań. W zamian przekazanie odzyskanych dużych, drogich, niewygodnych lokali dla młodszego pokolenia planującego rozwój rodziny. Oczywiście zdrowie – zapewnienie seniorom jednej płatnej wizyty u specjalisty rocznie, poza gigantycznymi kolejkami (koszt  jednostkowy to 150 – 200 zł, pokrywany z budżetu miasta).

DSC04945

To także utworzenie geriatrycznej „doliny krzemowej”, w której powstanie przemysł na potrzeby ludzi starszych (np. nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, elektroniczna aparatura monitorująca stan zdrowia). To także aktywizacja zawodowa seniorów, którzy „są w mieście wpleceni w każdą dziedzinę” i np. poproszenie nauczycieli o czasowy powrót do pracy.

„Wszystko zawdzięczamy ludziom w podeszłym wieku, a realizacja zapowiadanej polityki zdejmuje  z młodych problem opieki nad rodzicami lub ją ułatwia” – przekonywał kandydat Andrzej Rozenek.

Komunikacja. Nie kolejne linie metra (uruchamiane po 30 latach budowy), ale rozbudowa linii tramwajowych („Tramwaj na Tarchomin”), uruchomienie ekonomicznych i ekologicznych metrobusów jeżdżących po wytyczonych zielonych pasach, „Zielone arterie”, bez styku z komunikacją, dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy.

 

Wśród pytań  pojawiły się te o planowanie przestrzenne, którego złym przykładem jest warszawski Mordor, czy zabudowa ul. Emilii Plater. Warszawa jest niszczona przez smog i zaśmiecanie lasów, parków, jezior. Potrzebna jest pilna termomodernizacja budynków  ogrzewanych przez spalane śmieci. Dopiero wtedy można wymieniać stare piece.

Pytany, czy widzi w obecnej prezydenturze jakieś plusy i do jakich projektów wróci, Andrzej Rozenek bez zastanowienia odpowiedział, że niewątpliwym sukcesem obecnej prezydent jest zachowanie w stanie naturalnym, dzikim  prawego brzegu rzeki. Dodał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz „ jako liczykrupa  zapewniła sytuację, w której Warszawa należy do najmniej zadłużonych miast”.

Wreszcie temat  bliski uczestników spotkania – media. Celem najważniejszym dla kandydata SLD jest odbudowa mediów lewicowych. „W perspektywie politycznej będzie walczył o powrót lewicy do gry”.  Obecna sytuacja jest według Andrzeja Rozenka nie do przyjęcia. Koncerny Rydzyka, Sakiewicza, braci Karnowskich i TVP kontra… „Przegląd”, „Trybuna”, „Nie”. „To wyzwanie dla dziennikarzy lewicowych i wyrzut sumienia dla polityków. Dlatego, jak lewica wróci do władzy musi wrócić do mediów”.

Zatem trzymamy kciuki za dobry wynik już w I turze.

 

Barbara Janiszewska  

Tagi:
Z teki Muzeum Karykatury
SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Magda Wosik

SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Magda Wosik

kalendarz-btn

SOBOTA 11 stycznia 2025
  • Honoraty, Matyldy, Teodozjusza
  • DZIEŃ WEGETARIANINA

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski