SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Wiktor Kudin (Ukraina) "Narody zjednoczone"
Nie będzie nas, zostanie dąb…
Dziesięć lat temu w Alei Trzeciego Tysiąclecia, założonej w 1999 r. w miejscowości Granica na terenie Puszczy Kampinoskiej, z inicjatywy Oddziału Warszawskiego SDRP zasadzony został dąb „Redaktor”.
Sadzili go członkowie naszego stowarzyszenia: Ryszard Bójko, przewodniczący Oddziału Warszawskiego SDRP, Tadeusz Myślik, sekretarz generalny SDRP (obaj niestety już nie żyją) oraz red. red.: Barbara Janiszewska, Jerzy Domański, Marek Kuliński i Rafał Kamecki.
„Redaktor” w 2008 r.
Drzewko zasadzono w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W przededniu setnej rocznicy tego święta, 6 czerwca 2018 r., ponad 30-osobowa grupa członków Oddziału Warszawskiego SDRP, głównie z Zespołu Starszych Dziennikarzy, wybrała się do Kampinoskiego Parku Narodowego, by zobaczyć, jak dąb urósł.
Wycieczkę zorganizowali uczestnicy akcji sadzenia dębu, a zarazem pełniący dziś kierownicze funkcje w OW SDRP: Barbara Janiszewska i Marek Kuliński. Zostaliśmy zawiezieni na miejsce zabytkowym jelczem (rok produkcji 1974) należącym do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej (www.kmkm.waw.pl). Jak powiedział Sylwester Chajecki, kierowca i zarazem członek tego stowarzyszenia, modele jelcza, którym podróżowaliśmy, w czasach swojej świetności woziły pasażerów komunikacji międzymiastowej.
W Kampinosie jednym z naszych przewodników był Jerzy Misiak, b. wieloletni dyrektor KPN, który brał udział w sadzeniu „Redaktora”. W Alei Trzeciego Tysiąclecia, przy pięknie rozrośniętym drzewie, Marek Kuliński, przewodniczący OW SDRP podkreślił, że dąb ma charakter środowiskowy, choć dziś dziennikarze są podzieleni organizacyjnie i politycznie. Jednak różnice i konflikty przemijają, a drzewa trwają, bo przecież „nie było nas, był las…”
Małgorzata Mickiewicz, zastępczyni dyrektora KPN, powiedziała, że Aleja Trzeciego Tysiąclecia to efekt i symbol inicjatywy społecznej, której ideą jest ochrona środowiska łącząca ludzi ponad podziałami. Ze strony dyrektora Misiaka usłyszeliśmy komplement, że widzi w dziennikarzach przyjaciół parku kampinoskiego. Z sentymentem wspominał swoją współpracę z radiową „Trójką” i red. Markiem Maldisem, uczestnikiem naszej wycieczki, przy tworzeniu kolejnych programów przyrodniczych z cyklu „Darz Bór!”.
Symbolem łączącego gospodarzy i gości szacunku dla przyrody był zdjęcia:
Hanna Świeszczakowska.
Zdjęcia: Alicja Wejner, Rafał Kamecki.