SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Paweł Król "Kadilak"
Polskie Radio zaprasza
Studio Reportażu i Dokumentu zaprasza w czwartek 21.01.2016 r. na 18:00 do Klubu Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 na „Spotkanie z Reportażem”. W programie prezentacja reportażu „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja” Olgi Mickiewicz-Adamowicz.. Spotkanie poprowadzi Irena Piłatowska.
Olga Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu zdobyła główną nagrodę w XXI Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”, za perfekcyjne warsztatowo ukazanie wpływu wielkiej historii na pojedyncze ludzkie losy.
Reportaż opowiada o wojennej historii radiostacji Łódź Podwodna i jej powojennym ciągu dalszym. Radiostację nazwano Łodzią Podwodną ze względu na fakt, że mieściła się pod piwnicą domu wybudowanego znacznie wcześniej. Miała genialne zabezpieczenia, które sprawiły, że nigdy nie została odnaleziona przez Niemców, mimo wielu podejrzeń i rewizji w okolicy. Dowódca radiostacji, Stanisław Rodowicz, po wojnie został dwukrotnie aresztowany. Jego brat Władysław, który również działał w konspiracji, a w czasie wojny trafił do obozów koncentracyjnych – po wojnie był szykanowany. Chociaż minęło kilkadziesiąt lat od zakończenia wojny, opowieść o losach braci wciąż budzi emocje. Nie wiadomo bowiem, czy ta historia na pewno już się skończyła.
Notka o autorce
Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze doświadczenia radiowe zdobywała w radiu studenckim i lokalnym. Potem przez kilka lat związana była z radiową Czwórką, gdzie przygotowywała materiały reporterskie, prowadziła i wydawała audycje. Od 2014 roku jest pracownikiem Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Uważa reportaż za najwyższą formę dziennikarstwa, a radio – za miejsce, w którym dzieją się rzeczy magiczne.
Najważniejsze reportaże: „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja” – nagroda główna w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory. Opowieść o wojennej radiostacji Łódź Podwodna i powojennych losach jej twórców.
„Czas wysokiej jakości” – zakwalifikowany do finału Konkursu im. Jacka Stwory w 2014 roku. Historia księdza Jana Kaczkowskiego, który mimo zdiagnozowanego nowotworu prowadzi hospicjum.
„Niezłomny” – historia nieuleczalnie chorego sportowca. Damian, mimo ciągłych przeciwności losu wierzy, że uda mu się jeszcze pokonać morderczy dystans zawodów triathlonowych.