Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

II Kongres Gospodarki Senioralnej

26 września 2015

„Gospodarka senioralna nową gałęzią gospodarki narodowej – potencjał rynku usług przyjaznych wiekowi oraz pozycja i rola Polski w rozwoju srebrnej gospodarki w Europie.” Pod takim tytułem 6 października 2015 r odbędzie się II Kongres Gospodarki Senioralnej organizowany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.

Proces starzenia się ludności nabiera tempa. Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Unii Europejskiej, a w 2030 r. będziemy jednym z najstarszych społeczeństw naszego kontynentu. Zdaniem Komisji Europejskiej („The 2015 Ageing Report”) stosunek osób niepracujących (w wieku 65+) do ogółu zatrudnionych wzrośnie w Polsce z obecnych 33 proc. do ponad 80 proc. w 2060 r. Będzie to najwyższy wzrost wśród krajów UE, dla których średnia wartość tego współczynnika ma wzrosnąć z 41,5 proc. do 64,5 proc. Oznacza to, że gdy dzisiaj na jednego emeryta przypadają w Polsce trzy osoby pracujące, tak w drugiej połowie wieku na czterech niezatrudnionych będzie pięć osób aktywnych zawodowo.Starzenie się społeczeństwa w Polsce i w Europie stanowi potężne wyzwanie dla systemów emerytalnych, opieki zdrowotnej i socjalnej oraz finansów publicznych, ale również stwarza ogromne możliwości rozwoju nowych rynków i miejsc pracy. Srebrna gospodarka staje się zatem złotym biznesem, jak zauważyło już wielu czołowych ekonomistów.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej zaplanował debaty z udziałem polskich i zagranicznych wybitnych ekspertów, w podziale na następujące grupy tematyczne:

  • Znaczenie srebrnej gospodarki, finanse, ubezpieczenia, produkty i usługi,
  • Aktywne starzenie się, zdrowie, edukacja, rynek pracy 50+, rynek konsumencki 65+,
  • Nowe technologie, budownictwo, Domy Seniora, placówki opieki medycznej.

W czasie Kongresu zostanie przedstawiona deklaracja programowa dla srebrnej gospodarki w Polsce.

II Kongres Gospodarki Senioralnej organizowany jest we współpracy z Fundacją na rzecz Zdrowego Starzenia się i Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego.

Honorowych patronatów nad wydarzeniem udzielili: Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Gospodarki, Wicepremier – Janusz Piechociński, Minister Zdrowia – Marian Zembala, Minister Infrastruktury i Rozwoju – Maria Wasiak, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Ze względu na regulamin bezpieczeństwa Ministerstwa Gospodarki, udział w Kongresie wymaga uprzedniej rejestracji przez każdego uczestnika za pośrednictwem strony www.kigs.org.pl.

 

Dodatkowe informacje nt. Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej:

Fundacja Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej integruje uczestników branży usług senioralnych: inwestorów, ośrodki badań społecznych, przedstawicieli władz centralnych i samorządowych oraz organizacji senioralnych. Instytut na bieżąco analizuje nowe i istniejące inwestycje w usługi senioralne, domy opieki, systemy finansowania jak również rozwiązania systemowe.

KIGS przygotowuje również własne rekomendacje zmian w prawie, definiuje i wskazuje źródła finansowania zarówno dla inwestorów, usługodawców, jak i dla samych seniorów. Aktualnie w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych Instytut realizuje projekt „Nowa Jakość dla Seniora” polegający na opracowaniu kryteriów dostępności i zasad certyfikacji społecznych usług opiekuńczych.

Data:

6 października 2015 r.

Miejsce:

Ministerstwo Gospodarki
(wejście od ul. Wspólnej)

pl. Trzech Krzyży 3/5
Warszawa

Kontakt:

Natalia Hoffman

Koordynator

tel.: +48 22 225 30 43

tel.: +48 786 200 301

biuro@kigs.org.pl

Kontakt dla mediów:

Beata Krawczyk

Dyrektor Działu PR i Upowszechniania

+48 695 980 425

beata.krawczyk@newco.pl

 

 

Tagi:

kalendarz-btn

NIEDZIELA 29 grudnia 2024
  • Dawida, Tomasza, Dominika
  • 1944
    Saperzy niemieccy zakończyli wysadzanie w powietrze Pałacu Saskiego.
  • 1948
    Powstały wytwórnie filmów: Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Oświatowych w Łodzi.
  • 1962
    Ukazał się pierwszy tom Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN.
  • 2005
    W gminie Lewin Brzeski wyłączono ostatnią w Polsce analogową centralę telefoniczną.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski