SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
KONKURS EDUinspiracje – Media
Jesteś dziennikarzem, któremu tematy związane z realizacją unijnych programów edukacyjnych nie są obce? Interesujesz się systemem edukacji w Polsce? Realizujesz materiały na temat studentów, którzy wyjechali w ramach programu Erasmus lub piszesz o wolontariuszach działających na rzecz lokalnej społeczności? Prześlij do nas swój materiał i weź udział w konkursie EDUinspiracje – Media. Na zwycięzców czekają nagrody.
Konkurs EDUinspiracje – Media skierowany jest do dziennikarzy. Jego głównym celem jest promowanie autorów najlepszych materiałów dziennikarskich, które poruszają problematykę związaną z programami oraz inicjatywami zarządzanymi przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
W tym roku konkurs EDUinspiracje – Media odbywa się po raz pierwszy. To wyjątkowa edycja ze względu na szerokie ramy czasowe – w konkursie będą oceniane artykuły, audycje i programy opublikowane bądź wyemitowane w przeciągu ostatnich ośmiu lat (w terminie od 1 stycznia 2007 r. do 20 sierpnia 2015 r.). Zgłoszone materiały powinny dotyczyć takich programów jak „Młodzież w działaniu”, „Uczenie się przez całe życie” (w tym Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig, Wizyty Studyjne), Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy (FSS) oraz program Erasmus+. Dzięki temu w konkursie mogą uczestniczyć dziennikarze, którzy nie tylko w ostatnim roku, ale również w latach ubiegłych, przygotowywali wartościowe materiały promujące idee uczenia się przez całe życie oraz wyjaśniali, jak unijne programy edukacyjne, także te zakończone, wpłynęły na kształt edukacji w naszym kraju.
Jak wziąć udział
Prace mogą zgłaszać dziennikarze będący autorami przesłanych materiałów lub wydawcy.
W konkursie będą oceniane teksty opublikowane w prasie lub Internecie, audycje radiowe oraz programy telewizyjne. Termin nadsyłania prac upływa 20 sierpnia br.
Zgłoszenie należy przesłać mailowo na adres media@frse.org.pl lub pocztą tradycyjną (na adres: ul. Mokotowska 43, 00-551 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs dla dziennikarzy”).
Kategorie konkursowe
Dziennikarze lub wydawcy mogą zgłosić prace konkursowe w jednej z czterech kategorii:
- Unijne projekty – odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi współczesna Europa
(Materiały, które wskazują konkretne cele unijnych projektów edukacyjnych, m.in. walka
z bezrobociem, przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu seniorów; zachęcanie
do aktywności obywatelskiej i zaangażowania się w życie społeczności lokalnej; poszerzanie dostępu do nauki niepełnosprawnym lub znajdującym się w ciężkiej sytuacji materialnej.) - Zagraniczne wyjazdy w celach edukacyjnych
(Materiały poświęcone zagranicznym wyjazdom, dzięki którym uczestnicy unijnych programów edukacyjnych zdobywają m.in. doświadczenie zawodowe w innym kraju, poznają zagraniczne systemy edukacji, oswajają się z pracą w międzynarodowym zespole, poznają kulturę innego kraju, uczą się obcych języków.) - Inicjatywy wpływające na życie społeczności lokalnej
(Materiały informujące
o projektach realizowanych w regionach oraz odpowiadających na konkretne potrzeby społeczności lokalnej). - Reportaż z działań projektowych
(Materiały zawierające informacje na temat realizacji konkretnych projektów, opisy prowadzonych działań oraz osiąganych rezultatów.)
Sposób wyłaniania zwycięzców
Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez Kapitułę. W jej skład wejdą: przedstawiciel kwartalnika
„Europa dla Aktywnych”; przedstawiciel czasopisma „Języki Obce w Szkole”; przedstawiciel wydziału dziennikarstwa wybranego uniwersytetu; przedstawiciel mediów oraz ekspert posiadający wiedzę merytoryczną w zakresie realizacji programów edukacyjnych zarządzanych przez Fundację.
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas Gali Wręczenia Nagród Edukacyjnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która odbędzie się w listopadzie. Podczas ceremonii autorzy najlepszych prac statuetki i dyplomy z tytułem EDUinspiracje 2015 – Media oraz nagrody rzeczowe (tablety). Zapoznaj się z regulaminem
Organizator konkursu
Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+. FRSE jest jedyną w Polsce instytucją z tak ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu kilkunastoma edukacyjnymi programami europejskimi. W latach 2007-2013 koordynowała w Polsce programy „Uczenie się przez całe życie” (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig) oraz „Młodzież w działaniu”. Wiarygodność Fundacji przełożyła się na zaufanie, jakim ją obdarzono, powierzając jej funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ na lata 2014-2020.
Kontakt:
Iwona Łoboda, tel. 22 22 46 31 179