SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Paweł Król "Kadilak"
Konferencja prasowa ” Nanocząstki – zagrożenie czy dobrodziejstwo dla zdrowia?”
26 marca 2015 r. (czwartek), Godz. 11.00, Warszawa, siedziba Urzędu, przy Al. Jerozolimskich 181C (Centrum konferencyjne Adgar; wejście: bud. B, sala nr 5, poziom -1). Bliższe informacje: Joanna Pardatel. 022 49-21-131 lub joanna.parda@urpl.gov.pl
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,
Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
ma przyjemność zaprosić Państwa
na konferencję prasową
Nanocząstki – zagrożenie czy dobrodziejstwo dla zdrowia?
organizowaną w ramach Ogólnopolskiej Kampanii
Nanotechnologia jest stosunkowo młodą dziedziną badań naukowych prowadzonych z wyraźnie zarysowanym celem praktycznym: zastosowania wyników badań do wytwarzania nowych materiałów i urządzeń o nadzwyczajnych, z dzisiejszego punktu widzenia, właściwościach.
Badania te koncentrują się na obiektach mikroświata o rozmiarach nanometrowych (nanometr – jedna milionowa milimetra), stanowiących bądź to odrębne obiekty (jak np. fulereny lub tzw. kropki kwantowe), bądź też stanowiących wynik mikroskopowej organizacji materiałów o bardzo drobnych elementach składowych (materiały nanostrukturalne). Dotyczą one wielu bardzo różnych zjawisk, zarówno znanych, jak i nieznanych dotychczas w skali makroskopowej, a obecnie dostępnych dla badań na obiektach w skali nanometrów. Ich duża powierzchnia w przeliczeniu na masę może prowadzić do zwiększonej aktywności biologicznej i przez to toksyczności.
Nanotechnologia przede wszystkim powinna być bezpieczna i użyteczna. Konieczne jest zapoznanie społeczeństwa z korzyściami, przewidywanymi zagrożeniami i możliwościami wykorzystania nanomateriałów. Nadal jednak znaczna część społeczeństwa europejskiego nie posiada wystarczającej wiedzy na ten temat.
W prezentacji „ Nanocząstki – zagrożenie czy dobrodziejstwo dla zdrowia ludzi” przedstawione zostanie powstawanie nanocząstek, zarówno w warunkach naturalnych jak i wytworzonych przez człowieka, a także zastosowanie wytworzonych nanocząstek i nanomateriałów w różnych dziedzinach gospodarki.
Jednakże zawartość np. metalicznych nanocząstek w żywności, kosmetykach, a także uwalnianych z modyfikowanych materiałów włókienniczych może budzić obawy przed niekorzystnym działaniem tychże na środowisko, w tym na organizm człowieka.
Omówione zostaną również drogi narażenia człowieka na te cząstki i potencjalne efekty zdrowotne.
Odpowiednia wiedza na temat nanomateriałów funkcjonalnych umożliwi ich właściwe wykorzystanie, gdyż bez niej wprowadzenie nanomateriałów do szeroko rozumianego środowiska przyniesie więcej szkód niż korzyści.
Konferencję poprowadzi Wojciech Łuszczyna, rzecznik URPL,WM i PB