SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Paweł Król "Kadilak"
Studio Reportażu i Dokumentu zaprasza na „Spotkanie z Reportażem”: ”Ten Karski”
19.02.2015 r. (czwartek), godz. 18.00, Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24, Warszawa.
w programie m.in. prezentacja reportażu
”Ten Karski”
Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej
oraz książki
Mariana Marka Drozdowskiego
„Jan Karski Kozielewski 1914-2000”
wydanej nakładem Oficyny Wydawniczej ASPRA-JR i Centrum Europejskiego Natolin
Spotkanie z udziałem Autorek reportażu i Autora książki poprowadzi Irena Piłatowska
piosenki z repertuaru Anny German
śpiewać będzie
Natalia Kovalenko
przy akompaniamencie
Andrzeja Płonczyńskiego
NOTKA O AUTORZE I UTWORZE
„Ten Karski” (43 minuty) – audycja dokumentalna Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej
Jest to wielowymiarowa opowieść o mało znanej w Polsce postaci Jana Karskiego.
Był żołnierzem Armii Krajowej, emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego. Bardzo często był określany jako człowiek, który próbował zatrzymać Holokaust. Po wojnie został profesorem Uniwersytetu w Georgetown. Został uhonorowany Medalem Wolności przez Prezydenta USA Baracka Obamę.
Hanna Bogoryja Zakrzewska
to reportażystka związana z Polskim Radiem od ponad 20 lat. Laureatka wielu nagród, wyróżniana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Jest autorką kilku radiowych akcji np: ”Oddech dla”. Reportażyści radiowi pomagali dzieciom, które nie mogą same oddychać. Dzięki akcji powstał Bank Respiratorów w Centrum Zdrowia Dziecka.
Natomiast wraz z Ernestem Zozuniem prowadziła kampanie radiowe „Stop! Korupcja!” oraz „Jesteśmy przeciw: korupcji, arogancji i głupocie”
Do kanonu reportaży należą audycje przygotowywane wspólnie z Ernestem Zozuniem pt „Emilia- niewolnica tajemnicy” oraz „Kilka wiosennych mgnień słupka”. Za ten pierwszy autorzy otrzymali Grand Press 2002.
W 2006 roku wraz z Adamem Bogoryja Zakrzewskim z Telewizji Polsat jako pierwsi w Polsce dziennikarze opowiedzieli o szokującym zjawisku prostytuowania się gimnazjalistek. Radiowy reportaż pt „Szlaufy” zdobył nagrodę „Melchiora” 2006. „Szlaufy” zainspirowały Katarzynę Rosłaniec do nakręcenia filmu fabularnego pt „Galerianki” a temat podchwyciły wszystkie media.
W latach 2009-2010 Hanna Bogoryja Zakrzewska, jako reprezentant polskiej radiofonii była członkiem prestiżowej Grupy Reportażystów w EBU czyli w Europejskiej Unii Nadawców.
W 2011 roku odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP oraz Złotym Mikrofonem, największą nagrodą Polskiego Radia.
W 2012 roku została wybrana Radiowym Reportażystą Roku podczas Ogólnopolskiego Konkursu MELCHIORY 2012 między innymi za reportaże: „Lepsza przyszłość”, „Szukałam Was”, ”Trzeba walczyć”.
Magdalena Skawińska
„Najważniejszy jest człowiek” – tytuł jednego z jej reportaży, który określa to, co w tej pracy interesuje ją najbardziej. Człowiek uwikłany w wydarzenia. Jego wybory. Doświadczenia. Codzienność. Radości i smutki. Choć często sięga po tematy trudne, lubi robić reportaże obyczajowe, w których świat można opisać z humorem.
Zaczynała od współpracy z Polskim Radiem Wrocław. Przygotowywała relacje z bieżących wydarzeń. Prowadziła audycje publicystyczne.
Od lipca 1997 roku w Programie III Polskiego Radia w redakcji aktualności. Później w redakcji publicystyki zajęła się tylko reportażem. Od kwietnia 2004 roku w Studiu Reportażu i Dokumentu PR.
Laureatka nagród i wyróżnień m.in. w konkursach : „Melchiory”, SDP i Grand Press, Białej Kobry na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” oraz nagrody „Reporterzy – Reporterom”, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej.
Najważniejsze reportaże:
„Bajka” – współautorka Angelika Kuźniak
„Libacja”
„Najważniejszy jest człowiek” – współautor Jędrzej Morawiecki
„Nić”
„Wojna legend – czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz” – współautorka Janina Jankowska