SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Wiktor Kudin (Ukraina) "Narody zjednoczone"
Debata „Bohater, zdrajca, kamikadze? Ludzie którzy nie potrafią milczeć”
15 stycznia 2015, 18:00, Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa – debata, organizowana przez Instytut Spraw Publicznych przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości Unii Europejskiej.
Bohater, zdrajca, kamikadze? Ludzie którzy nie potrafią milczeć” – debata o społecznej roli osób ujawniających nieprawidłowości w firmach i instytucjach z udziałem gościa specjalnego – Sherron Watkins, amerykańskiej sygnalistki z Enronu.
Machlojki, drobne przekręty, poważne nadużycia – skala nieprawidłowości nie ma znaczenia. Śmierdzące sprawy lepiej zamiatać pod dywan. Ten, kto zdecyduje się ujawnić przekręty w swoim miejscu pracy może spotkać się z niezrozumieniem, a nawet narazić na poważne nieprzyjemności ze strony przełożonych i kolegów.
Mimo to, osób informujących o nadużyciach nie brakuje. I choć przypina im się łatki donosicieli, kapusiów i zdrajców, a także przypisuje nieczyste intencje, sygnaliści, tacy jak Jeffrey Wigand, Frank Serpico czy Kathryn Bolkovac pełnią ważną rolę społeczną. Często tylko dzięki ich odwadze i determinacji wychodzą na światło dzienne sprawy, które miały pozostać ukryte.
Kim zatem są współcześni sygnaliści? Co sprawia, że decydują się ujawnić nieprawidłowości, których są świadkami? Jaką płacą za to cenę? Czy potrafimy ich chronić przed represjami i odrzuceniem pracodawców i współpracowników? Kiedy w Polsce doceni się kontrolną rolę sygnalistów?
Zapraszamy do dyskusji o aktywności sygnalistów w Polsce i za granicą, podczas której pochylimy się nad ich rolą w życiu społecznym, a także zastanowimy, w jaki sposób można poprawić ich sytuację.
Debata odbędzie się z udziałem Sherron Watkins, która specjalnie na to spotkanie przyjedzie z USA. Watkins jest jedną z najbardziej znanych amerykańskich sygnalistek, której zeznania przyczyniły się do wyjaśnienia fałszerstw finansowych i w efekcie do upadku, koncernu energetycznego Enron.
Skandal finansowy w Enronie stał się jednym z głównych przyczyn uchwalenia ustawy Sarbanes-Oxley przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 2002 roku, która uregulowała praktyki finansowe i ład korporacyjny w USA.
Watkins otrzymała w 2002 roku prestiżowy tytuł Człowieka Roku tygodnika Time.
Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęli m.in. Mariusz Witalis, partner w dziale zarządzania ryzykiem nadużyć EY, Anna Wojciechowska-Nowak z Fundacji Batorego, która na co dzień ma do czynienia z polskimi sygnalistami, przedstawiciel/ka Najwyższej Izby Kontroli.
Debatę poprowadzi Piotr Maślak, dziennikarz Radia TOK FM i TVP Info (TBC).
Spotkanie jest połączone z prezentację raportu Instytutu Spraw Publicznych, który zbadał kilkanaście historii polskich sygnalistów. Raport zaprezentuje jego autorka Aleksandra Kobylińska.
Debata została zorganizowana dzięki wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości Unii Europejskiej.
Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.