Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Spotkanie z cyklu „Dziennikarze w Bibliotece przy Bukietowej”.

10 listopada 2014

13 listopada 2014 r. (czwartek), godz. 17.0o, ul. Bukietowa 4a, Warszawa. Gość spotkania: Henryk Mąka.

Z A P R O S Z E N I E

Oddział Warszawski SDRP oraz Biblioteka Publiczna im. Łazarskiego (Czytelnia Naukowa) ul. Bukietowa 4a na Mokotowie serdecznie zapraszają na  spotkanie z cyklu „Dziennikarze w Bibliotece przy Bukietowej”.

Temat:  „Byłem nawet w …Atlantydzie”. 

Gość spotkania: publicysta, podróżnik, pisarz marynista  Henryk Mąka.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy

________________________________________________________________________

HENRYK MĄKA

publicysta – podróżnik – pisarz marynista

 

            Pierwszy raz zobaczył morze jako 7-letnie dziecko, gdy z rodzicami – nauczycielami wyjechał z rodzinnego Piotrkowa Trybunalskiego, na wycieczkę do Gdyni. I morze stało się jego przeznaczeniem. Już bowiem jako 10-latek rozczytywał się w przedwojennych rocznikach „Morza”, schowanych przed Niemcami na szkolnym strychu. Jako gimnazjalista działał w wolnym harcerstwie i ówczesnej Lidze Morskiej, a jako licealista pisywać zaczął korespondencje do łódzkich i warszawskich gazet i czasopism, nawiązał stałą współpracę z lokalnym „Głosem Piotrkowskim”. Po ukończeniu studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął pracę w „Głosie Szczecińskim”, w 1964 roku został z-cą red. naczelnego w „Tygodniku Morskim”, w 1969 red. naczelnym wybrzeżowego tygodnika „Jantar”. Po powrocie do Warszawy przejściowo pełnił funkcję sekretarza redakcji dziennika „Głos Pracy”, a następnie współredagował znany sobie od lat dziecięcych miesięcznik „Morze”.

A ponieważ – niczym Jan Chryzostom Pasek – miał „apetyt na oglądanie świata” wypływał z rybakami na Zalew Szczeciński, Bałtyk i na Morze Północne. Kontynuował zwiedzanie Europy z marynarzami statków handlowych, w 1959 Danii, Islandii i Norwegii, w 1961 na Kubę i Thaiti, w 1963 do Egiptu, Syrii, Libanu, Turcji, Grecji i Hiszpanii itd. Dziś ma za sobą kilkadziesiąt rejsów, w tym dookoła świata. Łącznie odwiedził ponad sto krajów, statkami i samolotami dotarł do najdalszych zakątków świata. Był na Tahiti, Alasce, w Japonii i Nowej Kaledonii, na Madagaskarze i Jamajce, w Mauretanii i Tajlandii, na Kamczatce i Nowej Zelandii, na Tajwanie i Wyspach Kanaryjskich, w Urugwaju i Singapurze, na Filipinach i na Maderze, w Panamie i Argentynie, oglądał Biegun Północny i Ziemię Ognistą w pobliżu Bieguna Południowego.

Oprócz kilku tysięcy publikacji prasowych ma na swym koncie 60 książek i 12 małoformatowych publikacji o łącznym nakładzie 1,3 mln egzemplarzy. Wśród nich: „Fiordy bez wikingów”, „Na Tahiti i dalej”, „Nie tylko Ziemia Święta”, „Pod Fudżijamę i z powrotem” „Trampem nad Niagarę”, „Nasi w tropikach” i wiele innych.

Odznaczony krzyżami: Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim OOP, regionalnymi: Złotym Gryfem Pomorskim, Za Zasługi dla woj. Koszalińskiego i Zasłużonym dla Ziemi Gdańskiej, a także Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką Zasłużonego Pracownika Morza, Krzyżem Pro Mari Nostro, Za Zasługi dla Marynarki wojennej RP i Pierścieniem Hallera oraz rzadko nadawanym Medalem Rodła – Za Zasługi w Zagospodarowaniu Ziem Odzyskanych.

Od roku 2000 jest honorowym obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego.

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 23 stycznia 2025
  • Ildefonsa, Rajmunda
  • Spotkanie Noworoczne
    11:30
    SPOTKANIE noworoczne i Gala Nagrody im Karoliny Beylin, Dom Dziennikarza, Foksal 3/5 godz.11.30

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski