Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Dziennikarze w Bibliotece na Bukietowej: Włodzimierz Łoziński

24 listopada 2013

12 grudnia br., o godz. 17,00, w Czytelni Naukowej nr XXI, ul. Bukietowa 4a (Mokotów) – spotkanie z Włodzimierzem Łozińskim, wieloletnim korespondentem w USA i Skandynawii, który mówić będzie o amerykańskim stylu życia. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Dziennikarze w Bibliotece na Bukietowej”, organizowanego od grudnia br. przez Oddział Warszawski SDRP. Serdecznie zapraszamy!

 

„Nie wiem czy sprawdzą się przepowiednie o rychłym upadku Stanów Zjednoczonych jako jedynego supermocarstwa. Przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego i 1,5 mld ludności Chin – wszystko jest możliwe.

Na początku lat 70-tych ub. wieku, kiedy chciałem być korespondentem w USA takie myśli nie przychodziły do głowy. Świat był dwubiegunowy i bardziej prawdopodobne wydawały się różne konflikty niż rozpad komunizmu. Wielu marzyło wtedy o waszyngtońskiej placówce. Ja też. W TVP osiągnąłem wszystko co możliwe. Teraz mogłem już tylko spadać lub wyjechać. Znając kilka języków i mając spore doświadczenie w relacjonowaniu stosunków Wschód-Zachód poprosiłem o Waszyngton.

Na przeszkodzie stanął jednak Edward Gierek, który wkrótce po objęciu stanowiska pierwszego sekretarza KC PZPR postanowił złożyć wizytę w Szwecji. Chciał rozszerzyć stosunki ze Skandynawią . Gierek spodobał się Palmemu i odwrotnie. Ze Śląska powędrował  nawet strój górnika dla szwedzkiego premiera .Trzeba kuć żelazo póki  gorące. Oznaczało to szybkie otwarcie placówki w Sztokholmie. Języka szwedzkiego, oczywiście, nie znałem. Ale mając pojęcie o semantyce opisowej, nauczyłem się w pół roku. Stany Zjednoczone przyszły cztery lata później. W Skandynawii spędziłem ponad trzy lata. W USA – osiem lat. Ominął mnie stan wojenny. Wróciłem krótko przed Okrągłym Stołem. Zdążyłem jeszcze uczestniczyć w jego stoliku prasowym.

  Włodzimierz Łoziński”

 

admin.: /wej

Tagi:

kalendarz-btn

CZWARTEK 26 grudnia 2024
  • Dionizego, Szczepana
  • 1655
    Wojska szwedzkie zakończyły bezskuteczne oblężenie Jasnej Góry
  • 1825
    W Rosji wybuchło Powstanie Dekabrystów
  • 1856
    W Warszawie uruchomiono miejską gazownię
  • 1898
    M. Skłodowska-Curie i P. Curie odkryli rad.
  • 1919
    Założono Polski Związek Narciarski
  • 1933
    E. H. Armstrong opatentował radio FM.
  • 1939
    Zbrodnia w Wawrze. Niemcy rozstrzelali 107 osób.
  • 1978
    Wystartował pierwszy Rajd Paryż - Dakar.
  • BOŻE NARODZENIE
    Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski