Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Nobliści spotkają się w Polsce

10 października 2013

W dniach 21 – 23 października 2013 r. w Warszawie odbędzie się XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla i przebiegać będzie pod hasłem „Solidarni dla pokoju – czas działać”. Warszawa gościć będzie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla i przedstawicieli organizacji zainteresowanych promocją pokoju z całego świata. Konferencja po raz pierwszy zostanie zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej.
Sesje tematyczne z udziałem Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbędą się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, a zamknięcie konferencji nastąpi w gmachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Organizatorami tegorocznego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla są: Instytut Lecha Wałęsy, Stały Sekretariat Szczytu z siedzibą w Rzymie i Miasto Stołeczne Warszawa.

 Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, którego obrady zainicjował w roku 2000 w Rzymie były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, należy do najważniejszych wydarzeń, organizowanych co roku w różnych miejscach na świecie, propagujących wartości demokratyczne oraz znaczenie wolności i pokoju.

-Podjęta przez Instytut Lecha Wałęsa inicjatywa zorganizowania XIII Szczytu w Polsce ma nie tylko prestiżowe, ale i historyczne znaczenie. Wybór Warszawy jako gospodarza tegorocznej edycji Szczytu przypomni światu ponadczasowość idei polskiej Solidarności – podkreśla Piotr Gulczyński, Prezes Instytutu Lecha Wałęsy.

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla przez trzy dni obrad i spotkań w Warszawie dyskutować będą o wyzwaniach globalnej cywilizacji oraz o działaniach wspierających demokrację i pokój na świecie. Przesłanie Solidarności, która dokonała historycznych pokojowych przemian, będzie stanowić centralny punkt odniesienia w dyskusji o rozwoju świata, ujęty w tytule XIII Szczytu: „Solidarni dla pokoju -  czas działać” („Stand in Solidarity for Peace – Time to Act”).

-Ruch Solidarności był kamieniem milowym na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego idee zawsze były żywe w Warszawie – mieście wolności – mówi Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz  – Stolica wielokrotnie udowadniała, a  najtragiczniej podczas II wojny światowej, że wolność i niepodległość zarówno jednostki, jak i całych państw  jest bazą,  bez której nie można zbudować społeczeństwa obywatelskiego. Pokojowa Nagroda Nobla wręczana jest tym, którzy poprzez swoje działanie dają impuls innym, aby wspólnie zakończyć przemoc, przerwać walkę, siąść do negocjacji. Warszawa witając laureatów tej niezwykle prestiżowej nagrody staje się orędownikiem idei, dla które nobliści  walczyli i za które zostali docenieni. To dla stolicy wielkie wyróżnienie i honor.

Dołożymy wszelkich starań, żeby Warszawa sprawdziła się jako gospodarz tego ważnego wydarzenia. - dodaje Prezydent Warszawy.

Tegoroczne spotkanie Noblistów zbiega się w czasie z trzydziestą rocznicą przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Jak mówi Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku: – Ostatnie wydarzenia polityczne na świecie i liczne niepokoje społeczne skłaniają do poważnej dyskusji o koncepcjach rozwoju świata epoki globalnej. Musimy wspólnie szukać rozwiązań dla budowy świata bezpiecznego i dostatniego. Z pomocą przychodzi solidarność, która potrafi dokonywać rzeczy wielkich. Solidarność w epoce globalnej powinna przekraczać granice i dostrzegać problemy ludzi nawet najdalszych zakątków świata. Chcemy, tu, w Warszawie, wspólnie z Noblistami odpowiedzieć na palące wyzwania czasu. Świat znów usłyszy o solidarności w Polsce.

Sesje tematyczne z udziałem Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbędą się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, a zamknięcie konferencji nastąpi w gmachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Organizatorami tegorocznego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla są:  Instytut Lecha Wałęsy, Stały Sekretariat Szczytu z siedzibą w Rzymie i Miasto Stołeczne Warszawa.

Swoją obecność zapowiedzieli już m.in.: duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Jego Świątobliwość Dalajlama XIV, były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Leyman Gbowee z Liberii, Irlandki Betty WilliamsMairead Corrigan oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus. W spotkaniach oraz wydarzeniach towarzyszących Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla weźmie udział około dwóch tysięcy osób.

Dodatkowych informacji udziela:

Zdzisław Wójcik
Instytut Lecha Wałęsy
zdzislaw.wojcik@ilw.org.pl
(22) 622 22 20, kom. 797 030 581

 

Obsługa organizacyjna mediów:

Nina Osucha
Vision Group
n.osucha@visiongroup.pl
(22) 237 61 40
kom. 604 937 400

kalendarz-btn

SOBOTA 23 listopada 2024
  • Adeli, Felicyty, Klemensa
  • 1644
    Na kolumnie na pl. Zamkowym w Warszawie ustawiono posąg Zygmunta III Wazy
  • 1857
    W Warszawie założono wydawnictwo Gebethner i Wolff (zlikwidowane 1960 r.)
  • 1904
    Władze carskie otworzyły więzienie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski