SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Wiktor Kudin (Ukraina) "Narody zjednoczone"
Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej
Małgorzata Lichecka, autorka cyklu artykułów pt. „Upadek domu Fleischera” opublikowanych w Nowinach Gliwickich została laureatką konkursu dla dziennikarzy prasy lokalnej „Filary Demokracji Lokalnej” . 3 czerwca 2013 r. Prezydent Bronisław Komorowski w ramach obchodów Święta Wolności wręczył nagrody laureatom.
Konkurs Filary Demokracji Lokalnejskierowany jest do dziennikarzy, redaktorów naczelnych i wydawców prasy lokalnej o zasięgu gminnym i powiatowym. Podczas uroczystości zostaną ogłoszone najlepsze prace w kategorii „Małe Ojczyzny: najlepsze teksty historyczne publikowane w prasie lokalnej od 1.01.2012 do 31.12.2012 roku” oraz najlepszy artykuł promujący samorządowych liderów i obywatelskie dyskusje na temat najważniejszych problemów samorządów.
Podczas poniedziałkowej uroczystości prezydent Bronisław Komorowski wskazywał, że z okazji Święta Wolności – 4 czerwca warto wydobyć jeszcze jeden aspekt wolności, jakim jest wolność słowa, ale realizowana w wymiarze mediów lokalnych. Jak dodał, wolność realizowana w takim właśnie wymiarze ma ogromne znaczenie dla kształtowania nie tylko przyzwyczajeń do wolności słowa, ale również udziału ludzi w wolności.
Prezydent przyznał, że prasa lokalna ma swoje kłopoty, ale – wyraził nadzieję – że ma też swoje ogromne źródła satysfakcji. Wskazywał na zdolność do poruszania tematów, które w sposób autentyczny wywołują dumę środowiska lokalnego, refleksję albo poruszają problemy bardzo bliskie ludziom. Bronisław Komorowski podkreślał, że media lokalne mają szczególną łatwość i szczególną misję, jaką jest bycie najbliżej codziennych spraw ważnych dla społeczności lokalnych.
Prezydent gratulował laureatom i wyróżnionym, zachęcał też, aby w dalszym ciągu korzystali z wolności, także wolności słowa, która w naszym kraju zagościła od 4 czerwca 1989 roku. – Wolność ma to do siebie, że nie jest stanem danym raz na zawsze, trzeba zawsze o nią zabiegać, dbać, podlewać jak roślinę, aby rosła coraz piękniejsza, aby ludzie, czytelnicy mieli świadomość, że oni też są odpowiedzialni za realizację wolności – powiedział.
Bronisław Komorowski mówił również, że sytuacja w Polsce dojrzała do pogłębienia obywatelskości samorządności polskiej. Dodał, że pewnie po wakacjach zostanie skierowany do parlamentu, projekt ustawy przewidujący pogłębianie samorządności i obywatelskich możliwości w ramach samorządu. – Sądzę, że wszystkim nam leży na sercu, aby polska wolność miała wymiar coraz bardziej obywatelski – zaznaczył prezydent.
Nagrodę główną – statuetkę oraz tablet otrzymała Małgorzata Lichecka za cykl artykułów: „Upadek domu Fleischera”, opublikowanych w Nowinach Gliwickich. Autorka przedstawiła historię zaprojektowanego przez wiedeńskiego architekta domu przedpogrzebowego stojącego na cmentarzu żydowskim w Gliwicach. Dom dziś zaniedbany i opuszczony jest śladem społeczności żydowskiej. Autorka rekonstruuje losy budynku na podstawie znalezionych w archiwach notatek prasowych sprzed ponad stu lat oraz rozmów z osobami zaangażowanymi w zachowanie lokalnego dziedzictwa. Jury konkursu za szczególnie cenną uznało ciekawą formę tekstu, przeplatanie czasu i miejsca, dzięki któremu czytelnik wyobraża sobie i znanego architekta przy pracy i widzi stan dzisiejszy budynku.
Wyróżnienia otrzymały:
- Marta Ringart-Orłowska za artykuł „Lata 1772-1997: Pechowy opat” opublikowany w Kurierze Gmin. Opisane z rozmachem śledztwo w sprawie losów szczątków żyjącego w XVII w. opata Arnolda Freibergera, twórcy świetności opactwa w Lubiążu. Czytelnik otrzymuje pełnowymiarowy portret duchownego: świetnego dyplomaty, mecenasa sztuki, uzdolnionego zarządcy dóbr kościelnych.Szczątki pochowanego zapewne pod posadzką kościoła opata spoczywały do czasu prowadzonych w latach 80. XX wieku badań archeologicznych.
- Sylwia Wysocka za artykuł „Spadał na szkołę, wyprowadził, zginął w pustym polu” opublikowany w Tygodniku Pałuki. Autorka wzruszającego artykułu przypomniała nie tak dawne, ale szerzej nieznane wydarzenia. We wrześniu 1982 roku w Rogowie zginał pilot Stanisław Pawlak, podczas pilotowania MiG-a. Mógł się katapultować ze spadającej maszyny, ale wyprowadził ją tak, aby nie spadła na budynek szkoły. Jego czyn upamiętnia tablica na rynku i obelisk w miejscu śmierci.
Ponadto:
- dodatkowe, specjalne wyróżnienie kanału informacyjnego TVP Info otrzymała Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska za artykuł „Życie jak w kinie” opublikowany w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej. Wyróżnienie zostało przyznane za oryginalne zaprezentowanie repremiery przedwojennego filmu „Pan Tadeusz” oraz historii rudzkiego kinematografu i rodziny jego właścicielki.
- dodatkowe, specjalne wyróżnienie Serwisu Samorządowego LEX otrzymał Grzegorz Skorupski za artykuł „Problemy z władzą samorządową, czyli kolejna część obrazków z początków XIX wieku” opublikowany w gazecie Życie Gostynia. Autor opowiada w barwny i przystępny sposób o historii Gostynia, budując wiedzę i świadomość społeczności lokalnej, a nagrodzony artykuł stał się częścią popularnej wśród mieszkańców miasta gry miejskiej, która promuje historię i najważniejsze atrakcje Gostynia.
Laureatów konkursu ogłoszonego przez Kancelarię Prezydenta RP wyłoniło jury w składzie:
• Ewa Barlik, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych,
• Agata Żelazowska-Cieśla, Gazeta Wyborcza,
• Jan Szul, TVP Info,
• Przemysław Szubartowicz, Polskie Radio Program Pierwszy
W uroczystości wzięli udział ministrowie w KPRP Sławomir Rybicki i Maciej Klimczak, a także Doradcy Prezydenta RP.
źródło: Kancelaria Prezydenta RP
admin: /wej