SATYRYKON LEGNICA 2024 Grand Prix rys. Paweł Kuczyński
Wolność mediów: Parlament Europejski popiera monitorowanie mediów na szczeblu unijnym
We wtorek (21 maja 2013 r.) posłowie poparli projekt rezolucji, który zakłada coroczne monitorowanie na szczeblu unijnym, zmian w prawie medialnym państw członkowskich oraz ich wpływ na ingerencję instytucji rządowych w działalność mediów. Apelując o ochronę wolności i zachowanie pluralizmu mediów, PE zwraca się o przegląd Dyrektywy o Audiowizualnych Usługach Medialnych oraz poprawienie warunków pracy dziennikarzy.
W tekście przygotowanym przez sprawozdawcę Renate Weber (ALDE, RO), podkreślona jest konieczność monitorowania wolności i pluralizmu mediów we wszystkich państwach członkowskich oraz składania na ten temat corocznych sprawozdań. Podmiotami odpowiedzialnymi za realizację tych zadań mają być Komisja Europejska, Agencja Praw Podstawowych UE i/lub Centrum ds. Pluralizmu i Wolności Mediów Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego.
Ochrona niezależności dziennikarskiej
Dziennikarze nie powinni odczuwać presji ani wewnątrz redakcji, ze strony właścicieli czy redaktorów firm medialnych ani presji z zewnątrz, spowodowanej naciskiem ze strony polityków i lobby gospodarczych lub innych grup interesów. Posłowie uważają, że niezbędne dla zachowania niezależności jest wprowadzenie tzw. „kodeksów postępowania”, które uniemożliwią właścicielom, rządom państw lub osobom trzecimi ingerencję w treść informacji.
Posłowie apelują również do państw członkowskich o popieranie dziennikarstwa śledczego, które jest narzędziem monitorowania demokracji i ujawniania afer kryminalnych. PE popiera również promowanie etycznego dziennikarstwa oraz dbanie o niezależność organów regulacyjnych mediów, które zawsze powinny być niezależne i tworzone przez same media.
Zmiany w Dyrektywie o Audiowizualnych Usługach Medialnych
Zgodnie z tekstem rezolucji, poszerzenie zakresu Dyrektywy o Audiowizualnych Usługach Medialnych, ma zapewnić minimalne normy w zakresie poszanowania, ochrony i promowania podstawowego prawa do wolności wypowiedzi i informacji, wolności i pluralizmu mediów.
Nowelizacja dyrektywy (AVMSD) powinna również zawierać zasady przejrzystości własności i koncentracji mediów oraz kwestie dotyczące konfliktu interesów. Posłowie zwracają też uwagę na konieczność opracowania zasad dotyczących informacji politycznych w całym sektorze mediów audiowizualnych w celu zagwarantowania sprawiedliwego dostępu dla wszystkich konkurentów politycznych, opinii i punktów widzenia, zwłaszcza przy okazji wyborów i referendów.
Niezależność nadawców publicznych
Władze publicznych spółek medialnych, rady nadzorcze, organy doradcze oraz regulacyjne mediów, powinny być wybierane ze względu na kompetencje i doświadczenie, a nie kryteria polityczne czy stronnicze układy. PE wzywa państwa członkowskie do zagwarantowanie niezależności tych organów wobec politycznych wpływów.
Niepewne warunki pracy
Parlament wystąpił również z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zbadanie wpływu kryzysu i niestabilności pracy na środowisko dziennikarskie oraz wolność mediów.
Rezolucja została przyjęta 539 głosami za, 70 przeciw przy 78 wstrzymujących się od głosu.
źródło: Parlament Europejski
/wej