SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
Jaka Społeczna Warszawa po 2014 r.?
W czwartek, 31 stycznia, w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 odbędzie się pierwsza z cyklu debat traktujących o kierunkach dalszego rozwoju naszego miasta. Spotkanie, poświęcone Społecznej Warszawie, rozpocznie się o godz. 18.00. Serię debat – symboliczne otwarcie Warszawy na kolejne lata – zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas listopadowego podsumowania półmetka swojej drugiej kadencji. Debata [...]
W czwartek, 31 stycznia, w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 odbędzie się pierwsza z cyklu debat traktujących o kierunkach dalszego rozwoju naszego miasta. Spotkanie, poświęcone Społecznej Warszawie, rozpocznie się o godz. 18.00.
Serię debat – symboliczne otwarcie Warszawy na kolejne lata – zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas listopadowego podsumowania półmetka swojej drugiej kadencji. Debata ma pomóc miastu w ustaleniu spójnego z oczekiwaniami mieszkańców stanowiska w ważnych kwestiach społecznych, takich jak ubóstwo, bezdomność czy problem starzejącego się społeczeństwa. Jakie obszary trzeba objąć szczególną opieką? Jak skutecznie pomagać rodzinom zagrożonym wykluczeniem? Co interesuje warszawskich seniorów, jakie formy aktywności są im najbliższe?
Głos w dyskusji zabiorą przedstawiciele miasta, badacze zjawisk społecznych oraz praktycy uczestniczący m.in. w pracach tematycznych Komisji Dialogu Społecznego. Wśród nich znajdą się m.in. Marek Sołtys, znany jako Szalony Wózkowicz, reprezentująca Związek Dużych Rodzin 3+ Teresa Kapela oraz Renata Durda z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Rozmowę poprowadzi Izabela Rybka, socjolog, na co dzień związana z Instytutem SprawPublicznych.
Warszawa w ostatnich latach korzystała z unijnego wsparcia na bezprecedensową skalę – łącznie z Unii Europejskiej do stolicy trafiło ponad 8 mld zł. Nowe podejście Unii do finansowania rozwoju zaproponowane w strategii EUROPA 2020 (EUROPA 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu) wymaga przewartościowania obecnego systemu korzystania ze wsparcia w Warszawie. W ramach instrumentu tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w kontekście działań społecznych, możliwe będzie dofinansowanie działań związanych z kwestią przeciwdziałania ubóstwu i kompleksowej rewitalizacji. Kluczowym elementem polityki społecznej, rozumianej jako rozwój włączający, będzie zwiększenie efektywności wydatkowanych środków publicznych na cele społeczne, przy jednoczesnym stopniowym podnoszeniu jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców.
Materiał wprowadzający do debaty znajdą Państwo w aktualnościach na stronie: http://politykaspoleczna.um.