Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Kto będzie tworzył warszawską politykę kulturalną?

16 grudnia 2012

Musimy pamiętać, że nie reprezentujemy tu naszych grup zawodowych, ale mieszkańców tego miasta. Powinniśmy myśleć przede wszystkim o tym, jak dotrzeć do odbiorców kultury” – mówiła wczoraj Bogna Świątkowska, przewodnicząca Społecznej Rady Kultury. Kim są ludzie, którzy będą współdecydować o stołecznej kulturze? Członkowie SRK zostali wybrani spośród kandydatur, jakie wpłynęły do stołecznego Biura Kultury w sierpniu [...]

Musimy pamiętać, że nie reprezentujemy tu naszych grup zawodowych, ale mieszkańców tego miasta. Powinniśmy myśleć przede wszystkim o tym, jak dotrzeć do odbiorców kultury” – mówiła wczoraj Bogna Świątkowska, przewodnicząca Społecznej Rady Kultury. Kim są ludzie, którzy będą współdecydować o stołecznej kulturze?

Członkowie SRK zostali wybrani spośród kandydatur, jakie wpłynęły do stołecznego Biura Kultury w sierpniu i wrześniu. Ostatecznego zatwierdzenia kandydatur dokonała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. Reprezentujecie Państwo różne środowiska, różne dziedziny twórczości i aktywności. Chciałabym, byście wspólnie pomogli nam stworzyć ciekawą i spójną wizję dalszego rozwoju warszawskiej kultury, byście pokazali, że warto działać wspólnie – mówiła otwierając pierwsze posiedzenie Rady Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Rada podczas pierwszego spotkania wybrała zgodnie z regulaminem swoje prezydium. Przewodniczącą SRK została Bogna Świątkowska, jej zastępczynią – Anna Żórawska, zaś na sekretarza wybrano Marcela Andino Veleza. W prezydium znaleźli się również Paweł Dangel oraz Mamadou Diouf.

Poniżej prezentujemy sylwetki wszystkich powołanych wczoraj członków Społecznej Rady Kultury.

Andrzej Pągowski – artysta, grafik, jest autorem około tysiąca plakatów spektakli teatralnych i filmowych festiwali sztuk, kampanii reklamowych oraz konkursów piosenek. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Na przestrzeni lat zajmował się również rysunkiem satyrycznym, a także projektowaniem okładek płyt, opracowywaniem graficznym magazynów „Moda” i „Playboy”. W 1990 roku założył studio graficzne Studio P. przekształcone później w agencje reklamową. Studio P działa do dnia dzisiejszego pod zmienioną nazwą (Kreacja Pro) umiejętnie łącząc sztukę z reklamą. Ma to odzwierciedlenie w postaci ekskluzywnych wydawnictw kalendarzowych, w których można znaleźć prace artystów takich jak Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy i Wiktor Sadowski. Prace te zdobyły wiele nagród na konkursach wydawniczych. Andrzej Pągowski to artysta któremu bliskie są wszelkie działania społeczne i kulturalne. Jako autorytet w tej dziedzinie, często zasiada w wielu komisjach i jury podczas imprez kulturalnych.

Anna Czyżewska- z wykształcenia antropolożka kultury i etnografka. Ukończyła Instytut Etnologii i Antropologii UW. Zajmuje się pamięcią i dokumentowaniem przeszłości, lokalnymi tożsamościami i dziedzictwem kulturowym, animuje i współtworzy własne działania w obrębie kultury i sztuki. Od 2005 roku współpracuje z organizacjami pozarządowymi, realizując projekty kulturalne, edukacyjne i badawcze. Ukończyła Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych. Jest współtwórczynią Pracowni Duży Pokój – przestrzeni do działań artystycznych . Po półtora roku działalności Pracownia Duży Pokój została uhonorowana nagrodą S3KTOR dla najlepszej społecznej inicjatywy kulturalnej 2011 roku. Jest pomysłodawczynią cyklu audioprzewodników po Warszawie.

Anna Żórawska – wiceprzewodnicząca SRK; prezes Zarządu Fundacji Kultury bez Barier, współpracująca z Fundacją Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, koordynator projektu „Poza Ciszą i Ciemnością” nagrodzonego w maju 2011 nagrodą S3KTOR 2010 organizowanego przez Urząd m. st. Warszawy. Od wielu lat działa na rzecz rozwoju kultury, pomaga uczestniczyć osobom wykluczonym i niepełnosprawnym w życiu kulturalnym i społecznym w Warszawie. Od 2012 roku Anna Żórawska organizuje spotkania z cyklu „Zakochaj się w kulturze”. Celem spotkań jest budowanie świadomości wśród osób niepełnosprawnych sensorycznie o możliwości  brania udziału w inicjatywach kulturalnych mimo dysfunkcji słuchu czy wzroku. Jednocześnie spotkania mają zwrócić uwagę twórców kultury na potrzeby osób niewidomych i niedosłyszących.

Bogna Świątkowska – przewodnicząca SRK; założycielka i prezes zarządu Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana. Pomysłodawczyni i redaktor naczelna magazynu „Notes na 6 tygodni”. Z fundacją zrealizowała szereg projektów, łączących sztukę, architekturę, projektowanie, refleksję nad mechanizmami kultury, m.in. Wolny uniwersytet Warszawy, Nowy Dizajn Miejski, Synchronicity, Finisaż Stadionu X lecia. Autorka licznych tekstów wywiadów, reportaży, programów radiowych i telewizyjnych, poświeconych współczesnej kulturze popularnej, jurorka w wielu konkursach projektowych. Członkini zespołu konsultacyjnego starań Warszawy o tytuł Europejskiej stolicy kultury 2016, a następnie przewodnicząca Rady Programowej ESK 2016. Brała udział w pracach nad przygotowaniem Programu Rozwoju kultury.

Hubert Kowalski -  Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Tradycji Antyku w Sztukach Wizualnych Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, opublikowanych m.in. w „Roczniku Warszawskim”, „Kronice Zamkowej” i „Kontekstach”. Zajmuje się recepcją kultury artystycznej starożytnej Grecji i Rzymu w sztuce polskiej XVIII i XIX wieku. Opiekun koła Naukowego Recepcji Antyku – Ars Antica w Instytucie Archeologii UW. Koordynator projektu Wisła – interdyscyplinarne badania dna rzeki. Inicjator ustawienia gipsowego posągu Uranii na kampusie UW. Stypendysta Miasta st. Warszawy w latach: 2010 i 2011, Fundacji Lanckorońskich w Rzymie oraz Instytutu Warburga w Londynie.

Jacek Wakar - krytyk teatralny, dziennikarz. Szef Redakcji Publicystyki Kulturalnej II Programu Polskiego Radia, juror Warszawskiej Premiery Literackiej, wcześniej szef działu kultury w „Przekroju” oraz „Dzienniku”, redaktor naczelny „Foyer” oraz „Kultury” (dodatek do „Dziennika”). Stały współpracownik „Więzi”, „Teatru”, „Wprost” oraz TVP Kultura. Autor wielu recenzji teatralnych i filmowych.

Jarosław Chołodecki -  znany warszawski społecznik, wiceprezes Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej. W swoim dorobku ma szereg inicjatyw kulturalnych, których jest głównym pomysłodawcą i organizatorem.  Z tych najważniejszych należy wymienić „Najdłuższe urodziny” – odbywający się w 2010 roku koncert chopinowski zorganizowany z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, „Święto Muzyki” (2011 – 2012) wielkie muzyczne wydarzenie odbywające się na ulicach Warszawy organizowane z okazji obchodów Europejskiego Dnia Muzyki, „Ćwiczeniówka” – codzienne koncerty i wydarzenia artystyczne w Bibliotece  Ordynacji Krasińskich przez sierpień i wrzesień 2012. W 2010 roku inicjatywa „Najdłuższe urodziny” została nagrodzona  S3KTORem za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w dziedzinie kultury.

Jarosław Klejnocki -  pisarz, poeta, eseista i krytyk literacki, adiunkt w instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.. Przez dwadzieścia lat był nauczycielem języka polskiego w warszawskich  liceach. Jest pomysłodawcą i współautorem programu nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych oraz podręcznika do nauki języka polskiego „Słowa i Teksty”. Zawodowo zajmuje się także poezją współczesną. Jest Autorem dziesięciu tomów wierszy, kilku tomów esejów oraz książek krytycznych i badawczych ( m.in. „Chwilowe zawieszenie broni”), powieści biograficznej, oraz czterech kryminałów (ostatnio „Człowiek ostatniej szansy”). Działał jako czynny krytyk literacki, autor wielu publikacji m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Miesięczniku Literackim”, „Gazecie Wyborczej” i „Newsweeku” oraz czasopismach fachowych.

Marcel Andino Velez – sekretarz SRK; długoletni dziennikarz „Przekroju”, piszący o sztuce, architekturze i ich relacji do zjawisk społecznych współczesnego świata, publicysta, animator kultury. Absolwent antropologii kulturowej i etnografii na Uniwersytecie Warszawskim. Wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Maria Pomianowska -  doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Wykładowca Akademii muzycznej w Krakowie. Dyrektor artystyczny festiwalu „Skrzyżowanie Kultur” oraz festiwalu Word Music – największego w tej części Europy. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych z Azji i Europy, ponad to zajmowała się rekonstruowaniem dwóch  zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych. Marta Pomianowska jest założycielką Zespołu Polskiego którego działania koncentrują się na prezentacji muzyki ludowej Mazowsza oraz jej związków z wielkimi polskimi kompozytorami w tym z Fryderykiem Chopinem. Jest także prekursorką tworzącą pierwszy w Polsce Wydział Muzyki Ludowej i etnicznej na Akademii Muzycznej. Ponad to na jej dorobek artystyczny składa się kilkanaście płyt m.in. „Chopin na 5 kontynentach”, która została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę, a w 2010 roku osiągnęła 5 miejsce na europejskiej liście muzyki etnicznej i folkowej Word Music Charts Europe..

Artystka od wielu lat angażuje się  w życie kulturalne Warszawy, współpracuje z fundacją J&S Pro bono, Zamkiem Królewskim oraz festiwalem folkowym  „Nowa Tradycja”.

Marta Białek – Graczyk – animatorka kultury, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Laboratorium Reportażu Collegium Civitas oraz European Diploma in Cultural Managment przy Association Marcel Hicter. Autorka projektów społecznych i książek poświęconych animacji kultury i działaniom społecznym. Prezeska Zarządu Towarzystwa Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, które od 2002 roku realizuje projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce.  Towarzystwo wspiera młodych twórców, umożliwia animatorom – młodym i seniorom realizację własnych przedsięwzięć społeczno-kulturalnych, prowadzi programy skierowane do instytucji kultury i kadr kultury.

Maria Wojtysiak – Działa w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszeniu Konserwatorów Zabytków, Komitecie Opieki nad Starymi Powązkami, Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Absolwentka Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Od wielu lat zawodowo związana z ochroną architektury i konserwacją zabytków w Warszawie. Tworzyła Gminny Program Opieki nad Zabytkami dla Milanówka, opracowała także rozdział p.t. „Rewitalizacja zabytkowych zespołów, kwartałów bądź dzielnic miasta” w Strategii Rozwoju Warszawy do 2010 roku – etap II”. Autorka  wielu publikacji w czasopismach branżowych, oraz referatów na polskich i  zagranicznych konferencjach. Posiada wieloletnie doświadczenie w działalności w organizacjach pozarządowych.

 

Paweł Dangel – członek prezydium SRK; reżyser, i menedżer branży ubezpieczeniowej, prezes zarządu polskich spółek grupy Allianz. Ukończył Państwowy instytut Sztuki Teatralnej w Moskwie, otrzymał dyplom z wyróżnieniem na wydziale reżyserii teatralnej i telewizyjnej. Jego spektakle wystawiano w wielu polskich teatrach  m.in.: w Warszawie (Teatr Rozmaitości, Teatr Nowy), Gdańsku (Teatr Wybrzeże), a także w teatrach polonijnych w Londynie po jego emigracji w latach 80tych. Od lat zawodowo związany także z branżą ubezpieczeniową, zatrudniany na różnych stanowiskach w brytyjskich towarzystwach ubezpieczeniowych.  W 1994 roku  po powrocie do Polski kontynuował karierę zawodową budując od podstaw firmy takie jak ING, a później Allianz gdzie nieprzerwanie od 1997 roku pełni funkcję prezesa zarządu. Jak sam przyznaje, działał na rzecz kultury prawie od zawsze, początkowo pracując w studenckich, amatorskich domach kultury, później jako reżyser teatralny w Polsce i na emigracji. Jako osoba zarządzająca na co dzień dużymi przedsiębiorstwami wspiera rozwój kultury w Warszawie na wielu płaszczyznach m.in., wspomagając realizacje wielu stołecznych teatrów, czy obejmując patronat na Feliksami Warszawskimi.

 

Stefan Laudyn - działacz kulturalny, współorganizator i dyrektor Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Urodzony w Warszawie, absolwent PolitechnikiWarszawskiej W czasie studiów brał udział w organizowaniu koncertów rockowych w Warszawie. Od 1985 roku zaangażowany był w organizację kolejnych edycji Warszawskiego Tygodnia Filmowego, a następnie Warszawskiego Festiwalu Filmowego, gdzie w 1991 roku objął stanowisko dyrektora. Założyciel Warszawskiej Fundacji Filmowej, która nadał festiwalowi międzynarodowy charakter. WFF od wielu lat ma swoje miejsce na kulturalnej mapie Warszawy. Co roku przyciąga rzeszę miłośników kina niezależnego z całego świata. Jest także współzałożycielem Alliance of Central and Eastern European Festivals, skupiającego najważniejsze festiwale filmowe Europy Środkowo-Wschodniej. Od wielu lat zaangażowany zawodowo jest w promocję i popularyzacji polskiej sztuki filmowej za granicą. Był jurorem w wielu festiwalach i konkursach filmowych, zasiadał także w komisjach scenariuszowych i ciałach doradczych. Od 1996 roku jest ekspertem Agencji Scenariuszowej, od 2000 roku członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, a od 2002 roku zasiada w Radzie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

 

Mamadou Diouf – członek prezydium SRK; urodzony w Senegalu, ale na stałe mieszkający w Warszawie. Choć z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, na co dzień zajmuje się animacją kultury. Jest artysta włączającym się w szereg warszawskich inicjatyw kulturalnych. Dyrektor programowy Fundacji „Afryka Inaczej”, muzyk, prezenter radiowy i redaktor muzyczny. Członek komisji dialogu społecznego ds. kultury działającej przy Biurze Kultury. Autor kilku publikacji m.in. „Afrykański Spacerownik po Warszawie”. Współorganizator  i uczestnik wielu wydarzeń kulturalnych w Warszawie takich jak: „Afryka gra”, „Francophonic Festiwal 2007”, II Międzynarodowy dzień Kaukazu  2007, „Dzień Afryki (2007 – 2012)”. Prowadził również wykłady i warsztaty o wielokulturowości, dla różnych instytucji publicznych w całej Polsce.

Tagi:

kalendarz-btn

PONIEDZIAŁEK 25 listopada 2024
  • Erazma, Katarzyny
  • 1764
    W Warszawie koronowano na króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • 1795
    Abdykował Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski
  • 1945
    W Warszawie przy ul. Wolskiej otwarto Cmentarz Powstańców Warszawy
  • 1967
    W teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów A. Mickiewicza w reż. K. Dejmka (spektakl zdjęty przez cenzurę 30 stycznia 1967).
  • Dzień Kolejarza

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski