Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Inauguracja prac Społecznej Rady Kultury

16 grudnia 2012

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, otworzyła dziś pierwsze posiedzenie Społecznej Rady Kultury. W skład Rady weszli przedstawiciele środowisk warszawskich twórców i praktyków kultury. Kiedy tworzyliśmy Program Rozwoju Kultury wyszliśmy z założenia, że nikt nie może lepiej znać potrzeb warszawskiej kultury niż ludzie, którzy tworzą ją na co dzień – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. Rada podczas pierwszego spotkania [...]

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, otworzyła dziś pierwsze posiedzenie Społecznej Rady Kultury. W skład Rady weszli przedstawiciele środowisk warszawskich twórców i praktyków kultury.

Kiedy tworzyliśmy Program Rozwoju Kultury wyszliśmy z założenia, że nikt nie może lepiej znać potrzeb warszawskiej kultury niż ludzie, którzy tworzą ją na co dzień – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Rada podczas pierwszego spotkania wybrała zgodnie z regulaminem swoje prezydium. Przewodniczącą SRK została Bogna Świątkowska, jej zastępczynią – Anna Żurawska, zaś na sekretarza wybrano Marcela Andino Veleza. W prezydium znaleźli się również Paweł Engel oraz Mamadou Diouf.

Powołanie Rady to kolejny krok w kierunku większego uspołecznienia zarządzania warszawską kulturą. Poszerzenie formuły dialogu i konsultacji Prezydent m.st. Warszawy zapowiadała już w 2010 r. Dzięki konsekwentnie prowadzonym działaniom w 2011 r. Rada m.st. Warszawy uchwaliłaMiasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020. Założenia. Dokument ten nakreślił ramy i harmonogram prac, prowadzących do pełniejszej i bardziej efektywnej współpracy miasta z partnerami w zakresie kultury. Przyjęta w Programie rozwojukultury strategia możliwie szerokiego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron jest rozwiązaniem unikalnym w skali kraju. Prace Rady będą kontynuacją rozpoczętej współpracy, umożliwią działania  bardziej  skutecznie i transparentne, w większym stopniu włączą do procesu tworzenia wizji warszawskiej kultury środowiska twórców i aktywistów. Tym samym będzie to podsumowanie pierwszego etapu prac przewidzianych w Programie na 2012 r.

Program rozwoju kultury zakłada angażowanie zainteresowanych środowisk w proces jego realizacji, głównie za pomocą dialogu i konsultacji. Został opracowany przez specjalnie powołany do tego celu zespół, złożony z twórców, dziennikarzy i aktywistów działających w stolicy, przy wsparciu Urzędu m.st. Warszawy, następnie zaś poddany szerokim konsultacjom społecznym. Ten sam zespół ekspertów opracował koncepcję oraz ramy działania Rady – dlatego jej podstawowym zadaniem będzie opiniowanie działań wpisujących się w szeroko pojętą politykę kulturalną miasta. Działalność Społecznej Rady Kultury obejmować będzie m.in. wskazywanie kierunków i priorytetów programów realizowanych w ramach Programu rozwoju kultury, recenzowanie już przygotowanych rozwiązań oraz opiniowanie wyników ewaluacji i monitoringu podejmowanych działań. Ponadto, członkowie Rady będą pełnić ważną funkcję związaną z upowszechnianiem świadomości kulturalnej wśród mieszkańców stolicy oraz partnerów społecznych. Dlatego jednym z głównych jej działań będzie włączanie w proces konsultacji grup społecznych oraz środowisk zainteresowanych polityką miasta w zakresie kultury. Protokoły z posiedzeń Rady są jawne – będzie je można znaleźć na stronie www.kulturalna.warszawa.pl. Dzięki temu wszyscy zainteresowani warszawiacy będą mogli na bieżąco zapoznawać się z miejskimi propozycjami dotyczącymi kultury.

Od 28 listopada pracuje również Zespół Sterujący. Zadaniem Zespołu jest opracowanie projektów programów operacyjnych, które wypełnią ramy nakreślone w PRK. Będzie też przedstawiać władzom miasta propozycje rozwiązań w strategicznych sprawach związanych z realizacją PRK. Może on również powoływać grupy robocze, złożone ze specjalistów zajmujących się danym zagadnieniem. Jego posiedzeniom będzie przewodniczył wiceprezydent odpowiedzialny za sprawy kultury – Włodzimierz Paszyński. Posiedzenia Zespołu odbywają się w miarę potrzeb, nie częściej niż dwa razy w miesiącu, zwołuje je przewodniczący z inicjatywy własnej, na wniosek Prezydenta m.st. Warszawy lub co najmniej 1/3 liczby członków Zespołu.

Zespół spotkał się już dwukrotnie, kolejne posiedzenie planowane jest na 14 grudnia 2012 r. Pierwszym zadaniem, jakie postawił przed sobą Zespół jest stworzenie kompleksowej i aktualnej mapy warszawskiej kultury. W tym celu członkowie Zespołu powołali specjalny zespół roboczy ds. mapy warszawskiej kultury w składzie: Alina Gałązka, Grzegorz Lewandowski, Katarzyna Ratajczyk, Marcin Wojdat i Marcin Jasiński. Pierwsze spotkanie w sprawie mapy zostało ustalone na 18 grudnia 2012 r. Zespół przyjrzy się również lokalnemu programowi rozwoju kultury, opracowanemu na Targówku. Członkowie Zespołu zadeklarowali gotowość do współpracy przy tworzeniu Strategii Rozwoju Kultury Województwa Mazowieckiego.

Tagi:

kalendarz-btn

PONIEDZIAŁEK 25 listopada 2024
  • Erazma, Katarzyny
  • 1764
    W Warszawie koronowano na króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • 1795
    Abdykował Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski
  • 1945
    W Warszawie przy ul. Wolskiej otwarto Cmentarz Powstańców Warszawy
  • 1967
    W teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów A. Mickiewicza w reż. K. Dejmka (spektakl zdjęty przez cenzurę 30 stycznia 1967).
  • Dzień Kolejarza

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski