SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Wiktor Kudin (Ukraina) "Narody zjednoczone"
Rosyjska klasyka w stolicy
Już w przyszły piątek, 28 września, Warszawa stanie się stolicą rosyjskiej muzyki klasycznej. Wszystko za sprawą festiwalu Szalone Dni Muzyki, który w tym roku poświęcony będzie rosyjskim kompozytorom. Trzecia polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki „ROSJA” będzie poświęcona muzyce rosyjskiej, reprezentowanej głównie przez twórczość Rimskiego-Korsakowa, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Strawińskiego, Prokofiewa i Szostakowicza. W [...]
Już w przyszły piątek, 28 września, Warszawa stanie się stolicą rosyjskiej muzyki klasycznej. Wszystko za sprawą festiwalu Szalone Dni Muzyki, który w tym roku poświęcony będzie rosyjskim kompozytorom.
Trzecia polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki „ROSJA” będzie poświęcona muzyce rosyjskiej, reprezentowanej głównie przez twórczość Rimskiego-Korsakowa, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Strawińskiego, Prokofiewa i Szostakowicza. W tym roku planowanych jest 60 koncertów, w których wystąpi około 950 artystów z całego świata. W ramach koncertów festiwalowych, obok występów muzyków światowej sławy, odbędą się także specjalne koncerty młodych wykonawców, najlepszych zespołów ze szkół muzycznych w całej Polsce. Festiwalowi towarzyszą też muzyczne programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli, jak również koncerty dla kobiet w ciąży i niemowląt – „Smykofonia”.
W czwartek, 20 września, o godz. 12.00 w dolnym foyer Teatru Wielkiego -Opery Narodowej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji festiwalu. Udział w spotkaniu wezmą:
- Janusz Marynowski – Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia,
- Marek Kraszewski – Dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy,
- René Martin – Dyrektor Artystyczny Festiwalu La Folle Journée w Nantes,
- Wiktor Jędrzejec – Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej,
- Ryszard Kubiak z Fundacji Ogrody Muzyczne
oraz przedstawiciele ambasad Francji i Rosji. Prosimy o potwierdzenie przybycia do wtorku, 18 września, na adres: msek@swot.pl.
Koncerty tegorocznej edycji Szalonych Dni Muzyki będą odbywały się przez trzy dni, od rana do wieczora, jednocześnie w kilku salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w namiocie koncertowym na placu Teatralnym. Każdy koncert, na który bilet wstępu kosztuje tylko kilka złotych (5, 7, 10 zł), trwa około godziny. Te dwa elementy – przystępna cena koncertu oraz jego długość – tworzą istotne ułatwienie i zachętę do udziału w festiwalu dla szerokiej publiczności. Dla wielu gości jest to pierwszy kontakt z muzyką poważną, a często początek wspaniałej przygody i nowej fascynacji.
Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu La Folle Journée jest René Martin. Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski.
Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina („CHOPIN OPEN” w 2010 roku) oraz Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego („Les TITANS” w 2011 roku). Każdorazowo w ok. 100 koncertach wykonywanych przez setki artystów z kilkunastu krajów świata uczestniczyło ponad 26 000 słuchaczy.