Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Społeczna Rada Kultury coraz bliżej…

20 sierpnia 2012

Już wkrótce stołeczni twórcy, aktywiści i eksperci zajmujący się kulturą będą mogli w większym stopniu uczestniczyć w kształtowaniu polityki kulturalnej miasta. Rusza nabór kandydatów do Społecznej Rady Kultury, jednego z najważniejszych realizatorów warszawskiego Programu rozwoju kultury. Powołanie Rady to kolejny krok w kierunku większego uspołecznienia zarządzania warszawską kulturą. Poszerzenie formuły dialogu i konsultacji Prezydent m.st. Warszawy zapowiadała [...]

Już wkrótce stołeczni twórcy, aktywiści i eksperci zajmujący się kulturą będą mogli w większym stopniu uczestniczyć w kształtowaniu polityki kulturalnej miasta. Rusza nabór kandydatów do Społecznej Rady Kultury, jednego z najważniejszych realizatorów warszawskiego Programu rozwoju kultury.

Powołanie Rady to kolejny krok w kierunku większego uspołecznienia zarządzania warszawską kulturą. Poszerzenie formuły dialogu i konsultacji Prezydent m.st. Warszawy zapowiadała już w 2010 r. Dzięki konsekwentnie prowadzonym działaniom w 2011 r. Rada m.st. Warszawy uchwaliła Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020. Założenia. Dokument ten nakreślił ramy i harmonogram prac, prowadzących do pełniejszej i bardziej efektywnej współpracy miasta z partnerami w zakresie kultury. Przyjęta w Programie rozwojukultury strategia możliwie szerokiego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron jest rozwiązaniem unikalnym w skali kraju. Prace Rady będą kontynuacją rozpoczętej współpracy, umożliwią działania  bardziej  skutecznie i transparentne, w większym stopniu włączą do procesu tworzenia wizji warszawskiej kultury środowiska twórców i aktywistów. Tym samym będzie to podsumowanie pierwszego etapu prac przewidzianych w Programie na 2012 r.

 

Program rozwoju kultury zakłada angażowanie zainteresowanych środowisk w proces jego realizacji, głównie za pomocą dialogu i konsultacji. Został opracowany przez specjalnie powołany do tego celu zespół, złożony z twórców, dziennikarzy i aktywistów działających w stolicy, przy wsparciu Urzędu m.st. Warszawy, następnie zaś poddany szerokim konsultacjom społecznym. Ten sam zespół ekspertów opracował koncepcję oraz ramy działania Rady – dlatego jej podstawowym zadaniem będzie opiniowanie działań wpisujących się w szeroko pojętą politykę kulturalną miasta. Działalność Rady obejmować będzie m.in. wskazywanie kierunków i priorytetów programów realizowanych w ramach Programu rozwoju kultury, recenzowanie już przygotowanych rozwiązań oraz opiniowanie wyników ewaluacji i monitoringu podejmowanych działań. Ponadto, członkowie Rady będą pełnić ważną funkcję związaną z upowszechnianiem świadomości kulturalnej wśród mieszkańców stolicy oraz partnerów społecznych. Dlatego jednym z głównych jej działań będzie włączanie w proces konsultacji grup społecznych oraz środowisk zainteresowanych polityką miasta w zakresie kultury. Protokoły z posiedzeń Rady są jawne – będzie je można znaleźć na stronie www.kulturalna.warszawa.pl. Dzięki temu wszyscy zainteresowani warszawiacy będą mogli na bieżąco zapoznawać się z miejskimi propozycjami dotyczącymi kultury.

 

Głównym kryterium, według którego wybierani będą na trzyletnią kadencję, (z możliwością jednej reelekcji) członkowie Rady, jest zaangażowanie w życie kulturalne stolicy, uznany dorobek artystyczny i/lub organizatorski oraz kompetencje. Zgłaszać i rekomendować kandydatów mogą zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a więc m.in. fundacje i stowarzyszenia. Zgłoszenie musi zawierać wypełniony formularz zgłoszeniowy, CV kandydata oraz minimum dwie rekomendacje i być czytelnie podpisane (przez zgłaszającego, kandydata oraz rekomendującego). Aplikacje można składać zarówno bezpośrednio w Biurze Kultury (ul. Niecała 2, pok. 329), jak i drogą elektroniczną, przesyłając skany podpisanych dokumentów na adres kultura@um.warszawa.pl bądź za pośrednictwem platformywww.konsultacje.um.warszawa.pl.

 

 

Tagi:

kalendarz-btn

PIĄTEK 17 stycznia 2025
  • Antoniego, Rościsława, Jana
  • 1895
    Ukazał się pierwszy numer Przewodnika Katolickiego.
  • 1945
    Oddziały Armii Czerwonej i I Armii WP wkroczyły do zrujnowanej Warszawy.
  • 1981
    Zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów.
  • 1985
    W Warszawie przy Wybrzeżu Helskim odsłonięto Pomnik Kościuszkowca.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski