SATYRYKON LEGNICA 2024. rys. Nika Jaworowska-Duchcińska (Polska)
Newsletter nr 10 – Warszawa Miasto-Gospodarz UEFA EURO 2012™
TOP NEWS Puchar UEFA EURO 2012™ w Warszawie Kibice z Polski i Ukrainy w najbliższych tygodniach będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia z bliska pucharu Henri Delaunaya, który 1 lipca na stadionie w Kijowie wzniesie kapitan zwycięskiej drużyny UEFA EURO 2012™. Puchar w swoją podróż po miastach Polski i Ukrainy, w tym ośmiu Miastach-Gospodarzach, wyruszy 20 [...]
TOP NEWS
Puchar UEFA EURO 2012™ w Warszawie
Kibice z Polski i Ukrainy w najbliższych tygodniach będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia z bliska pucharu Henri Delaunaya, który 1 lipca na stadionie w Kijowie wzniesie kapitan zwycięskiej drużyny UEFA EURO 2012™. Puchar w swoją podróż po miastach Polski i Ukrainy, w tym ośmiu Miastach-Gospodarzach, wyruszy 20 kwietnia. Pierwszym przystankiem na trasie będzie Warszawa, do której trofeum zawita w weekend, 20-22 kwietnia. Jego pobyt w Warszawie rozpocznie się od uroczystej parady ulicami miasta. Kolumna pojazdów wyruszy z pl. Defilad, przejedzie ulicą Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Królewską, z której ponownie wjedzie na ulicę Marszałkowską i zakończy swój przejazd na placu Defilad. Jedynym przystankiem na trasie parady będzie Warszawski Szpital dla Dzieci przy ulicy Kopernika. W sali konferencyjnej szpitala na puchar oczekiwać będą leczące się w placówce dzieci oraz Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W powitaniu trofeum w stolicy wezmą również udział znane osobistości ze świata futbolu i kultury, w tym m.in. Przyjaciel Warszawa UEFA EURO 2012™ Muniek Staszczyk oraz Ambasadorowie turnieju Andrzej Szarmach i Zbigniew Boniek. Puchar pozostanie w Warszawie do niedzieli, 22 kwietnia. Mieszkańcy stolicy będą mieli możliwość obejrzenia go na specjalnie przygotowanej ekspozycji na placu Defilad. A nad głowami zebranych, o ile pozwoli pogoda, będzie unosił się wielki balon w kształcie… pucharu
PRZYGOTOWANIA INFRASTRUKTURALNE
Stadion Narodowy najlepszy na świecie?
Stadion Narodowy w Warszawie został nominowany do branżowej nagrody Stadium Business Awards w kategorii „Nowy obiekt”. To kolejna arena ze stolicy, która zaledwie w ciągu dwóch lat, znalazła się w tak prestiżowym gronie. Rok temu, w tej samej kategorii, nominację otrzymał Stadion Miejski przy ulicy Łazienkowskiej 3. Stadion Narodowy o zwycięstwo w tegorocznej edycji będzie rywalizował z innym polskim obiektem wybudowanym na UEFA EURO 2012™ – stadionem we Wrocławiu. Na liście nominowanych znalazła się także PGE Arena w Gdańsku, ale w kategorii „Najlepsza architektura”. Jednym z głównych konkurentów polskich kandydatów będzie nowa arena Juventusu Turyn. Nagrody Stadium Business Awards po raz pierwszy przyznano w 2010 roku. Wręczane są w 18 kategoriach m.in. za najlepszą architekturę, najlepsze zarządzanie, sportową imprezę roku. Listę zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 15 maja podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Turynie we Włoszech.
UEFA EURO 2012™ – święto kibiców
Stroje wolontariuszy miejskich podczas UEFA EURO 2012™
Zielony będzie dominującym kolorem strojów wolontariuszy miejskich, których podczas UEFA EURO 2012™ spotkamy w polskich Miastach-Gospodarzach. Na wyposażeniu każdego wolontariusza znajdzie się zestaw składający się z zielonych koszulek (t-shirt oraz polo) i kurtki, szarych spodni i czapki oraz torby na ramię. Żywa kolorystyka ubrań oraz zamieszczony na plecach koszulek i kurtki napis VOLUNTEER zapewni łatwe i szybkie rozpoznanie wolontariuszy wszędzie tam, gdzie będą oni obecni w trakcie UEFA EURO 2012™– na lotniskach, dworcach kolejowych, ulicach, w pobliżu stadionów czy stref kibica. – Ochotnicy miejscy zostaną ubrani jednakowo we wszystkich miastach, w których rozgrywane będą mecze. Identyczne stroje ułatwią rozpoznawanie wolontariuszy przez kibiców, turystów i mieszkańców – wyjaśnia Mikołaj Piotrowski, dyrektor ds. komunikacji spółki PL.2012. Do udziału w wolontariacie miejskim podczas UEFA EURO 2012™ we wszystkich miastach zgłosiło się 6 822 chętnych. Spośród nich wybrano 3 tysiące osób. W drugiej połowie maja rozpoczną oni szkolenia, dzięki którym zdobędą wiedzę m.in. na temat komunikacji międzykulturowej i interpersonalnej, transportu miejskiego, pierwszej pomocy przedmedycznej.
Komunikacja
Koordynacja rozkładów lotów na Lotnisku Chopina
Lotnisko Chopina w Warszawie po raz pierwszy w swej historii wprowadziło procedurę koordynacji rozkładów lotów. Głównym powodem wprowadzenia specjalnych planów jest ograniczenie startów i lądowań samolotów w nocy oraz spodziewany zwiększony ruch lotniczy podczas UEFA EURO 2012™. Koordynacja rozkładów lotów polega na przyznaniu liniom lotniczym określonego czasu na start i lądowanie samolotu, co pozwoli na efektywne wykorzystanie przepustowość lotniska i zmniejszenie obciążenia infrastruktury terminalowej oraz dróg startowych w szczytowych okresach natężenia ruchu. – Oczekiwania ze strony linii lotniczych na wykonywanie operacji w nocy i loty czarterowe są coraz większe. Nie możemy ich ograniczać, ale możemy planować. Wprowadzenie koordynacji jest jedynym środkiem umożliwiającym przyjęcie tak dużej liczby lotów bez naruszania norm ochrony środowiska – tłumaczy Andrzej Ilków, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych Lotniska Chopina. Koordynacja na Lotnisku Chopina została wprowadzona na stałe. W czasie mistrzostw Euro podobne plany będą także obowiązywać na lotniskach we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.
Kolejarze uczą się języków
Kolej podczas UEFA EURO 2012™ będzie jednym z podstawowych środków transportu. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkim podróżującym zapewnić profesjonalną obsługę oraz szybki dostęp do kompleksowej informacji na temat rozkładu jazdy, ceny biletów czy proponowanych ofert. Z tego względu spółka „Koleje Mazowieckie – KM” Sp. z o. o., która świadczy usługi kolejowego transportu pasażerskiego na terenie województwa mazowieckiego, starannie przygotowuje się do obsługi podróżnych, zwłaszcza zagranicznych. Pracownicy kolei zatrudnieni na takich stanowiskach jak kierownik pociągu, konduktor, kasjer biletowy czy informator uczestniczą w „Akademii Euro”. Na szkoleniach uczą się języka angielskiego, poznają różnice międzykulturowe, zasady obsługi klienta, a także atrakcje turystyczne regionu. Do tej pory ze szkoleń skorzystało blisko 130 osób, a do końca projektu zostanie przeszkolonych 200 pracowników. Spółka nawiązała również współpracę z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie. Dzieki niej informacje o rozkładach jazdy pociągów i komunikacji miejskiej będą spójne i kompleksowe. W dni meczowe na wybranych stacjach pojawią się stanowiska Kolei Mazowieckich i ZTM. Ich pracownicy udzielą informacji, również w języku angielskim, o rozkładach jazdy pociągów, autobusów, tramwajów, metra i dojazdach do stref kibica. W marcu Koleje Mazowieckie uruchomiły call center. Dzwoniąc na numer 48 22 364 44 44 można przez całą dobę uzyskać informacje na temat rozkładu jazdy, cen biletów czy aktualnych ofert. Dla wygody pasażerów informacje są podzielone tematycznie. W każdej chwili podróżny może połączyć się z konsultantem, wybierając tonowo odpowiedni numer. Dzięki zaawansowanym możliwościom systemu, konsultanci mogą przyjąć nawet 10 połączeń jednocześnie, co pozwala na szybką i kompleksową obsługę.
Bezpieczeństwo
„Kibic” – film edukacyjny dla szkół
Mistrzostwa UEFA EURO 2012™ to wielkie wyzwanie dla zawodników i wspaniała zabawa dla kibiców, która często trwa jeszcze długo po zakończeniu meczu. Ważne, aby była bezpieczna i przyjazna wszystkim, dlatego warszawskie szkoły ponadgimnazjalne aktywnie przygotowują się do turnieju. Podczas specjalnych zajęć lekcyjnych uczniowie poznają pozytywne wzorce kibicowania i omawiają zachowania fanów podczas imprez sportowych. Głównym celem warsztatów jest uświadomienie młodzieży konsekwencji wynikających z niewłaściwego postępowania na trybunach oraz ograniczenie przestępczości związanej z zachowaniem pseudokibiców. Lekcje prowadzone są przez wyspecjalizowanych nauczycieli oraz policjantów i strażników miejskich. Jednym z elementów zajęć jest film edukacyjny „Kibic” z cyklu „Nie warto ryzykować”, ukazujący zagrożenia wynikające z przynależności do grup pseudokibiców. „Nie po raz pierwszy komunikujemy się z młodzieżą za pomocą filmu. Młodzi aktorzy mówią w nich swoim językiem. Ten film jest dedykowany młodzieży zwłaszcza przed EURO 2012. Ma on pobudzić do refleksji.” – podkreśla Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy Film jest okazją do dyskusji wśród uczniów, którzy zastanawiają się jak mogliby sobie poradzić w sytuacjach, w jakich znalazł się bohater pokazanej historii. Ponadto podczas zajęć młodzież dowiaduje się o konsekwencjach prawnych w przypadku popełnienia czynów karalnych, o przepisach dotyczących nieletnich oraz o potrzebie wykształcenia zachowań asertywnych.
Straż Miejska uczy dzieci zasad bezpieczeństwa
Jak bezpiecznie poruszać się po Strefie Kibica? Jak wezwać służby ratunkowe? Jak udzielić pierwszej pomocy? Co zrobić w razie zagrożenia? Nie każde dziecko umie odpowiedzieć na te pytania. To właśnie od tych umiejętności może zależeć bezpieczeństwo najmłodszych w czasie UEFA EURO 2012™. Dlatego już teraz strażnicy miejscy organizują szkolenia z zasad bezpieczeństwa dla najmłodszych. Podczas specjalnych zajęć mali kibice uczą się podstawowych elementów samoobrony, która może okazać się pomocna w sytuacjach zagrożenia. Następny punkt szkoleń to wzywanie pomocy. Dzieci uczestniczą w zainicjowanych scenkach, podczas których uczą się prawidłowych zachowań. Kolejny etap zajęć to nauka udzielania pierwszej pomocy. Najmłodsi dowiadują się jak bezpiecznie dla poszkodowanego i dla siebie samego udzielić pierwszej pomocy. Ćwiczą na fantomie. Każdy uczestnik jest dokładnie obserwowany przez strażnika – ratownika medycznego, który na bieżąco wskazuje błędy i koryguje działanie. Warsztaty odbywają się w ramach projektu Straży Miejskiej m.st. Warszawy „Nasze Euro – czas wolny spędzam aktywnie i bezpiecznie”.
Police Nationale w Warszawie
Przez ostatnie dwa tygodnie marca na zaproszenie komendanta Komendy Stołecznej Policji gościła w Warszawie delegacja francuskiej policji z gen. Christianem Signourelem, szefem południowo-wschodniego okręgu oddziałów prewencji. Wizyta będąca efektem porozumienia między komendantem stołecznym policji i attaché ds. policji Ambasady Francji, miała na celu wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczania imprez sportowych podwyższonego ryzyka. Francuscy policjanci mają w tej kwestii duże doświadczenie, którym podzielili się z naszymi funkcjonariuszami po raz pierwszy zabezpieczającymi tak dużą międzynarodową imprezę jaką jest UEFA EURO 2012™. Policjanci z Francji z zainteresowaniem przyglądali się ćwiczeniom prowadzonym przez stołeczny oddział prewencji. Zapoznali się także z wyposażeniem i rozwiązaniami stosowanymi w polskiej policji oraz z obiektami Stadionu Narodowego i Policyjnego Centrum Dowodzenia w podwarszawskim Legionowie.