SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Magda Wosik
Warszawa Miasto Gospodarz UEFA Euro 2012™ – Aktualności z przygotowań do imprezy
TOP NEWS NOWOCZESNY DWORZEC Jeszcze przed UEFA EURO 2012™ Stadion Narodowy będzie miał pięknego sąsiada! Dworzec Warszawa Stadion, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie areny, jest przebudowywany przez PKP S.A. Natomiast PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadzają modernizację peronów i torów dla tej stacji. Dworzec zostanie odnowiony, zyska bardziej estetyczny wygląd, ale jego elewacja pozostanie praktycznie [...]
TOP NEWS
NOWOCZESNY DWORZEC
Jeszcze przed UEFA EURO 2012™ Stadion Narodowy będzie miał pięknego sąsiada! Dworzec Warszawa Stadion, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie areny, jest przebudowywany przez PKP S.A. Natomiast PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadzają modernizację peronów i torów dla tej stacji. Dworzec zostanie odnowiony, zyska bardziej estetyczny wygląd, ale jego elewacja pozostanie praktycznie w niezmienionym kształcie. Pojawi się w nim nowoczesny, bardziej czytelny system informacji dla pasażerów. Przewidziano również nowe systemy nagłośnienia, wentylacji i elektryczny. Zwiększeniu bezpieczeństwa podróżnych ma służyć monitoring połączony z centralnym systemem monitoringu warszawskich dworców i systemem kamer m. st. Warszawy. Przebudowany przez PKP S.A. dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Budynek zyska nowe, automatycznie otwierane wejście do holu głównego. Zaplanowano wymianę posadzek i odnowienie całej przestrzeni ogólnodostępnej. W budynku zostały już zakończone prace rozbiórkowe i demontażowe. Trwają roboty budowlane na elewacji i wewnątrz obiektu – wykonano nowe pokrycie dachowe, w dużej części odnowiono elewację zewnętrzną, prowadzone są prace wykończeniowe w pomieszczeniach na antresoli i roboty instalacyjne. W kolejce czeka już montaż okien i drzwi, co pozwoli na kontynuowanie wykończeniowych prac wewnętrznych nawet przy mocno niesprzyjającej aurze. PKP Polskie Linie Kolejowe przebudowują również perony i przejście podziemne pod torami. Na jednym z peronów pojawiły się już pierwsze elementy szklanej elewacji. Obecnie trwa wyposażanie przystanku we wszystkie udogodnienia przystosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się tj. windy i schody ruchome. Oba perony, które mają nawiązywać wyglądem do architektury Stadionu Narodowego, są już niemal w całości zadaszone. Trwają prace elewacyjno- wykończeniowe w tunelu dla pieszych, ponadto w trakcie instalacji jest konstrukcja szybów windowych. Układ torowy jest w całości wykonany.
—
Przygotowania infrastrukturalne
OSTATNIE PRACE
Dobiega końca budowa trzypoziomowego węzła na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z ulicą Łopuszańską. Jeszcze w listopadzie gotowe będą jezdnie, ścieżki rowerowe i chodniki w rejonie skrzyżowania. Zakończy się też montaż oświetlenia ulicznego i ekranów akustycznych. Do końca roku potrwają prace wykończeniowe oraz porządkowe. Węzeł obejmuje zasięgiem ponad 650 metrów Alej Jerozolimskich. Każda z jezdni będzie liczyła po trzy pasu ruchu. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych największym wyzwaniem była budowa w zagłębieniu – zastosowanie technologii szczelnej wanny żelbetowej, pod której dnem umieszczony został zbiornik retencyjny, gwarantuje skuteczne zabezpieczenie drogi przed napływającą wodą. Kolejny poziom węzła to zlokalizowane na poziomie terenu rondo, wyposażone w nowoczesną sygnalizację świetlną, dostosowującą długość świateł do natężenia ruchu na poszczególnych wlotach skrzyżowania. Ostatni poziom węzła stanowią dwie estakady. Pierwsza z nich umożliwi bezkolizyjny skręt z ulicy Łopuszańskiej w lewo w Aleje Jerozolimskie w kierunku Pruszkowa, druga z Alej Jerozolimskich z kierunku Pruszkowa w prawo w ulicę Łopuszańską. Węzeł Łopuszańska to już ostatni po Rondzie Zesłańców Syberyjskich, wiaduktach nad linią kolejową oraz ulicami Mszczonowską i Popularną fragment Alej Jerozolimskich przebudowywany przez miasto st. Warszawa. Inwestycję, na zlecenie Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, realizuje firma STRABAG. Jej koszt to ok. 160 milionów złotych. Blisko 142 miliony stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności Unii Europejskiej..
—
Komunikacja
NIE TYLKO ESTETYCZNIE
Zarząd Dróg Miejskich konsekwentnie stawia na poprawę infrastruktury drogowej wokół miejsc związanych z UEFA EURO 2012™. Od niedawna możemy podziwiać nową nawierzchnię chodnikową wzdłuż sąsiadującej ze Stadionem Narodowym alei księcia Józefa Poniatowskiego. Jeszcze we wrześniu wykonawca inwestycji zerwał asfaltową nawierzchnię chodnika, zastępując ją płytami betonowymi o wymiarach 50×50. Na tym jednak nie poprzestano. Wyregulowano również linię krawężników, a stare słupki zastąpiły modele żeliwne z wizerunkiem syrenki. Nowy chodnik ułożono ponadto wokół ronda Jerzego Waszyngtona oraz na podwyższeniu wzdłuż punktów handlowych po jego południowej stronie. Szczególną uwagę poświęcono osobom niedowidzącym – w pobliżu przejść dla pieszych zwieńczenia słupków pomalowano jaskrawym kolorem, a wzdłuż krawędzi przejść ułożono płyty z wypustkami. Oprócz wymiany nawierzchni chodników doszło również do wymiany nawierzchni alei Poniatowskiego, ronda Waszyngtona oraz południowej łącznicy zjazdowej z Wałem Miedzeszyńskim. Łącznica północna została wcześniej przebudowana przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.
—
PARKOWANIE BEZ PROBLEMU
Około 25 tysięcy miejsc parkingowych w różnych częściach Warszawy będą mieli do dyspozycji kibice, którzy zdecydują się na mecze UEFA EURO 2012™ przyjechać samochodem. Po pozostawieniu auta na parkingu będą mogli dojechać komunikacją miejską bezpośrednio na Stadion Narodowy lub do Oficjalnej Strefy Kibica. Siedem tymczasowych parkingów powstanie w miejscach, do których miłośnicy futbolu będą mogli łatwo dojechać samochodami i z których bez problemów wydostaną się publicznymi środkami transportu. Wytypowano lokalizacje: Centrum Hal Targowych przy ul. Marywilskiej, tereny po fabryce samochodów na Żeraniu, tereny Mennicy Polskiej przy ul. Jagiellońskiej, Centrum Usług Logistycznych Komendy Głównej Policji przy lotnisku Bemowo, Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach, Tor Wyścigów Konnych na Służewcu i Hipodrom w Wesołej. Łącznie na tych parkingach znajdzie się około 21,5 tysiąca miejsc. Według wstępnych założeń sześć z nich będzie działać tylko w dni meczowe. Jedynie parking na terenie Mennicy, największy ze wszystkich (7-8 tysięcy miejsc), ma być czynny przez cały czas trwania mistrzostw. Oprócz tymczasowych lokalizacji kibice będą mieli do dyspozycji 11 stałych parkingów „Parkuj i Jedź”. Oferta wybudowanych w węzłach przesiadkowych i przy liniach komunikacji szynowej placów to ponad 3 tysiące miejsc.
—
Bezpieczeństwo
CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA M.ST. WARSZAWY
Najważniejszym przedsięwzięciem, wpisującym się bezpośrednio w obszar przygotowań miasta do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™ jest budowa Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy w budynku przy ul. Młynarskiej 43/45. Integralną częścią Centrum znajdującą się w strukturze Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego będzie Zintegrowane Stanowisko Koordynacji i Reagowania m.st. Warszawy, które stanie się ważnym elementem systemu bezpieczeństwa miasta. W Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy realizowane będą także zadania związane z funkcjonowaniem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, w tym obsługa europejskiego numeru alarmowego 112. W efekcie osiągnięty zostanie główny cel, jakim jest podniesienie mobilności i sprawności służb oraz poprawa bezpieczeństwa obywateli dzięki zapewnieniu mieszkańcom i osobom odwiedzającym nasze miasto możliwości uzyskania szybkiego i skutecznego dostępu do służb powołanych do niesienia pomocy przy każdym zdarzeniu. Realizacja tego projektu zapewni także poprawę monitorowania zdarzeń, które mają miejsce na terenie Warszawy, pozwoli również na gromadzenie w jednym miejscu danych niezbędnych do analizy sytuacji, podejmowania szybkich decyzji i uruchamiania stosownych procedur reagowania, adekwatnych do określonego zdarzenia. Zwiększy się efektywność obsługi zgłoszeń, wymagających interwencji kilku służb ratowniczych i technicznych, zwłaszcza w przypadkach sytuacji masowego zagrożenia życia i zdrowia. Na budowę Centrum przeznaczono ponad 40 milionów złotych. Zgodnie z założeniami, po przeprowadzeniu rozruchu technologicznego oraz niezbędnych testów, Centrum Bezpieczeństwa osiągnie pełną funkcjonalność przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™. W Centrum ma już swoją siedzibę Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy oraz Straż Miejska m. st. Warszawy. Trwa organizacja i końcowe wyposażanie Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania m.st. Warszawy, w tym włączenie Centrum Powiadamiania Ratunkowego do systemu krajowego.
GOTOWI NA WSZYSTKO
Pociąg relacji Kijów-Warszawa wiozący kibiców na mecz UEFA EURO 2012™ wykoleja się w wyniku najechania na płytę betonową pozostawioną na torowisku przez chuliganów – to scenariusz jednego z epizodów ćwiczenia obronnego „STOLICA 2011”. Opracowany przez stołeczne Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego scenariusz zakładał symulację wywrócenia trzech wagonów i zablokowanie wyjść, co miało utrudnić dostęp służb ratowniczych do „poszkodowanych”. Co ciekawe, założenia akcji były znane tylko organizatorom. Biorące w niej udział służby (m.in. Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska m.st. Warszawy i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe) nie zostały wcześniej poinformowane o miejscu i okolicznościach zdarzenia oraz liczbie pozorantów. Podczas akcji stołeczne służby ratownicze wykazały się profesjonalizmem i sprawnością działania. Scenariusze pozostałych ćwiczeń „STOLICA 2011” dotyczyły spraw obronnych i zarządzania kryzysowego, tj. akcja kurierska administracji państwowej na terenie m.st. Warszawy organizowana w celu doręczenia w razie mobilizacji kart powołania żołnierzom rezerwy czy ewakuacja pracowników i interesantów w wybranych obiektach Urzędu m.st. Warszawy. Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie procedur wynikających z „Planu Operacyjnego Funkcjonowania Miasta Stołecznego Warszawy w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”, realizowanych w wyższych stanach gotowości obronnej państwa oraz procedur będących częścią „Planu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy” i były przeprowadzone po raz pierwszy w obecnie funkcjonującej strukturze Urzędu m.st. Warszawy.
—
Zakwaterowanie
LEGIONOWO ZAPRASZA
Wkrótce dowiemy się gdzie zamieszkają wszyscy uczestnicy UEFA EURO 2012™. W województwie mazowieckim do wyboru są cztery rekomendowane przez UEFA centra pobytowe. Wśród nich znalazło się centrum Legionowo, ze stadionem miejskim w tym mieście i hotelem Warszawianka Wellness & Spa w pobliskiej Jachrance. Czterogwiazdkowy hotel jest w stanie zapewnić reprezentacjom 179 komfortowych i funkcjonalnych pokoi. Do dyspozycji ekip, które zdecydowałyby się zamieszkać w Warszawiance przewidziano 4 apartamenty, 2 pokoje typu single, 160 pokoi dwuosobowych i 13 sal konferencyjnych. Oprócz tego na piłkarzy czekają siłownia, basen, pokój do masażu i strefa wypoczynku. Niewątpliwie atutem tej lokalizacji jest możliwość przygotowywania przez poszczególne drużyny własnych posiłków. Podobnie jak hotel w Jachrance także ośrodek treningowy w Legionowie musiał spełnić wszystkie wymogi UEFA. Obiekt wyposażony jest w boisko o standardowych wymiarach z możliwością odbywania otwartych i zamkniętych sesji treningowych. Na trybunach może zasiąść nawet 1730 osób. Od hotelu dzieli go 20 minut jazdy autokarem. Odległości do lotniska Okęcie i Stadionu Narodowego są nieco większe – na dotarcie do nich potrzeba odpowiednio godziny i 50 minut. Centrum Legionowo zaprasza, ale na goszczeniu najlepszych piłkarzy Starego Kontynentu podczas najważniejszej sportowej imprezy w naszym kraju zyskałoby całe województwo!
—
UEFA EURO 2012™ – święto kibiców
PIŁKARSKIE WYDAWNICTWA
Z myślą o turystach, którzy przyjadą do Warszawy podczas UEFA EURO 2012™ oraz o kibicach z turystycznym zacięciem Stołeczne Biuro Turystyki wydało broszurę „Warszawa przed 2012”. Oprócz informacji o przyszłorocznym turnieju w folderze zaprezentowano największe turystyczne atrakcje stolicy. Publikacja jest dostępna w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Część piłkarska obejmuje m.in. prezentację Stadionu Narodowego, kalendarium meczowe oraz informacje o strefie kibica i systemie rezerwacji Polish Pass – produkcie spółki PL.2012 przygotowanym specjalnie dla gości, którzy odwiedzą Polskę w przyszłym roku. Część turystyczna zawiera krótkie opisy i zdjęcia wybranych atrakcji oraz propozycje spędzenia wolnego czasu. W przygotowaniu są już kolejne wydawnictwa: „Hotele” oraz specjalna mapa dla kibiców. W pierwszej z tych pozycji turyści i kibice znajdą informacje o bazie noclegowej nie tylko w Warszawie, lecz też w województwie mazowieckim. Broszura zawierać będzie tłumaczenia na 8 języków: oprócz polskiego, angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski. W przygotowaniu jest także mapa Warszawy, na której zaznaczone będą miejsca związane z turniejem – m.in. Stadion Narodowy, Oficjalna Strefa Kibica, Międzynarodowe Centrum Nadawcze UEFA EURO 2012™ i tymczasowe pola namiotowe stworzone specjalnie dla fanów futbolu. Więcej informacji znaleźć można na oficjalnym turystycznym portalu miasta www.warsawtour.pl
—
Wokół turnieju
STADION VIP
Organizacja spotkań, prezentacja nowych produktów i konferencje firmowe – to tylko niektóre z wielu możliwości, jakie może dać wynajęcie Loży VIP na Stadionie Narodowym. Z myślą o klientach biznesowych stworzono specjalną ofertę na wynajem 65 lóż wzbogaconych o specjalne świadczenia. Loże mają powierzchnię od 38 do 43 m2. Większość z nich posiada 12 komfortowych miejsc usytuowanych bezpośrednio na trybunie z doskonałym widokiem na murawę boiska lub w zależności od charakteru organizowanej imprezy – na scenę bądź realizowane wydarzenie. Pozostałe lokalizacje to moduły dla 8 i 10 osób. W każdym wykończonym w wysokim standardzie pomieszczeniu znajduje się pełne oświetlenie, klimatyzacja, panoramiczne okno z żaluzjami, zabudowana mini kuchnia, telewizor LCD TV 42’ pracujący w systemie Digital Signage obiektu, łącze telefoniczne VOIP oraz bezprzewodowy dostęp do sieci internetowej. W ofercie biznesowej klienci dostają dostęp do loży 24/7 wraz z pakietem biletów na wszystkie imprezy masowe, dedykowanym serwisem obsługi Individual Concierge i bezpłatnymi miejscami parkingowymi. Pomieszczenia są przygotowane do wykonania własnej aranżacji wnętrza, zgodnego z indywidualnymi wymaganiami klienta.
—
Warto zobaczyć
MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Blisko 1000 eksponatów, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych oraz mapy, tablice, filmy i kroniki – to wszystko czeka na zwiedzających w Muzeum Powstania Warszawskiego, jednej z turystycznych ikon stolicy. Warto podkreślić, że pomimo smutnej tematyki cechującej to miejsce, jest ono najchętniej odwiedzanym muzeum w Warszawie. Muzeum mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej – w tym zabytku architektury przemysłowej z początku XX wieku znalazło się 3000 m2 powierzchni ekspozycyjnych. Zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym zbiory w najdrobniejszych szczegółach przedstawiają przygotowanie i przebieg Powstania Warszawskiego, często określanego mianem największego wystąpienia zbrojnego polskiego ruchu oporu w czasie II Wojny Światowej. Twórcom muzeum zależało na oddaniu klimatu panującego w powstańczej stolicy – chodzącym po granitowym bruku wśród gruzów niszczonego miasta gościom towarzyszą sugestywne efekty multimedialne. Z myślą o najmłodszych zwiedzających zaaranżowano Salę Małego Powstańca, w której dzieci uczą się historii oglądając powstańczy teatrzyk czy bawiąc się replikami dawnych zabawek. Na piętrach czekają m.in. wyświetlające powstańcze kroniki kino, maszyny drukarskie z lat 40. czy replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Warto zajrzeć do okalającego budynek Parku Wolności – na Murze Pamięci wyryto nazwiska blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Polecamy. Na naukę nigdy za późno!
—
To i owo
SYMBOLE W KAMPANII
Syrenka i Fryderyk, ubrane w stroje piłkarskie postacie z warszawskich pomników, będą promowały stolicę podczas UEFA EURO 2012™. Utrzymane w biało-czerwonej stylistyce projekty graficzne mają identyfikować miasto jako jednego z gospodarzy turnieju. Działania promocyjne będą prowadzone w kraju i zagranicą. Parę bohaterów stworzonych przez Przemysława Truścińskiego i Bartosza Sztybora zobaczymy m.in. na plakatach, ulotkach i ekspozycjach w Oficjalnej Strefie Kibica oraz w reklamach prasowych, Internecie i miejskich wydawnictwach przygotowywanych specjalnie na mistrzostwa. Wkrótce postacie pojawią się też w centrum Warszawy na 400 lodówkach Coca-Coli. Artyści przygotują projekty graficzne z energiczną Syrenką i spokojnym Fryderykiem na tle Muzeum Chopina, Pałacu Kultury i Nauki, wieżowca Rondo 1 oraz Stadionu Narodowego. Znani z serii animowanych spotów bohaterowie mają zachęcać mieszkańców Warszawy i turystów do zabawy i udziału w mistrzostwach UEFA EURO 2012™. Działania promocyjne miasta stołecznego Warszawy zakładają użycie w kampanii haseł takich jak “Feel invited”, którym posługuje się Polska Organizacja Turystyczna oraz “Warsaw – have fun!” i “Fun welcomes fans!”.
Przydatne linki