SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Magdalena Wosik "Non omnis moriar"
Radosne Święto Niepodległości
W Święto Niepodległości, 11 listopada, m. st. Warszawa zaprasza na defiladę historyczną na Trakcie Królewskim – ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu i z uzbrojeniem z lat 1920-45, samochody, pojazdy, motocykle i ponad 80 koni. Pokazy musztry i inne atrakcje w Muzeum Wojska Polskiego na imprezie „Dotknij niepodległości”. Defilada historyczna, w której maszerują rekonstruktorzy to już [...]
W Święto Niepodległości, 11 listopada, m. st. Warszawa zaprasza na defiladę historyczną na Trakcie Królewskim – ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu i z uzbrojeniem z lat 1920-45, samochody, pojazdy, motocykle i ponad 80 koni. Pokazy musztry i inne atrakcje w Muzeum Wojska Polskiego na imprezie „Dotknij niepodległości”.
Defilada historyczna, w której maszerują rekonstruktorzy to już warszawska tradycja. Przemarsz zwyczajowo rozpoczyna się po zakończeniu uroczystości państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po godz. 13.00 defilada ruszy z placu Piłsudskiego, przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i ok. 14.30 dotrze do Muzeum Wojska Polskiego.
Atrakcją tegorocznej defilady będzie limuzyna Polski Fiat 518, która należała do dowódcy polskiej floty admirała Józefa Unruga. Samochód jest unikatowy, bowiem to jedyny ocalały egzemplarz z przedwojennej floty rządowej.
Samochód będzie po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności. Dwa lata temu został zrekonstruowany i przez kilka miesięcy był prezentowany w Muzeum Motoryzacji w Miluzie a następnie w Szwajcarii w Gstaad i na wielkiej światowej wystawie w Baden-Baden.
W defiladzie pojadą oprócz limuzyny różne ciężarówki, pancerny Ford FTB, ambulans Gaz, Ursus z 1928 roku, jeepy i motocykle BMW.
W tym roku wyjątkowo dopiszą ułani, którzy przejadą na ponad 80 koniach. Rekonstruktorzy przywołają sławne formacje kawaleryjskie jak 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich wsławiony walkami z bolszewikami w 1920 r. Zobaczymy także „białych ułanów”, czyli kawalerzystów 2 Pułku Ułanów Grochowskich, który początkowo do służby kupowali konie wyłącznie maści siwej. Łatwo będzie można rozpoznać 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich po lancach z białymi proporcami z amarantowym paskiem.
Po defiladzie zapraszamy do Muzeum Wojska Polskiego, które przygotowało mnóstwo atrakcji. Na wystawie „Relikt z pobojowisk – samolot Łoś spod Radzymina”, będzie można zobaczyć efekty sensacyjnego odkrycia fragmentów tego legendarnego statku powietrznego. W parku przy ul. Książęcej, na tyłach muzeum, rekonstruktorzy pokażą jak walczyli ułani a piechota pochwali się wyszkoleniem w musztrze. Dociekliwi będą mogli poznać „Krótką historię karabinu”, a po zmroku na fasadzie muzeum będą wyświetlane wielkoformatowe zdjęcia z 1918 roku.
W załączniku program Muzeum Wojska Polskiego.
Więcej informacji:
Magdalena Łań
Wydział Prasowy
Urzędu m.st. Warszawy
Tel. 022 – 44 33 391
Dawid Dziama
Muzeum Wojska Polskiego
Tel. 664 054 988