SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Magdalena Wosik "Non omnis moriar"
Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych
Warszawa będzie gospodarzem XXVI kongresu AICT/IATC, który odbędzie się wiosną 2012 roku (26-30 marca). W ramach przygotowań do kongresu w stolicy gościli w październiku br. – na zaproszenie polskiej sekcji AICT/Klubu Krytyki Teatralnej prezydent i sekretarz AICT. Zainaugurowali polskie przygotowania do kongresu i wzięli udział w spotkaniu poświęconym kodeksowi postępowania krytyka teatralnego. W tym miejscu [...]
Warszawa będzie gospodarzem XXVI kongresu AICT/IATC, który odbędzie się wiosną 2012 roku (26-30 marca). W ramach przygotowań do kongresu w stolicy gościli w październiku br. – na zaproszenie polskiej sekcji AICT/Klubu Krytyki Teatralnej prezydent i sekretarz AICT. Zainaugurowali polskie przygotowania do kongresu i wzięli udział w spotkaniu poświęconym kodeksowi postępowania krytyka teatralnego. W tym miejscu warto przypomnieć, że Kodeks Postępowania Krytyka Teatralnego przyjęto podczas poprzedniego kongresu AICT/IATC, który odbył się w ubiegłym roku w Erywaniu.
Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy RP będzie gospodarzem kongresu, a bezpośrednim organizatorem Klub Krytyki Teatralnej SD RP/ polska sekcja MSKT. Kongres, finansowany ze środków Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, będzie obradować pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydent m. st. Warszawy i marszałka województwa mazowieckiego.
Na zaproszenie Klubu Krytyki Teatralnej SD RP gościli w Warszawie (od 3 do 7 października br.): przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych Yun Cheol Kim (Korea) i sekretarz generalny Michel Vais (Kanada).
Podczas kilkudniowego pobytu goście spotkali się m.in. z prezesem ZASP Olgierdem Łukaszewiczem, przewodniczącą sekcji krytyków ZASP red. Piaseczną, dyrektorem Biura Kultury m. st. Warszawy Markiem Kraszewskim, dyrektorem Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Samorządu Województwa Mazowieckiego Jerzym Lachem. Odwiedzili Teatr Druga Strefa, Teatr Polonia, klub Chłodna 25 i autorską galerię Janusza Golika, autora projektu plakatu i logo kongresu.
Kulminacyjnym punktem programu pobytu gości było Forum Krytyków z ich udziałem, w siedzibie Instytutu Teatralnego, poświęcone „Zasadom postępowania krytyka teatralnego”, przyjętym na ostatnim kongresie AICT/IATC w Erywaniu. W dyskusji udział wzięli m.in. prof. Marek Nowicki z Rady Etyki Mediów, prof. Magdalena Raszewska, która przedstawiła autorski projekt Dobrych Obyczajów Krytyka, Henryk Talar, prof. Bożena Frankowska, dr Jadwiga Opalińska. Dyskusję prowadził Tomasz Miłkowski.