SATYRYKON LEGNICA 2024 rys. Magda Wosik
Czy więcej zakazów prowadzi do lepszego ładu społecznego?
Prof. Wiesław Sztumski, w najnowszym (listopadowym) numerze SPRAW NAUKI pisze, że choć „od dwudziestu wieków setki pokoleń w wielu krajach świata wychowywano i wychowuje się nadal w kulturze zakazów”, to wcale na świecie nie panuje idealny ład. W rozważaniach „Jeszcze jeden kodeks etyczny? Rzecz o kulturze zakazów” prof. Szumskiego czytamy: „Większość ludzi przekonana jest o [...]
Prof. Wiesław Sztumski, w najnowszym (listopadowym) numerze SPRAW NAUKI pisze, że choć „od dwudziestu wieków setki pokoleń w wielu krajach świata wychowywano i wychowuje się nadal w kulturze zakazów”, to wcale na świecie nie panuje idealny ład.
W rozważaniach „Jeszcze jeden kodeks etyczny? Rzecz o kulturze zakazów” prof. Szumskiego czytamy: „Większość ludzi przekonana jest o tym, że wzrost liczby przepisów, a w szczególności zakazów, skutkuje wzrostem ładu społecznego oraz poprawności zachowań i postępowań ludzi. Tymczasem życie pokazuje zgoła coś innego”. Sprawdza się zasada, że choć „kodeksów ci u nas dostatek…”, to „im mniej zakazów i im prościej są one formułowane, tym są skuteczniejsze”.
Warto przeczytać artykuł Marka Chlebusia „Porządek świata”. Autor szuka w nim m.in. odpowiedzi na pytanie, czy świat jest na etapie „rehumanizacji człowieka”.