SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Magdalena Wosik "Non omnis moriar"
Najstarsze warszawskie nekropolie Pomnikiem Historii
Zabytkowy zespół cmentarzy wyznaniowych na warszawskich Powązkach ma szansę stać się Pomnikiem Historii. W piątek, 28 października, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków pozytywnie zaopiniował złożony w tej sprawie wniosek. Z wnioskiem do Generalnego Konserwatora Zabytków zwrócili się przedstawiciele wszystkich cmentarzy wyznaniowych na Powązkach -Cmentarza Powązkowskiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego, Żydowskiego, Muzułmańskiego Kaukaskiego i Muzułmańskiego Tatarskiego. Wiosek ten został [...]
Zabytkowy zespół cmentarzy wyznaniowych na warszawskich Powązkach ma szansę stać się Pomnikiem Historii. W piątek, 28 października, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków pozytywnie zaopiniował złożony w tej sprawie wniosek.
Z wnioskiem do Generalnego Konserwatora Zabytków zwrócili się przedstawiciele wszystkich cmentarzy wyznaniowych na Powązkach -Cmentarza Powązkowskiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego, Żydowskiego, Muzułmańskiego Kaukaskiego i Muzułmańskiego Tatarskiego. Wiosek ten został pozytywnie zaopiniowany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pośredniczącego w procedurze. Przygotowanie wniosku merytorycznie wspierało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Status Pomnika Historii jest szczególną formą nobilitacji i oznacza uwzględnienie obiektu w elitarnym gronie najważniejszych zabytków o znaczeniu ogólnokrajowym. Zabytek taki posiada wartości historyczne, naukowe i artystyczne o znaczeniu ponadregionalnym dla polskiego dziedzictwa kulturalnego – wartości utrwalone w świadomości społecznej, stanowiące źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń. Będąc pomnikiem dziejów, nekropolie kształtują świadomość historyczną współczesnych pokoleń i stanowią ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego.
Zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach w Warszawie jest jedną z najstarszych nekropolii w Polsce. Na przestrzeni dwóch stuleci na terenach historycznych Powązek powstały cmentarze wyznawców wielu religii. Terytorialna koegzystencja różnych kultur i tradycji w obrębie jednej nekropolii jest zjawiskiem unikalnym nie tylko w skali krajowej. Wielokulturowy charakter zespołu kształtował się pod wpływem przełomowych zmian społecznych i geopolitycznych na przełomie XVIII i XIX wieku. Nekropolie były terenem walk niepodległościowych i miejscem wielu demonstracji patriotycznych. Na cmentarzach spoczywają najwybitniejsi przedstawiciele polskiej kultury, nauki i polityki.
Uznanie obiektu nieruchomego za Pomnik Historii jest jedną z form ochrony konserwatorskiej zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568, ze zm.). Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w drodze rozporządzenia, uznaje za Pomnik Historii zabytek nieruchomy, o szczególnej wartości dla kultury, wpisany uprzednio do rejestru zabytków.
Więcej informacji dla mediów:
Anna Snopkiewicz-Bazyluk
Wydział Prasowy
Centrum Komunikacji Społecznej
URZĄD M.ST. WARSZAWY
tel. 22 44 333 84, 510 206 220