SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
Bratkowski: Nacjonalizm z ksenofobią nazywany patriotyzmem
Ostrzeżenie przed tolerancją wobec faszyzacji życia publicznego w Polsce kieruje do dziennikarzy Stefan Bratkowski, honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Przypomina, że choć dziś znów w Europie panuje pogoda dla ruchów faszystowskich i faszyzujących, to nie oznacza, że mamy je traktować jak równorzędne, tolerowane w demokracji partie, tyle, że o innych poglądach. Charakteryzując program największej partii [...]
Ostrzeżenie przed tolerancją wobec faszyzacji życia publicznego w Polsce kieruje do dziennikarzy Stefan Bratkowski, honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Przypomina, że choć dziś znów w Europie panuje pogoda dla ruchów faszystowskich i faszyzujących, to nie oznacza, że mamy je traktować jak równorzędne, tolerowane w demokracji partie, tyle, że o innych poglądach.
Charakteryzując program największej partii opozycyjnej w Polsce Bratkowski zauważa: Nacjonalizm z ksenofobią nazywany patriotyzmem, propaganda niezadowolenia zamiast propagandy zaradności, jątrzenie i propaganda konfliktu zamiast współpracy, majstrowanie wokół przyszłości zamiast pytania, co zrobić dla jutra – oto program ruchu, którego cel można rozumieć tylko jako destabilizację. To paliwo polityczne, znane dokładnie z doświadczenia Mussoliniego i Hitlera. Jak wódz niemieckich niezadowolonych z lat 30., upokorzonych Wersalem, obrażonych na elity, ludzie wodza miotają publicznie – a bezkarnie – obelgi pod adresem legalnie wybranych władz państwa, nie mówiąc już o kalumniach wobec przeciwników. Teraz wódz wręcz wezwał do obalenia legalnych władz państwa, których ON nie uznaje. A de facto do obalenia naszej demokracji.
Przysłuchajmy się głosowi Stefana Bratkowskiego, zwłaszcza że w konkluzji zwraca się do dziennikarzy, w jakiejś mierze odpowiedzialnych – według jego słów – za wolny od urojeń i paranoi stan umysłów Polaków.
Tekst Bez niedomówień miał być wygłoszony do członków Oddziału Warszawskiego SDP na zebraniu poświęconym wyborowi delegatów na walny zjazd Stowarzyszenia. Ostatecznie jednak został opublikowany w internetowym Studiu Opinii. (alfaomega.webnode.com/Stefan Bratkowski: Bez niedomówień)