SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
O mediach, demokracji i dziennikarstwie
Jak działa w Polsce dziennikarski wolontariat, czy organizacje środowiskowe bronią swoich członków i czy dziennikarzom przysługuje prawo do uzyskania odpowiedzi na pytania stawiane pod adresem przedstawicieli władzy państwowej – takie, między innymi, sprawy interesowały młodych dziennikarzy z Ukrainy i Mołdowy uczestniczących w programie „Niezależne media” realizowanym przez Fundację Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.
Fundację powołano w 1990 roku. Jej misją jest udzielanie pomocy organizacjom społecznym i mediom z krajów byłego ZSRR. W ramach programu „Niezależne media” organizowane są dwu- i trzytygodniowe staże dla dziennikarzy prasy, radia i telewizji. Dotychczas uczestniczyło w nich ok. 400 dziennikarzy z krajów Europy Wschodniej. Podczas wizyt studyjnych w redakcjach spotykali się z kolegami po fachu, redaktorami i dziennikarzami, uczestniczyli w wykładach nt. wolności słowa, dziennikarstwa śledczego, etyki mediów, a także funkcjonowania systemu demokratycznego w Polsce. Odwiedzali parlament i siedziby innych centralnych organów władzy.
Tradycyjnie w programie znalazł się czas na rozmowę z członkami naszego Stowarzyszenia. W niedawnym spotkaniu zorganizowanym na początku marca w Warszawie uczestniczyło ośmiu dziennikarzy mołdowskich i ukraińskich oraz Barbara Janiszewska, Barbara Machnicka i Mariusz Borkowski z Zarządu Oddziału Warszawskiego SDRP, a także Paweł T. Olek, wicenaczelny studenckiego pisma PDF. To nie był stracony czas. (bam)