Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Konferencja Mediów Polskich do premiera

23 lutego 2010

Konferencja Mediów Polskich, której członkiem jest także Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, postanowiła wystąpić do prezesa Rady Ministrów w sprawie podjęcia pilnych działań, które zahamują niszczenie mediów publicznych w Polsce.

Wystąpienie, jako list otwarty, zostało opublikowane na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 16 lutego br. Poniżej jego treść.

List Konferencji Mediów Polskich do Prezesa Rady Ministrów

Warszawa, 16 lutego 2010 r.

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,

jako prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przewodnicząc aktualnie Konferencji Mediów Polskich – skupiającej wszystkie stowarzyszenia i związki dziennikarskie, a także instytucje medialne  m.in. PAP, Telewizję Polską, Polskie Radio – zwracam się do Pana Premiera o podjęcie działań powstrzymujących zapaść instytucji składających się na publiczny system rozprowadzania i udostępniania informacji publicznej.

Dotyczy to Polskiej Agencji Prasowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, ale również Biuletynu Informacji Publicznej.

Z uwagi na konstytucyjne uprawnienia i obowiązki, zgodnie z art. 148 pkt. 2, 4 i 5 Konstytucji RP, właśnie Pan Premier jest władny skoordynować i wyegzekwować od ministrów właściwych do spraw Skarbu Państwa, kultury, administracji publicznej i polityki audiowizualnej podjęcie właściwych działań, tak aby zapewnić realizację misji publicznej zgodnie z art. 54 i 61 Konstytucji RP w zakresie dostępu, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Brak aktywności i rzetelności w wykonywaniu obowiązków w przytoczonym wyżej zakresie powoduje, że właściwe zarządzanie Polską Agencją Prasową, Telewizją Polską, Polskim Radiem i Biuletynem Informacji Publicznej jest niemożliwe ze względu na problemy proceduralne, a projektowanie rozwiązań i podejmowanie działań, które poprzez właściwe akty Rady Ministrów, Ministrów jak i projekty zmian ustawowych mogłyby przynieść znaczącą zmianę, nie jest podejmowane.

Mając to na uwadze wnoszę o weryfikację w trybie nadzoru istniejącej sytuacji i zapewnienie koordynacji tych spraw na poziomie Rady Ministrów, tak aby właściwe organy podjęły skuteczne działania. Jako pilną mogę wskazać potrzebę wprowadzenia pełnego zarządu w Polskiej Agencji Prasowej,   zapewnienie środków na funkcjonowanie Telewizji Polskiej SA i Polskiego Radia w 2010 r., a także podjęcie intensywnych prac nad ustawą o finansowaniu misji publicznej i mediów publicznych.

Celowym byłoby też przypisanie na poziomie Rady Ministrów jednej osobie bądź organowi odpowiedzialności za zarządzanie informacją publiczną, w tym merytoryczną zawartością Biuletynu Informacji Publicznej.

Wyrażam nadzieję, że ten głos Konferencji Mediów Polskich, zostanie uwzględniony przez Pana Premiera, a o podjętych działaniach zostaniemy poinformowani.

Z wyrazami szacunku

Krystyna Mokrosińska

Prezes SDP

Tagi:

kalendarz-btn

NIEDZIELA 24 listopada 2024
  • Erazma, Katarzyny
  • 1764
    W Warszawie koronowano na króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • 1795
    Abdykował Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski
  • 1945
    W Warszawie przy ul. Wolskiej otwarto Cmentarz Powstańców Warszawy
  • 1967
    W teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów A. Mickiewicza w reż. K. Dejmka (spektakl zdjęty przez cenzurę 30 stycznia 1967).
  • Dzień Kolejarza

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski