SATYRYKON LEGNICA 2023 rys. Xiaoqiang Hao (Chiny)
Konferencja Mediów Polskich do premiera
Konferencja Mediów Polskich, której członkiem jest także Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, postanowiła wystąpić do prezesa Rady Ministrów w sprawie podjęcia pilnych działań, które zahamują niszczenie mediów publicznych w Polsce.
Wystąpienie, jako list otwarty, zostało opublikowane na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 16 lutego br. Poniżej jego treść.
List Konferencji Mediów Polskich do Prezesa Rady Ministrów |
Warszawa, 16 lutego 2010 r.
Donald Tusk Prezes Rady Ministrów Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Szanowny Panie Premierze, jako prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przewodnicząc aktualnie Konferencji Mediów Polskich – skupiającej wszystkie stowarzyszenia i związki dziennikarskie, a także instytucje medialne m.in. PAP, Telewizję Polską, Polskie Radio – zwracam się do Pana Premiera o podjęcie działań powstrzymujących zapaść instytucji składających się na publiczny system rozprowadzania i udostępniania informacji publicznej. Dotyczy to Polskiej Agencji Prasowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, ale również Biuletynu Informacji Publicznej. Z uwagi na konstytucyjne uprawnienia i obowiązki, zgodnie z art. 148 pkt. 2, 4 i 5 Konstytucji RP, właśnie Pan Premier jest władny skoordynować i wyegzekwować od ministrów właściwych do spraw Skarbu Państwa, kultury, administracji publicznej i polityki audiowizualnej podjęcie właściwych działań, tak aby zapewnić realizację misji publicznej zgodnie z art. 54 i 61 Konstytucji RP w zakresie dostępu, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Brak aktywności i rzetelności w wykonywaniu obowiązków w przytoczonym wyżej zakresie powoduje, że właściwe zarządzanie Polską Agencją Prasową, Telewizją Polską, Polskim Radiem i Biuletynem Informacji Publicznej jest niemożliwe ze względu na problemy proceduralne, a projektowanie rozwiązań i podejmowanie działań, które poprzez właściwe akty Rady Ministrów, Ministrów jak i projekty zmian ustawowych mogłyby przynieść znaczącą zmianę, nie jest podejmowane. Mając to na uwadze wnoszę o weryfikację w trybie nadzoru istniejącej sytuacji i zapewnienie koordynacji tych spraw na poziomie Rady Ministrów, tak aby właściwe organy podjęły skuteczne działania. Jako pilną mogę wskazać potrzebę wprowadzenia pełnego zarządu w Polskiej Agencji Prasowej, zapewnienie środków na funkcjonowanie Telewizji Polskiej SA i Polskiego Radia w 2010 r., a także podjęcie intensywnych prac nad ustawą o finansowaniu misji publicznej i mediów publicznych. Celowym byłoby też przypisanie na poziomie Rady Ministrów jednej osobie bądź organowi odpowiedzialności za zarządzanie informacją publiczną, w tym merytoryczną zawartością Biuletynu Informacji Publicznej. Wyrażam nadzieję, że ten głos Konferencji Mediów Polskich, zostanie uwzględniony przez Pana Premiera, a o podjętych działaniach zostaniemy poinformowani. Z wyrazami szacunku Krystyna Mokrosińska Prezes SDP |