Oddział Warszawski
tel. 22 826 79 45
sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

Ocalmy pamięć!

14 października 2009

Przechowujesz pamiątki – listy, dokumenty, zdjęcia, wspomnienia, ulotki, kroniki itp. – związane z historią Polski lub z dziejami twojej rodziny, które chciałbyś uchronić przed zniszczeniem i zapomnieniem – zgłoś się do Pogotowia Archiwalnego działającego przy Ośrodku Karta w Warszawie.

Koniecznie powiadom o tej akcji swoich znajomych i przyjaciół!

KARTA od 25 lat zajmuje się dokumentacją i upowszechnianiem najnowszej historii Polski i Europy Wschodniej. Od 2001 roku jest zaangażowana w działania na rzecz ratowania unikalnych zbiorów archiwalnych w ramach ruchu archiwów społecznych. Ponieważ codziennie ulega zniszczeniu wiele cennych, nierozpoznanych świadectw historycznych, Ośrodek zachęca osoby prywatne i instytucje do przekazywania zbiorów lub do dzielenia się nimi w ramach ogólnopolskiej akcji Pogotowie Archiwalne.

Ratowanie ginących na naszych oczach świadectw historii – od początku XX wieku po rok 1989 – jest głównym celem Pogotowia. Ma ono też jednak misję społeczną: budzenie zainteresowania historią wśród zwykłych ludzi, uświadamianie, że pamiątki rodzinne mogą być równie cenne jak materiały dokumentujące wielką historię.

Od momentu uruchomienia Pogotowia w czerwcu 2007 roku jego pracownicy przyjęli ponad 300 zgłoszeń z całej Polski, a także z Kanady, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Wśród pozyskanych materiałów znalazły się się m.in. dzienniki Jana de Viriona z lat 1969–2006, prywatne archiwum z czasów II wojny światowej dotyczące losów dowódcy batalionu AK “Bogdanka” Tadeusza Drobniaka, dziennik z oflagu w Dossel i korespondecja z rodziną majora Władysława Grocholi, wspomnienia Wacława Sielickiego, oficera WP pt. ,, Z Warszawy przez Monte Cassino aż do Bolonii”. zbiór zdjęć Tadeusza Strumiłły, muzykologa i taternika, który w kwietniu 1956 roku zginął w Tatrach. Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej przekazało w depozyt prywatne zbiory wszystkich swoich członków z czasów ich działalności w FMW w latach 1984–89.

Z pozyskanych materiałów opracowano kilkadziesiąt kolekcji włączonych do archiwum Ośrodka Karta. Są one – za zgodą darczyńców – wykorzystywane w celach naukowych i edukacyjnych, a także udostępniane na miejscu w czytelni. Statut Pogotowia gwarantuje, że powierzone mu skarby będą wieczyście przechowywane i konserwowane. Osoby, które nie chciałyby się rozstać ze swoimi pamiątkami, ale są gotowe je wypożyczyć , mogą być spokojne o to, że wrócą one do nich w stanie nienaruszonym.po digitalizacji.

Pogotowie dysponuje specjalnym samochodem – karetką, która dociera do każdego miejsca w Polsce. Wystarczy zadzwonić: 0 502 505 877, 022 848 07 12; wysłać e-mail: pogotowie@karta.org.pl lub skontaktować się listownie ( Ośrodek Karta, ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa,).


Rudno k/Warszawy – uratowano zbiory Towarzystwa Pamiętnikarstwa Polskiego – ok. 200 tys. pamiętników. Fot. M.Zarzycki, zbiory Ośrodka Karta

Tagi:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

kalendarz-btn

NIEDZIELA 24 listopada 2024
  • Flory, Emmy, Jana
  • 1984
    Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

byli-z-nami

Copyright © 2004-2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski